Najdi forum

VSD operacija

Pozdravljeni!

Se vam že vnaprej opravičujem za dolžino mojega sporočila, a sem želela zajeti vsa pomembnejša dejastva in vključila tudi izvid.

V začetku oktobra 2011 rodila fantka (3.720g in 53cm), kateremu je pediatrinja drugi dan po rojstvu ugotovila šum na srčku in obenem povišane vrednosti CRP – 28. Zaradi razjasnitve šuma na srčku je bil takoj poslan na UZ na Pediatrično kliniko LJ, kjer so opravili UZ srčka (ugotovljen hemodinamsko zmerno pomemben VSD, podroben izvid spodaj) in ga obdržali na neonatalnem oddelku 7 dni, saj je prejemal antibiotično terapijo. Naj dodam še, da sem se po odpustu iz porodnišnice tudi sama pridružila otroku, ga hodila previjat in dojit. Sedaj je sinček star skoraj 4 mesece in odlično napreduje, dojim ga 6-8 krat dnevno. Pri treh mesecih je tehtal 7.200 g in meril 63 cm. Noč prespi (cca. 11 ur), podnevi pa posledično malo spi in je zelo živahen.

Tukaj je njegov izvid ob odpustu iz neonatalnega oddelka (prepisujem del v zvezi s srcem):
Defekt prekatnega pretina (VSD) : glede na dečkovo klinično stanje smo opravili EKG srca, ki je bil normalen ter UZ srca, ki je prikazal VSD z levo desnim šantom, odprt foramen ovale ter še zvišano rezistenco v pljučni cirkulaciji. EKG: starost 2 dni, sinusni ritem s fr. 134/min, desna srčna os, hipertrofija levega srca?, PR in QTC primerna.

UZ srca (starost 2 dni): stični segmenti SDS, PFO z levo desnim shantom, kompententni AV valvuli, primerno velika ventrikla z normalno funkcijo, perimembranozni VSD z levo-desnim shantom, gradient v sistoli 20 mmHg, Premer 3×3.5mm, morfološko normalni similnarni valvuli. Ni znakov za koarktacijo aorte ali PDA. Mnenje: hemodinamsko zmerno pomemben VSD, PAH (še zvišane rezistence v pljučni cirkulaciji), perzistentni foramen ovale.

V novembru 2011 (ob starosti enega meseca) smo imeli pregled v kardiološki ambulanti in EKG, šum je bil še vedno prisoten in kot je rekel kardiolog – precej slišen, kar pa je značilno pri majhnih luknjicah. Navedel je tudi, da imamo stanje najinega sinčka še čas spremljati nekje do devetega meseca in da obstajajo možnosti, da se luknjica spontano zapre.

Prejšnji teden (starost dobrega 3,5 meseca) smo imeli kontrolni UZ srčka (izvida še nimamo) pa je kardiolog povedal naslednje: luknjica še vedno obstaja in je velika približno 2,5 mm. Problem naj ne bi bila njena velikost, pač pa lega – zaradi luknjice je namreč na UZ videl, da pušča tudi zaklopka. Po njegovem mnenju se stanje naj ne bi popravilo samo po sebi in bo potrebna operacija po dopolnjenih šestih mesecih, saj želimo ohraniti zaklopko. To naj bi bilo nekje spomladi oziroma poleti. V tistem trenutku sva bila z možem precej šokirana in nisva kaj dosti spraševala, zato imam sedaj nekaj vprašanj, na katere si želim odgovora:
– Ali so kakšne možnosti, da otrok s takšnim stanjem brez operacije živi normalno življenje in dočaka primerno starost ter kakšna so morebitna tveganja?
– Ali je starost 6mesecev najbolj optimalna za to operacijo: sprašujem zato, ker še vedno nekako upam, da bi se stvar po določenem času uredila sama po sebi, a se hkrati zavedam, da ne smemo dopustiti, da bi nastala še večja škoda (na zaklopki)?
– Ali je praksa oziroma možno, da pred odločitvijo za operacijo naredi UZ še kakšen drugi kardiolog?
– Na kakšen način se opravi tovrstna operacija: ali je nujno na odprtem srčku ali po kakšni drugi metodi?

Seveda se bomo o vsem pogovorili tudi z našim kardiologom na naslednjem pregledu, pa vendar upam, da mi boste s svojim odgovorom malo razjasnili zadevo do takrat.

Lep pozdrav!

Spoštovani,

forum je sicer namenjen prenatalni diagnostiki prirojenih srčnih napak, vendar bom (enkrat več) naredil izjemo.

Sklepam, da gre pri vašem otroku za defekt prekatnega pretina, ki leži tik pod aortno zaklopko. Defekt sicer ni velik, je pa njegov problem očitno v tem, da okvarja aortno zaklopko. V takšnem primeru svetujemo operativno zaprtje defekta in sicer ne zaradi njegove velikosti oz. hemodinamske pomembnosti (2.5 mm je malo), ampak zato, da bi otroku ohranili aortno zaklopko.

Vsi bolniki, pri katerih predlagamo operativno zdravljenje, so, vključno s slikovno diagnostiko, predstavljeni na kardiokirurškem konziliju, ki se ga udeležijo vsi pediatri kardiologi ter vsi kongenitalni kardiovaskularni kirurgi.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni še enkrat!

Od mojega zadnjega vprašanja je minilo dobrih 5 mesecev, za nami je tudi operacija (junij) pri starosti dobrih 8 mesecev. Sama operacija je po zaprtju VSD-ja pokazala, da luknjica ni bila tista, ki je motila delovanje zaklopke. Po zašitju luknjice je aortna zaklopka še vedno puščala, zato so kirurgi ob pregledu zaklopke ugotovili, da ima naš fantek spremenjen listič (ležal je nižje kot ostala dva, bil je večji). Zaklopka oz. listič je bil med operacijo popravljen. Kontrolni UZ pred odpustom domov je podal diagnozo: blaga do zmerna aortna insuficienca. Stanje bo potrebno spremljati, morebiti bo potrebna uvedba zdravil in najverjetneje menjava zaklopke čez čas – vse je pač odvisno od tega, kaj bodo pokazale kontrole. Gre za prvega otroka. Fant je sicer v redu, po operaciji je dobro okreval, težav, ki bi jih kot mama opazila ni imel nikoli, pri 9-ih mesecih tehta slabih 10kg in meri 75cm, poleg GH se še vedno 4x dnevno dojiva.

Moje vprašanje: Zanima me, ali lahko v času nosečnosti že vidite napake na zaklopkah? In kakšna je verjetnost, da se podobna napaka ponovi pri drugem otroku?

Vedno sva si z možem želela več otrok. Sedaj pa celotna situacija (stanje z zaklopko) v meni zbuja strah, kaj bo naš fantek moral še prestati (upam in želim si, da čim manj in da bo imel življenje kot njegovi vrstniki). Dokler smo mislili, da je samo luknjica, smo pač rekli, damo to operacijo skozi, pa bo.

Najlepša hvala za vaš odgovor!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

v nadaljnih nosečnostih je pri paru, ki ima enega otroka s srčno napako, tveganje za ponovno rojstvo otroka s srčno napako med 2 in 3%. Ali drugače, velika verjetnost je, da se napaka ne ponovi.

Intrauterino ocenjevanje kompetentnosti srčnih zaklopk je težje kot pri rojenih otrocih, vendar je, ko so napake pomembno izražene, možno.

Vsekakor se v naslednji nosečnosti lahko naročite za pregled v našo fetalno ambulanto.

LP,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Spoštovani, tudi sama imam vprašanje glede VSD. Imamo slab mesec staro hčerkico, ki ji ji bila ugotovljena srčna napaka. Izvid:

strukturna analiza srca: SDS
Velike vene in atrija: normalen vtok velikih ven. Primerno velika atrija. Viden je manjši ASD secundum z levo desnim shuntom.
AV stik: normalna morfologija in funkcija AV valvul
Ventrikla: primerno velika prekata z normalno krčljivostjo in funkcijo. Viden je perimembranozni VSD z ekstenzijo v subaortni predel, ki se delno zastira z membranozno vtvorbo. Preko VSD je prisoten levo desni shunt z gradientom 15 mmHg.
Konotruncus bp.
Velike arterije: bp. Ni znakov za PDA ali koarktacijo aorte.
Mnenje: Preimembranozni VSD z ekstenzijo v subaortni predel, manjši ASD secundum.

Kot nam je povedal kardiolog se taka srčna napaka ne popravi sama od sebe in bo sigurno potrebna operacija (na odprtem srcu), kdaj pa ni znal povedati, hodili bomo na kontrole.
pediatrinja pa je rekla, da se te luknjice tudi lahko same zaprejo in da sploh ni nujno da bo potrebna operacija, če pa bo, bo pa lahko tudi preko katetra. Sicer bolj verjamemo kardiologu, ki je sigurno večji strokovnjak, ampak nas je vseeno malo zmedlo vse skupaj…. zato me zanima, če lahko vi napišete kaj o tem izvidu – kakšni so možni scenariji, življenje otroka po operaciji, ipd.
Lp, Maja

Spoštovani,

po opisu, kot ste ga posredovali na podlagi ultrazvočnega izvida, se zdi zelo malo verjetno, da bi se defekt zaprl sam od sebe oz. da bi se zmanjšal do te mere, da operacija ne bi bila potrebna. Prepričan sem, da ste informacije v zvezi z nadaljnim spremljanjem in zdravljenjem dobili že od pediatričnega kardiologa. Čas poprave je pri tej starosti zelo težko natančno opredeliti, odvisen je predvsem od stopnje težav, ki jih otrok ima. Tovrstne napake se korigirajo samo z operacijo.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Spoštovani,
hvala za hiter odgovor! Moram pa reči, da od kardiologa nismo dobili praktično nobenih informacij 🙁 na vsa vprašanja je samo rekel, da bomo vse zvedeli ko bo to potrebno, torej step by step, vnaprej pa da ne bo nič govoril, ker nas noče strašit. pa smo samo vprašali, kaj lahko pričakujemo, nekaj osnovnih zadev o tem kako je z operacijo, kako je z otrokom če poteka vse gladko ali če se kaj zalomi… pač čisto nekaj osnovnih splošnih informacij, da veš s čem imaš opravka, brez sajenja ‘rožic’. itak da je potem v konkretnem primeru lahko kaj drugače, ampak da vsaj nekaj splošnega o tem veš. no pa nas je zelo hitro odpravil, tako da zdaj sploh ne vemo, za kako hudo zadevo gre, kako poteka zdravljenje itd. Zato sem tudi prosila vas za kak komentar, ker na internetu pa tudi težko kaj najdemo, ker so te zadeve zelo specifične…
Lp

Spoštovani,

komentiranje konkretnih primerov preko maila je težko in nehvaležno. Če z razlago o otrokovi bolezni in predvidenem zdravljenju niste bili seznanjeni oz. je niste razumeli, vam svetujem, da se z vprašanji, ki so ostala nedorečena, še enkrat obrnete na otrokovega kardiologa. Vsekakor imate do tega vso pravico.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

pozravljeni!

moj sin je bil pre leti operiran na srcu ker je imel VSD.VSD so mu zaprli s teflonsko krpico in me zanima kaj se je zgodilo s to krpico? alli je se je zarasla v tkiva in luknico zamašlia?

hvala za odgovor,lep pozdrav

Spoštovani,

kirurg je s krpico zaprl luknjo med prekatoma (VSD). Krpica se je v nekaj mesecih po operaciji prerasla s tkivom.

Lep pozdrav

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

pozdravljeni!

star sem 20 let in se ukvrjam s kick-boxom lani sem opravil obremenitveni test in sem dosegel 99% srce je normalno delovalo in vse…na treningih in tekmovanjih nimam nobenih težav pa me zanima če se lahko še normalno ukvarjam s različnimi športi?

hvala za odgovor.

Spoštovani,

forum je v prvi vrsti namenjen svetovanju ob ugotovljenih srčnih nepravilnostih v prenatalnem obdobju. Ker pa se je v zadnjih nekaj dneh prispelo več pisem s praktično identično vsebino, se mi zdi smiselno odgovoriti.

Razumeti morate, da je preko elektronskega pisma nemogoče dati nasvet glede ukvarjanja s športom pri nekom, ki je imel operacijo na srcu. Podatek o dobri zmogljivosti je vsekakor vzpodbuden, ni pa edini, na podlagi katerega bi zdravnik svetoval. Glede obsega športne aktivnosti se vsekakor posvetujte s svojim kardiologom, ki vaš problem in vašo anamnezo najbolje pozna. Tako vam, kot vsem ostalim odraslim bolnikom, ki imajo ali pa so bili v otroštvu operirani ali intervencijsko zdravljeni zaradi prirojene srčne napake, svetujem vodenje v kardiološki ambulanti za odrasle bolnike s prirojenimi srčnimi napakami, ki deluje v okviru Poliklinike v UKC Ljubljana.

Lep pozdrav

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Lep pozdrav imam puncko staro 3 mesece in so nam po rojstvu ugotovili asd secundarni in vsd perimembranozen hemodinaminsko pomemben velikosti 6-7 mm. Zanima me ali med operacijo popravijo in zaprejo obe luknjici ali bo samo vsd ter koliko casa bo trajala operacija? Ali lako pride med taksno operacijo do kaksnih zapletov? Ter koliko casa je otrok v bolnisnici in koliko casa traja njeno popolnoma okrevanje? Hvala lepa za odgovor in da vem na kaj se pripravit.

Spoštovani,

ob operaciji zapreje oba defekta.

Operacija traja cca 2 uri, hospitalizacija pa cca 10 dni.

Glede tehnične izvedbe operacije in operativenga tveganja se boste pogovorili s kirurgom, ki bo operacijo izvedel.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Spoštovani,

najin sinček se je rodil v 38. tednu. Že v porodnišnici je bila postavljena diagnoza »mišični defekt pretina prekatov« oz. mišični VSD v spodnji tretjini septuma. Čez približno 1 mesec je bil narejen kontrolni pregled, izvid je sledeč:
Deček se primerno redi. V somatskem kliničnem statusu je brez posebnosti. Šum nad srcem je še slišen (1/6).
UZ pregled srca:Srce je strukturno in funkcijsko normalno.VSD v sredini mišičnega septuma še viden in ni hemodinamsko pomemben.
Zaključek:Pri mišičnem VSD ne pričakujemo zapletov, potrebno pa je sledenje, zato predlagamo kontrolni UZ pregled srca pri kardiologu čez 6-12 mesecev. Če bi deček imel kakršnekoli klinične znake, ki bi govorili za srčno popuščanje (neuspevanje, pomodrevanje, dihalni premori…) je potreben takojšen pregled pri kardiologu na Pediatrični kliniki.

Prosim za naslednje pojasnila:

1) Kolikšna je verjetnost, da se napaka sama zaraste in da ne bo potrebna operacija? Se pri taki vrsti napake pogosto »luknjica« sama zapre? V kolikšnem času se ponavadi zaraste?

2) Zakaj je potrebno čakati skoraj 1 leto na pregled pri kardiologu? Ali je smotrno opraviti pregled morda samoplačniško nekoliko prej, se pravi pred 6 meseci? Namreč naju z možem precej skrbi.

3) Ali lahko prehladna obolenja, virusi (imava še triletnega otroka), jok oz. napori poslabšajo stanje?

4) Ali ima oz. Bo imel otrok zaradi te napake kakšne omejitve v življenju:
– sedaj, ko še ni zaraščeno?
– če se bo samo zarastlo?
– če se bo napako odpravilo z operacijo?

5) Še vprašanje glede znakov srčnega popuščanja, in sicer pomodrevanja. A to gre za pomodrevanje na predelu obraza?

V informacijo, sama imam prirojeno srčno napako, in sicer blago aortno insuficienco.
Tudi pri prvem sinu je bilo nekaj dni po rojstvu ugotovljena napaka, in sicer PDA, ki pa pri kontrolnem pregledu čez 1 mesec ni bil več viden.

Najlepša hvala že v naprej za vaš odgovor.

Spoštovani,

čeprav je vaše vprašanje dolgo, bo moj odgovor kratek.

Iz izvida in mnenja zdravnika, ki ga navajate, je razbrati, da gre za majhen, nepomemben defekt med prekatoma. Takšni defekti se v več kot polovici primerov sami zarastejo, pa tudi če se ne, ni prav nič hudo in jih ne zapiramo.

Nekoliko nerodno pa je priporočilo, da v primeru težav otroka pripeljete za pregled na PeK v Ljubljani. Če je defekt majhen, je majhen, težav ne bo. Tako priporočilo potem res lahko bega.

Moj nasvet – pogovorite se še enkrat z zdravnikom, ki je pregledal otroka. Prepričan sem, da boste, potem ko boste predočili vaše skrbi, dobili ustrezna pojasnila indomov odšli pomirjeni.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni!

zanima me kaksna je zivljenjska doba posameznika kateri je prestal V zgodnjem otrostvu zelo ospesno VSD operacijo?

Hvala za odgovor

Načeloma normalna.

LP,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljnei, spet jaz

zanima me ali se lahko VSD( 2 mm luknjica) odpre ko je enkrat uspešno zaprta in funkcija srca je normlana?

LP

Ne.

LP,

Samo Vesel

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close