Najdi forum

WPW sindrom

Pozdravljeni,

Imam intermitetni WPW sindrom, paroksizmalno SVT in sum na manjši prolaps mitralne zaklopke.
Pred (no vsaj mislila sva da je pred :)) nosečnostjo sva s partnerjem odšla na kardiološko posvetovalnico v zvezi z zapleti med nosečnostjo. Kardiolog je zaradi pogostih in intenzivnejših a krajših (nekaj sekund, prej nekaj minut do 1 ure) napadov (1-5 na mesec) in nelagodja ter tesnobe v prsih priporočil RF ablacijo pred nosečnostjo.
A sem bila “žal” že noseča ob pregledu.

1) kakšno je tveganje za plod in na kaj naj opozorim dodatno ginekologinjo pri morfologiji v 20 tednu (zdaj sem v 14 tednu (13 5/7 tednu)) glede srca ploda- se moje “napake” (kot otrok sem imela šum na srcu) lahko dedno ali kako drugače prenesejo na plod

2) kako WPW napadi vplivajo na plod in kaj lahko storim sama (manevre poznam)- zaenkrat se počutim bp (klasične nosečniške tegobe), opravljam pa kar stresno delo- imam tudi napotnico za kardiologa za ponoven posvet.

3) Zanima me, kdo me “mora” spremljati poleg ginekologa v nosečniški s to diganozo- moj osebni kardiolog ali kardiolog v proodnišnici? (ne dobim konkretnega odgovora od nikogar kakšne možnosti imam- nek občutek varnosti potrebujem in rada bi se le pripravila če bi šlo kaj narobe). Ali mi pripada bolniški staž- recimo poleti ko bo pre-vroče se lahko zgodi več napadov, težko dihanje ipd na podlagi zdravnikovega napotila ali kardiologovega ali potrebujem komisijo?

4) Po nasvetu dr. Pušenjaka, sva se s partnerjem zaradi moje in plodove-otrokove varnosti odločila roditi v Ljubljanski porodnišnici. Mi lahko svetujete (če ste seveda seznanjeni :)), katero strategijo priprave na porod izbrati – če pride do WPW vmes ali po ali pred itd…

Skratka, rada bi se pripravila, zaenkrat se počutim super, poleti bo verjetno zaradi sopare in vročine težje in bo težav več.
LP Drobtinica 🙂

Spoštovani,

Pri sindromu WPW ne gre za strukturno srčno napako, ampak za motnjo srčnega ritma, ki nastane zaradi prisotnosti dodatne prevodne poti med mišičjem preddvorov in prekatov. Tveganje za srčno napako zato pri plodu ni povečano. Morebitna dodatna prevodna povezava ultrazvočno ni vidna, ne pred porodom in tudi ne kasneje, po rojstvu. Podatka, da bi bilo pri otrocih bolnikov s sindromom WPW, povečano tveganje da bodo imeli sindrom WPW tudi sami, ne poznam.

Napad tahikardije vsekakor je stanje, ob katerem je krvni pretok lahko motenj. Razumeti pa morate, da je praktično nemogoče oceniti, kako to vpliva na plod. Dobra okoliščina je, da uspete napade ustaviti z Valsalvinim manevrom. V kolikor pa z manevrom ne bi bili uspešni, pa je potrebno poiskati zdravniško pomoč in tahikardijo prekiniti z zdravilom. Seveda se izogibajte stresu in okoliščinam, v katerih je tveganje napada tahikardije večje. Ampak vem, to je lažje napisati kot pa vam uresničiti v praksi…

Kolikor vem, je v porodnišnici zaposlena zdravnica internistka. Absolutno je prav, da je z vašim stanjem seznanjena, glede kardioloških nasvetov v nosečnosti pa mislim, da bo najbolje, da se obrnete na kardiologa, ki vas vodi, ta pa vam bo nato najbolje svetoval kaj in kako.

Glede bolniške sem povsem na gladkem ledu – predstavljam si, da, v kolikor je potrebna, predlog poda ginekolog, ki vodi nosečnost. Ta je tudi tisti, ki bo, verjetno v sodelovanju z vašim kardiologom, opredelil strategijo poroda.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close