Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza pogosto uriniranje

pogosto uriniranje

Star sem 76 let. Moji problemi so nastali leta 2008. Zdravil sem se na Ljubljanski polikliniki -Njegošova ulica. Urolog mi je postavil naslednjo diagnozo – nekoliko zmanjšana kapaciteta sečnega mehurja, preveč aktivni sečni mehur in urgentno inkontinenco. Zdravil sem se z naslednjimi zdravili: Omnic, Detrusitol, Vesicare in Emselex. Po določenem času ni bilo nikakršnega izboljšanja. Nasprotno – imel sem izrazite stranske učinke v obliki zaprtja in srčne aritmije.
Kot bivši onkološki bolnik (limfom) imam vsake 4 mesece ultrazvok trebuha. Vsakokrat doslej je bila prostata v redu.
Moje težave so v pogostem uriniranju. Ponoči se zbujam vsako uro, tako da uriniram 6 krat na noč.
Vem, da je to kronična zadeva. Problemi so se v 8 letih stopnjevali. Sprašujem, ali je v mojem primeru možno vsaj delno izboljšanje. In ali poznate kakšne dobre metode, ki bi težavo vsaj omilile?

Pozdravljeni Dedijevproblem!
Zdravljenje prekomerno aktivnega sečnega mehurja je dolgotrajno in težko. Rekla bi celo, da je zdravljenje urgentne inkontinence proces, ki traja celo življenje. Podobno, kot dijete, imamo veliko načinov zdravljenja, vi pa ste ta, ki mora sodelovati, če želite uspehe zdravljenja.
Zdravila, ki ste jih našteli so en način, žal pa imajo stranske učinke, ki so neželeni. Poznamo še druge načine, od avtogenega treninga, pa do veliko bolj invazivnih metod: injeciranje Botulinum toksina v steno mehurja. Lahko se odločite tudi za pomoč v obliki akupunkture ali magnetnega stola, pa elektrostimulacije tibialnega živca in še bi lahko naštevala. Veliko metod je ravno zato, ker nobena ni preveč učinkovita brez vašega sodelovanja.
Mehur je avtonomno oživčen organ, zelo težko ga sprostite z lastno voljo. Vedno prazen mehur ima debelejšo mišično steno, zato dela večji pritisk, ali tiščanje na vodo. Vaje so namenjene temu, da je mehur čim bolj poln. Poln mehur tišči veliko manj. Ampak mehur je rad poln, kot organ ima samo eno nalogo: da zbira urin. Če se vloge zamenjajo, če mu podelite avtonomijo, boste vi ubogali mehur in ne on vas.
Odvzem avtonomije mehurju je vsaj tako dolg proces, kolikor let je trajalo, da ste ubogali vsak njegov poziv za praznenje.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close