Najdi forum

IAS defekt

Pozdravljeni,

sem v 22.tednu nosečnosti in danes sem imela drugi pregled srčka ploda. Vse kar sem uspela izvedeti je, da ima otrok IAS defekt. Zanima me kaj naj bi to sploh bilo? Dobila sem napotnico za pediatrično kliniko, kjer ste kot zdravnik navedeni Vi.
Zdravnik, ki je danes opravil pregled, mi ni povedal nič določenega, čeprav sem imela občutek, da mu je diagnoza znana, a me je raje napotil naprej. Zanima me, kakšen je postopek, če je srce ploda res tako poškodovano oziroma nerazvito, da mu bo življenje naprej oteženo.
Stara sem 24 let in imam že enega otroka, ki je popolnoma zdrav.

Spoštovani,

razumem vašo zaskrbljenost. Predstavljam si tudi stisko, ko vas nekdo napoti za dodaten pregled, ob tem pa vam razlogov za to ne navede. Morate pa me razumeti, da vam do pregleda pri nas ocene, kaj bi lahko bilo, enostavno ne morem dati. Še zlasti zato ne, ker je defekt v interatrijskem septumu (na to se nanaša kratica IAS), del normalnega razvoja in je prisoten pri vseh plodovih ter se zapre šele po rojstvu. Po pregledu pri nas, pa se bova o vsem, kar boste želeli in kar zadeva plodovo srce, natančno pogovorila.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Najlepša hvala za odgovor.

Z mojo zdravnico sva govorili o možnostih, in je omenila, da otrok nima samo luknjice v srčku, kot je bilo naprej rečeno, ampak da bo potrebna operacija. Malo me je pripravila za naprej, točne informacije in razlago pa prepušča Vam. Tako, da se vidimo na pregledu…še vedno upam, da bo napaka na srčku rešljiva in da otrok ne bo imel posledic.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Mene pa nekaj zanima; noseča sem 21 tednov in danes sem imela morfologijo na kateri si ginekologinja ni mogla “dobro” prikazat srčka in žil na UZ, oz. ni ,mogla prikazat vseh srčnih votlin.zato mi je izdala napotnico za UZ pregled v porodnišnici na katerega pač morem počakat kak teden ali dva. sedaj pa me zanima če slučajno vpliva lega otroka na to in ali je to slučajno kak indic da se z otrokovim srčkom res kaj dogaja?
se opravičujem če se moje vprašanje slučajno ponavlja ampak sem res malce zaskrbljena.

Spoštovani,

ker vidim, da na odgovor čakate že teden dni, vprašanje pa je takšne narave, da nanj znam suvereno odgovoriti tudi jaz, vam dajem kar odgovor.
Na sposobnost po UZ preiskavi dati dokončno mnenje o ustreznosti, v primeru neustreznosti pa tudi pripadajočo diagnozo ali več diagnoz, vplivajo številni dejavniki. Med temi so najpomembnejši:
– kakovost (sodobnost) UZ aparata ter izkušnje pri delu z njim(merilom zadostijo aparati, ki niso starejši od 5 let in so redno servisirani ali katerih programska oprema je bila posodobljena pred največ 3 leti)
– primeren položaj in/ali ustrezna gibljivost ploda (premikanje pogosto pripelje do tega, da uspemo dobiti sekvenco nekaj deset do nekaj tisoč slik v spomin UZ preiskave, ki jih kasneje lahko podrobneje pregledujemo še, ko nosečnica ni več na pregledu)
– količina plodovnice (pri zelo malo plodovnice je vidljivost in s tem preglednost praviloma slaba)
– 1 plod je praviloma bolje pregleden kot dva ali več (dvojčki, trojčki) itd.
– konstitucija nosečnice (pri zelo vitkih in pri zelo debelih postane pregled otežen ali nemogoč)
– izkušenost preiskovalca (več in težje primere, kot je že uspel ugotoviti ter dalj kot traja njegova profesionalna kariera, več ima pri tem izkušenj, v pravilu pa je za popolno suverenost pri vsaki diagnozi potrebno postaviti med 50 in 100 ustreznih diagnoz oziroma biti prisoten pri diagnozi toliko primerov)

Odsotna vidljivost nekega organa ali dela organa (srce je zelo zapleten organ z zelo zapletenim razvojem in mnogo različicami možnih odklonov pri razvoju) je pogost “indic”, da morda s srcem res kaj ni v redu, še zdaleč pa to ne pomeni, da je to res. V povprečju smo ginekologi sicer vse boljši in boljši “presejalci” srčnih napak(v zadnjih 10 letih smo napredovali vsaj za 200 do 300%), ampak naš delež “zadetkov”, še vedno “le” blizu 50% (govorim seveda za vse napake skupaj. Hujše, oziroma najhujše napake odkrivamo že z blizu 70 do 80% verjetnostjo, včasih sicer pozno, šele po 30. tednu, kar moramo še izboljšati, ampak k napredku pripelje žal le delo, delo in še enkrat delo in vsekakor sodobna UZ oprema(tudi to je zaradi krize zadnje čase večji problem). Verjetnost, da ginekolog pri sicer zdravi nosečnici res naleti na odklon v razvoju srca je okrog 3 do 5%, verjetnost hujše srčne napake pa je < 1%. Torej mora pozorno preveriti skoraj 500 nosečnic, da ima 1x priložnost ugotoviti (ali zgrešiti) napako!!! Pri zelo frekventni UZ ginekološki ambulanti z recimo 500 nosečnicami letno je to le 1 pomembna srčna napaka/leto in morda še 3 ali 4 manj pomembne!!!

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Dr. Vesel, rada bi se Vam zahvalila za vso pomoč, besede in čas, ki ste si ga vedno vzeli za naju. Čas celi rane in tudi mi se počasi pobiramo in razmišljamo o bolj svetli prihodnosti.

Sicer še ne razmišljava o tem, ampak osebno me vseeno zanima, kakšne so možnosti srčne napake pri naslednjem otroku, če se odločiva zanj.

Hvala Vam in lep pozdrav

Spoštovani,

Premalo podatkov imam, da bi vam lahko karkoli odgovoril. Predlagam, da se v naši ambulanti dogovorita za sestanek z menoj pa se bomo o vsem pogovorili.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close