Najdi forum

Po porodu

Sem sedem mesecev po porodu, na začetku sem imela velike težave z uhajanjem vode ter blata, sedaj mi voda uhaja ko tečem, drugače jo lahko zadržim ko me tišči lulat, le ko začnem lulat mi voda kar teče kljub temu da stisnem mišico.
Z blatom pa je tako, ko me tišči moram iti drugače bi mi ušlo, zdaj to gre ko sem doma, kaj pa bo ko bom v službi ali pa nekje na poti ko nimaš takoj stranišča pri roki. Dobila sem tudi malo hemoroidov.
Kaj se da to pozdraviti?
Čisto sem obupana, ne morem se ukvarjat s športom, ker me je sram, da bi se polulala itd.
Prosim svetujte mi

Pozdravljeni!

Pri vaših težavah je potrebno delati čim več Keglovih vaj, da si boste utrdili mišice medeničnega dna. Morebiti, ko greste lulat in vam voda kar teče, ne stisnete pravih mišic medeničnega dna, sicer pa, če ste sedem mesecev po porodu je najbolje, da stopite do ginekologa oziroma uroginekologa in pa do proktologa, kajti hemoroide se da pozdraviti, prav tako težavo z odvajanjem blata.

Z lepimi pozdravi,

Lorena Meglič

************************************ http://www.drustvo-mena-maribor.si Tel: 02-320-20-75 GSM: 040-462-029

Tudi jaz sem nekaj mesecev po porodu in že tik po njem so se mi začele težave pri zadrževanju vode. Stanje se v nekaj mesecih žal ni izboljšalo, je pa tudi res, da se ni poslabšalo. Sama sem se sprijaznila, da bo pač verjetno tako ostalo. A mislite, da so kakšne možnosti, da se stanje popravi samo od sebe, glede na to, da se ne slabša, ali mi vseeno svetujete obisk zdravnika?

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Težave z uhajanjem vode se nikoli ne popravijo same od sebe, zato vam seveda absolutno priporočam obisk uroginekologa oziroma ginekologa, ki se ukvarja z zdravljenjem urinske inkontinence. Prav tako vam svetujem, da k zdravljenju pristopite čimprej, kajti škoda je vsakega zamujenega dne.

Z lepimi pozdravi,

Lorena Meglič

************************************ http://www.drustvo-mena-maribor.si Tel: 02-320-20-75 GSM: 040-462-029

hvala za odgovor. Sedaj pa sem kar malce preplašena. Zapisali ste:

a to se navezuje na morebitno poslabšanje stanja, ali na to, da nekako brez potrebe prenašam nekaj, kar mi v osnovi sploh ne bi bilo potrebno prenašati? Morda si pa res sama za brezveze otežujem življenje:(

Pozdravljeni!

Moj odgovor pomeni oboje. Tako to, da brez potrebe v današnjem času prenašate tegobo urinske inkontinence, ko imamo v vseh krajih kjer so bolnišnice na voljo zdravniško pomoč in številne pripomočke za zdravljenje urinske inkontinence, kakor tudi to, da se sama od sebe ne pozdravi, amak se z leti stanje slabša, s tem pa se slabša tudi kvaliteta našega življenja, zato prosim pogumno potrkajte na zdravniška vrata in prosite za pomoč, saj je življenje brez urinske inkontinence bistveno drugačno.

Z lepimi pozdravi,

Lorena Meglič

************************************ http://www.drustvo-mena-maribor.si Tel: 02-320-20-75 GSM: 040-462-029

Pozdravljeni

Odkar imam težave z inkontinenco se ne počutim več najbolj “normalna”. Skozi imam občutek, da vsi to opazijo, vedo, da se mi “plenice” vidijo. Skratka, svoje težave z inkontinenco zelo težko prenašam. Kaj mi lahko svetujete, kako naj se navadim na takšno stanje? Ali si jaz samo domišljam, da to vsi opazijo? Ne upam si z nikomer spregovoriti o tej težavi, zato se počutim še toliko bolj sama.
hvala za kakršnekoli nasvet.

Pozdravljeni!

Z ozirom na to, ker ste mi postavili vpršanje kako se navaditi na življenje z inkontinenco?, nič pa niste napisala za kaj dejansko gre, niti niste napisala kakšno velikost inkontinenčnih predlog uporabljate, je moj odgovor sledeč.

Če bi bila na vašem mestu bi šla kar hitro k zdravniku in prevzela vse aktivnosti glede zdravljenja le-te, za moralno podporo pa tudi našla nekoga, ki bi mu lahko zaupala in bi me pri mojih korakih bil pripravljen moralno podpirati, saj je zdravljenje lahko dolgotrajno. Jaz sem se namreč zdravila štiri leta v časih, ko nisem niti vedela, da inkontinenca obstaja. V tistih časih tudi nisem vedela, da obstajajo inkontinenčne predloge, zanje pa mi tudi nihče ni povedal tako, da je moje življenje v tistem času bilo še težje.

Kar se tiče občutka, da vas vsi gledajo in da opazijo, da nosite predvidevam vložke, pa mislim, da ljudje tega sploh ne opazijo, saj so danes pripomočki prirejeni tako, da ni opaziti kaj nosimo pod obleko.

Z lepimi pozdravi,

Lorena Meglič

************************************ http://www.drustvo-mena-maribor.si Tel: 02-320-20-75 GSM: 040-462-029

Spoštovani,

Skoraj štiri mesece po porodu in kljub rednim vsakodnevnim Keglovim vajam (naredim jih po 100 na dan) imam še vedno težave z uhajanjem urina. Res je sicer, da je kak dan skoraj brez uhajanja in se veselim, da je sedaj konec neprijetnosti, a moram lahko naslednji dan prekiniti sprehod in se preobleči. Doma je zadeva obvladljiva, saj je wc stalno dosegljiv, medtem ko je zdoma vse skupaj prav moreče in ne morem sproščeno na sprehod ali v trgovino. Težava se pojavlja popolnoma nepredvidljivo, tudi če grem pred sprehodom večkrat na wc in manj pijem. Problematično se mi zdi predvsem to, da se uhajanje največkrat zgodi pri opravilih, pri katerih se gibljem normalno, brez kakršnega koli posebnega napora (tako lahko brez težave dvignem otroka ali vrečko, počepnem, pa se ne zgodi nič, po nekaj korakih na sprehodu pa čutim, kako teče in se zato največkrat ne upam predaleč od doma).
Pri zadnjem obisku pri ginekologu (sedmi teden po porodu) je ta ugotovil, da imam organe še rahlo spuščene in mi je glede uhajanja urina priporočil »normalno« življenje in Keglove vaje ter redni pregled čez eno leto, saj da je uhajanje vode posledica raztegnjenih mišic in spuščenih organov po porodu ter da se s tem sooča večina žensk. Ker sem vztrajala, da ne gre za običajnih par kapljic pri kihanju ali dvigovanu, mi je rekel, naj se, če ne bo bolje, oglasim čez pol leta. Meni se zdi to nesprjemljivo, saj moje stanje (glede na pogovore s prijateljicami, ki so tudi rodile) ni ravno običajna poporodna težavica, saj mi onemogoča sproščenost in normalno življenje. Zelo me skrbi, da vse skupaj predolgo traja in vas zato vljudno prosim za vaše mnenje in če je možno, tudi priporočilo, na koga naj se obrnem (v Ljubljani, po potrebi tudi samoplačniško).

Vnaprej hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni!

Najprej vas moram pohvaliti pri vaši vztrajnosti, ki jo imate pri izvajanju Keglovih vaj in vam svetujem, da z njimi nadaljujete, kajti zdravljenje urinske inkontinence je lahko dolgotrajen proces. Priporočam pa, da na Ginekološki kliniki v Ljubljini prosite za pomoč doc. dr. Adolfa Lukanoviča ali dr. Barbiča. Oba sta zelo priznana strokovnjaka na tem področju. Doc. dr. Adolf Lukanovič pa dela tudi v zdravilišču Dobrna.

Z lepimi pozdravi,

Lorena Meglič

************************************ http://www.drustvo-mena-maribor.si Tel: 02-320-20-75 GSM: 040-462-029

Spoštovani,

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

Še ena po porodu ugotavlja, da je stanje bistveno drugačno kot prej. Sama sem inštruktorica pilatesa, tako da sem prepričana, da znam stiskati mišice medeničnega dna, kot tudi delam vaje že od poroda dalje. Pred porodom sem imela tudi zelo močne mišice spodaj. Rodila sem pred 6.tedni. Prvi, drugi dan po porodu niti nisem uspela priti do WC-ja, sem kar lulala, ni šlo zadržat. Počasi se je popravilo in je zdaj OK.

Prejšnji teden sem pa šla res počasi tečt in mi je 2x kar ušlo. Potem sem skušala med lulanjem zadržati urin in čeprav sem stiskala, ni šlo.:(

Se bo to popravilo z vajami in koliko časa naj bi trajalo, da bom lahko normalno tekla kot prej ali če se v kolikem času ne bo popravilo, kdaj naj poiščem pomoč?

Ali ima kaj zveze s tem, da so mi dali med porodom kateter v sečnico?

Mislite, da so to samo oslabljene mišice ali je lahko še kaj drugega?

Res hvala za odgovor!

Pozdravljeni!

Se opravičujem, ker ste malce čakali na odgovor, vendar sem se posvetovala z zdravnikom, ki pravi, da se vaše stanje mora popraviti v treh do šestih mesecih po porodu, če zelo pridno, vsak dan, izvajate Keglove vaje. V koliko se ne, je po tem času potrebno poiskati zdravniško pomoč. Doktor pravi, da je urinska inkontinenca posledica oslabljenih mišic, ki se pri porodu raztegnejo, in da kateter nima nobene povezave z urinsko inkontinenco.

Z lepimi pozdravi,

Lorena Meglič

************************************ http://www.drustvo-mena-maribor.si Tel: 02-320-20-75 GSM: 040-462-029

Pozdravljeni,

Jaz pa imam zaenkrat obraten primer kot večina predhodnic. Ponavadi zelo težko sprostim mišice in se polulam. Skoraj nikoli se ne morem takoj, ko se vsedem na stranišče polulati in traja kakšna minuta, da mišice toliko sprostim, da priteče urin. Sploh se to dogoja, če moram (ponavadi nenamerno) dolgo zadrževati urin (ko npr. spim in me zjutraj, ko se zbudim res grozno na wc). In tudi ko lulam, mi urin kar preneha teči in moram spet pritiskati, da priteče. Kaj mislite, da je to tudi posledica oslabljenih medeničnih mišic?

Sem pa že enkrat rodila in sem zdaj na začetku druge nosečnosti. Zdaj pa imam res včasih občutek, da včasih ko vstanem, mi tako pritisne na mehur, da dobim občutek, da mi uide kakšna kapljica (čeprav na ščitniku perila tega ni opaziti, vendar me vseeno malo skrbi).
Hvala za vaša mnenja.

Pozdravljeni!

Z ozirom na to, da ste noseči vam svetujem, da se o zgoraj opisani težavi podrobno pogovorite z vašim ginekologom. Vprašanje pa lahko na forumu zastavite tudi ginekologu mag. Stanku Pušenjaku ali urologu dr. Tinetu Hajdinjaku.

Z lepimi pozdravi,

Lorena Meglič

************************************ http://www.drustvo-mena-maribor.si Tel: 02-320-20-75 GSM: 040-462-029

Pozdravljeni,

priključujem se tej temi, ker sem tri mesece po porodu. Težave, ki vam jih bom v nadaljevanju opisala se niso pojavile takoj po porodu temveč mesec in pol nazaj. Točno takrat sem začela delati tudi keglove vaje zato se sprašujem če jih morda izvajam nepravilno?

S zadrževanjem urina nimam težav, hodim pa zelo pogosto na vc. Vsakič je drugače…enkrat tudi dve uri ne grem, včasih urin teče hitro oz. normalno včasih pa zelo počasi. V povprečju grem ponoči na vc trikrat, če ne štejem vseh ponovitev, ker se mi zgodi da me v 10 min prime 4x, takoj močno da ne zdržim ko pa grem na stran so tri kapljice. Naj povem še da sem bila v zadnjem mesecu zelo pod stresom.

Zadeva me spravlja ob živce, zato vas prosim če mi lahko svetujete kaj lahko sama naredim glede tega?

Hvala in lp

Pozdravljeni!

Težave kot ste jih opisali lahko kažejo na vnetje mehurja, zato priporočam, da stopite do zdravnika in ga prosite za napotitev v laboratorij. Priporočam, da vam opravijo preiskavo urina Sanford.

V primeru, da vnetje mehurja ni prisotno, gre najverjetneje za urgentno urinsko inkontinenco, ki se jo zdravi z zdravili in s treningom mehurja, ki je podrobno opisan na spletni strani Društva Mena v linku inkontinenca.

Poskusite pa lahko tudi s kapljicami Uvi akut. Dobijo se v lekarni. So zelo grenke, vendar pa pomagajo pri vnetju mehurja, pa tudi takrat, ko hodimo več krat na stranišče, kot je to normalno.

Izvajanja Keglovih vaj ne morem komentirati, ker niste opisala, kako jih izvajate, svetujem pa, da z njimi prekinete, dokler ne razjasnite situacije, kajti, če imate vnetje mehurja, ga je treba pustiti pri miru in ga pozdraviti, šele na to lahko s Keglovimi vajami nadaljujete.

Z željo, da bodo vaše težave kmalu odpravljene, vas lepo pozdravljam.

Lorena Meglič

************************************ http://www.drustvo-mena-maribor.si Tel: 02-320-20-75 GSM: 040-462-029

Inkontinenca blata po porodu …

Spremembe sem začela opažati nekje 4-5 mesecev po porodu – ta bil je hiter, sama sem se pretrgala v smeri anusa, naredili so še epizotomijo. Ginekolog je po porodnem pregledu ugotovil, da se je vse lepo zacelilo … zdaj je blato mehke konsistence, ampak lahko brišem, brišem, brišem – celo rolico če je treba, pa je še kar blato na papirčku. Prav tako opažam, da mi majčkeno uide, ko sem na sprehodu … tega sploh ne čutim, moram vsakič preveriti, ko se vrnem – ni pa vsak dan tako, morda vsak drugi, tretji dan … Sicer odvajam redno, 1-2-krat na dan. Keglove vaje – ja,priznam, prevečkrat pozabim, a se potrudim, da vsaj enkrat na dan naredim serijo 10x6s.
Z uhajanjem urina nimam težav, tudi urin lahko zadržim.

Osebna zdravnica mi je svetovala obisk pri proktologu.
Morda veste, kaj me tam sploh čaka? Se da mojo težavo odpraviti z bolj rednimi keglovimi vajami ali bodo potrebni še kakšni drugi postopki – kateri?

Strah me je, da bo zadeva trajna. Koliko nevšečnosti je s tem… Sploh nimam več zaupanja v svoje telo …

Že vnaprej hvala za vaš odgovor …

Pozdravljeni Zorshine!
Po porodu traja nekaj časa, preden se strukture na medeničnem dnu popravijo v prvotno stanje. Popravljanje traja vsaj tako dolgo, kot je trajala nosečnost.
Kar opisujete izgleda kot manjši prolaps (zdrs) rektuma. Veliko žensk se sreča s to težavo. Blažji zdrsi se spontano popravijo do enega leta po porodu. Če temu ni tako, se proktolog odloči za korekcijski, operativni poseg.
Iz pisma razberem, da ste zelo prestrašeni, pa vam res ni treba biti. Skrbite za redno in mehko odvajanje. Poskusite čimvečkrat razbremeniti pritisk na medenično dno v času porodniškega staleža. Raje se vležite, kot sedite. Raje kot s papirjem se umijte z vodo po odvajanju. Nadaljujte S Keglovimi vajami. Pravilno se Keglove vaje izvajajo tako, kot vse vaje za mišično moč. Stisk naj traja čim dalj, tudi, če zato naredite manj ponovitev. Ena dobra vaja je boljša, kot 100 nepravilnih.
Po porodu ženske doživljamo velike telesne spremembe. Telo se spremeni, a ni v tem nič tako hudega, da se ne bi dalo popravit. Želim vam veliko veselja v materinstvu.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,

rodila sem pred štirimi meseci, imela sem carski rez. Po porodu nisem imela nobenih težav z zadrževanjem urina. Težave so se začele pred pribl. dvemi tedni, ko sem imela spolni odnos (prvič po porodu). Zjutraj sem na vložku opazila rdeč izcedek. Najprej sem milsila, da imam menstruacijo. Pozneje sem opazila rjave izcedke, vendar so bolj tekoči. Predvidevam da je urin, saj se mi kar naenkrat ulije, da mi niti vložek ne pomaga. Zjutraj, ko se zbudim imam pižamo mokro, kot da bi mi ušlo. Vendar nimam občutka, da bi me tiščalo oz. da bi imela poln mehur, ampak se kar ulije. Med lulanjem urin lahko zadržim. Na prvem pregledu pri ginekologu je bilo vse vredu, zdaj sem pa naročena komaj čez mesec dni.
Zelo me skrbi, saj nevem za kaj se gre?
Lep pozdrav!

New Report

Close