Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza uhajanje urina med tekom

uhajanje urina med tekom

Pozdravljeni,

sem 36-letna mamica in od poroda dalje, tj. 5 let, nazaj mi uhaja urin ob določenih naporih (tek, skakanje, kihanje, močnejše kašljanje,..). Sem rekreativna tekačica in nočem opustiti teka zaradi te težave.
Stvar sem delno rešila tako, da grem tekat samo zjutraj, na tešče, oziroma čez dan, pod pogojem, da vsaj dve uri prej ne pijem, kar se zavedam, da je nezdravo. Takrat mi ne uide skoraj nič urina.
Rada pa bi tudi podaljševala razdalje teka, a zato bi potrebovala pitje, to pa ne pride v poštev, ker bi mi premočilo vložek (uporabljam mini ali midi vložke za inkontinenco).
Priznati moram, da nisem redna pri izvajanju keglovih vaj. Mogoče jih nepravilno izvajam: ko začutim med tekom, da mi bo malo uteklo, stisnem mišice, kot pri keglovih vajah, da bi urin zadržala, ampak potem je še slabše. Namesto, da bi ga zadržala, ga potisnem še več ven.
Kaj naj naredim? Hvala in lep pozdrav,

Beti

Pozdravljeni!
Opisujete simptome stresne urinske inkontinence. Stresna urinska inkontinenca je posledica popuščanja vezivno mišičnih struktur medeničnega dna. Nosečnost in porod sta verjetno odigrala svojo vlogo pri razvoju ohlapnosti nožnične stene in povešenju mehurja. Zavedati se morate, da se stanje samo od sebe ne bo čudežno popravilo.
Kot sem pisala na forumu, imamo na voljo več metod zdravljenja stresne urinske inkontinence, od manj invazivnih do operativnih metod.
Jaz se ukvarjam z lasersko terapijo pomlajevanja vezivnega tkiva nožnice. Z laserjem remoduliramo kolagenska vlakna vezivnih struktur, ki dajejo oporo mehurju. Vračanje elastičnosti in izboljšanje anatomske lege mehurja preprečuje nehoteno iztekanje urina ob naporu. Metoda je primerna za blažje ali začetne oblike stresne urinske inkontinence. Spada pod malo invazivne metode.
Za vse težje oblike stresne urinske inkontinence pride v poštev operacija, npr. TVT (nenapetostni trakovi, s katerimi podprejo vrat mehurja).
Vi ste še mladi in če je inkontinenca še obvadljiva, imate na voljo več načinov zdravljenja.
Za več informacij lahko pokličete na telefon: 01 280 3270.
Lep pozdrav, Sabina Senčar

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,
imam podobno težavo kot Beti75.
Zanima me samo, koliko se lahko zadeva izboljša samo s Keglovimi vajami? Oziroma kaj še priporočate, kot dnevne vaje (lahko tudi prosim napišete, če obstajajo pripomočki), da se stanje vsaj malo ohrani?

Hvala in lep večer. Primorka

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Tkivne strukture, ki omogočajo kontinenco so tako mišične, kot vezivne. Vezivno tkivo ohranja anatomsko lego mehurja, uretre in sosednjih votlih organov v mali medenici, mišične strukture omogočajo poleg opore še funkcijo zapiranja in odpiranja odprtin endopelvične fascije (nožnica, sečnica in rektum). Na vezivna tkiva nimamo zavestnega vpliva, lahko pa veliko naredimo za krepitev mišic medeničnega dna.
Keglove vaje so koristne, če jih izvajamo pravilno, dosledno in redno. Pravilno se vaje izvajajo tako, kot se krepijo mišice, kadar želimo doseči večjo mišično moč. To pomeni, da jih izvajamo z maksimalno močjo in manj ponovitvami, npr. 8 ponovitev.
Popuščanje elastičnosti vezivno tkivnih struktur, pa se ne da izboljšati z vajami. Ne želim vam vzeti volje za dosledno izvajanje keglovih vaj, rada bi vas samo razbremenila krivde, da bi bile same krive za urinsko inkontinenco, ker morda nismo naredile dovolj, da bi jo preprečile.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

da bi morala biti vsaka ženska, zlasti po porodu, seznanjena s Keglovimi vajami…
To pišem zato, ker je moja mama večkrat pove, da je imela po porodu podobne težave, a so postopoma izginile…Je pa sedaj starejši , 65 let, prišlo do povešenega mehurja oz.vezi v medenici popuščajo. Izvaja fizioterapijo, v poštev pride operacija…
Ja, človek se” cajta”, ko nastopijo težave, pa bi moral že prej preventivno opravljati nekaj za svoje telo..

Pozdravljeni!
Morda sem se nerazumljivo izrazila, zato sem popravila besedo v prejšnjem sporočilu. Nismo same krive, da pride do inkontinence urina. S pokončno držo človeka je žensko medenično dno dobilo zelo zahtevno nalogo. Nositi mora težo noseče maternice do konca nosečnosti, poln mehur in blato v črevesju, skozi iste strukture pa kasneje poroditi novorojenčka. Skozi odprtine na medeničnem dnu izločamo tudi urin in blato. Že s pokončno držo smo torej podedovale možnost, da pride do oslabitve struktur, ki zadržujejo urin in blato.
Kakšno kakovost tkiv podedujemo od staršev, je tudi pomemben dejavnik pri razvoju stresne urinske inkontinence.
Večje ali manjše poškodbe tkiv ob porodu prispevajo velik delež pri kasnejšem razvoju inkontinence.
Seveda lahko tudi sami naredimo nekaj za preprečevanje uhajanja urina v kasnejših letih: skrb za telesno težo, in krepitev mišic, zdrava prehrana in izogibanje škodljivim navadam in razvadam.
Zavedati se moramo le, da nismo krive, da do inkontinence pride, kljub doslednemu trudu, da ne bi imeli enakih težav, kot jih imajo naše mame. Nekaj krivde pripada pračloveku, ki se je dvignil v pokončno držo, nekaj krivde razdelimo na svoje prednike, nekaj na potomce, ki smo jih rodile in le majhen delež na skrite razvade in nedoslednost pri izvajanju Keglovih vaj. Prej kot poiščete pomoč, več možnosti zdravljenja imate na voljo.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Tud moja prijateljica je imela podobne težave, pa jih je rešila s keglovimi vajami. Za Keglove vaje je uporabljala en pripomoček Pelvic Wand, za katerega je izvedla iz revije ABC zdravja. Zdej sem ga pa zasledila tudi na spletu.
Pa veliko uspeha, Sonja

Tudi pri meni. Stara sem 43 let, dva otroka pa sta tudi že velika. Letos se mi je začelo dogajat, na žalost. Začela sem aktivno teči in že po 200 metrih sem vsa mokra. Pazim, da grem pred tekom na wc in takrat po navadi nimam teh problemov. Ko pa se moram do tekaške steze odpeljati z avtom in nimam možnosti wc tik pred tekom, mi pa urin uhaja. Keglove vaje sem redno delala po obeh porodih, priznam pa, da v zadnjih letih ne. Ali res ne obstaja nobena rešitev razen operacije? Teka in drugih športnih aktivnosti res ne bi rada kar opustila samo zaradi te težave…

Pozdravljeni!
Veliko aktivnih žensk, v vašem starostnem obdobju, se začne soočati z urinsko inkontinenco. Nehoteno uhajanje urina med fizično aktivnostjo imenujemo stresna urinska inkontinenca. Pri aktivnih, mlajših ženskah uhajanje zelo poslabša kvaliteto življenja.
Kot za vse bolezni, velja tudi za stresno urinsko inkontinenco, da jo je dobro začeti zdraviti čimprej, v začetnih stopnjah bolezni. Terapija je lahko neinvazivna (Keglove vaje, elektrostimulacija mišic medeničnega dna), kirurška (najpogostejše sling operacije-TVT) ali laserska termoterapija. Na pohodu je tudi terapija z vsaditvijo/presaditvijo mioblastov.
Glede na blažjo stopnjo vaših težav in starost, menim, da je za kirurške metode prezgodaj. Priporočam pa vam konzervativne, neinvazivne metode ali laserski poseg.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

http://med.over.net/forum5/read.php?151,9350551,9351666#msg-9351666

Živjo,

meni pa pomaga vadba za mišice medeničnega dna. Ker je vodena, se mi zdi bistveno bolj učinkovita kot Keglove vaje…malo o tej vadbi si lahko preberete tukaj http://www.pilatesljubljana.si/#!blogovadbizamedenicnodno/vdys8

Pozdravljeni.
Tudi jaz imam te težave ampak sem zelo mlada namreč stara sem 16 let. Kadar delam kaj aktivnega (tek, da nekaj dvignem…) imam potem zmeraj vlažne spodnjice ampak mislim da ni le urin ampak neka sluz. Tudi ponoči ko spim se to ponavlja in zjutraj me precej moti saj se zbudim z vlažnimi spodnjim perilom.
Prosim pomagajte saj me to precej moti. Hvala

Pozdravljeni Obupana!
Dekletom v tvojih letih začnejo hormoni zelo vplivat na rodila, zato imaš ves čas veliko vlažnega ali sluzastega izcedka iz nožnice. To je normalno in zdravo. Izcedek ima varovalno vlogo, deluje pa tudi kot mazivo, ki zmanjšuje trenje pri spolnih odnosih kasneje v življenju. Spodnje hlačke vsak dan zamenjamo in operemo. Nikakor pa ne gre za inkontinenco, ko govorimo o obilnejšem izcedku iz nožnice.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,

tudi meni med tekom uhaja urin, vendar le, če imam poln mehur, da že čutim, da me tišči. Takrat ne morem zadržati in mi uide vse, ne le malo. Zelo hitro me tudi pritisne lulat, čeprav sem recimo bila pred kratkim na stranišču. Sicer sem aktivna in se ukvarjam tudi z drugimi športi, a podobno nezmožnost zadrževanja urina sem opazila le pri plavanju, ko moram po kakšni uri v bazenu skoraj teči pod tuš, da mi ne uide že po poti – čeprav vmes ne pijem in grem pred plavanjem prav tako na stranišče. Stara sem 29 let in še nisem rodila, bojim pa se, da bi se stanje nato še poslabšalo, saj s partnerjem zdaj načrtujeva otroka.

Hvala,
Lora

Pozdravljeni Lora!
Glede na to, da pri vas verjetno medenično dno ni utrpelo velike škode (porodi), menim, da tudi vas muči prekomerno aktiven sečni mehur. Pogovorite se s strokovnjakom, saj je pri vas velika možnost, da boste težavo premagali s primernimi vajami.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni
Po drugem porodu (pred 3 meseci) mi je ginekolog rekel da imam poveseno mazernico. Prej nisem opazila nobenih tezav dokler se mi 2x ni zgodilo da mi je uslo iz celotnega mehurja. Urina sploh nisem mogla zadrzat (se dobro da se je to zgodilo doma). Operacije si ne zelim. Ali obstajajo vaje za dvig maternice? Zasledila sem da naj bi obstajale fizioterapije. Kje dobim informacije glede fizioterapij?
Hvala za odgovor

New Report

Close