Najdi forum

Spoštovani!

Sin je bil leta 2007 operiran na UKC Ljubljana ASD sinus venosus s PA PVR. Takrat je bil star 2,5 leti. Operacija je potekla brez zapletov, prav tako so vsi nadaljni pregledi pokazali, da zdravljenje poteka v redu. Do lani novembra ko je imel ultrazvočni pregled, je imel tudi omejitve glede športnih aktivnosti in potrebna je bila profilaksa infektivnega endokarditisa. Zanima me zakaj sin zdaj bo star 7 let še vedno komaj zmore kakršen koli napor, in se že pri malo bolj aktivni igri hitro utrudi (npr. lovljenje z otroci) na obrazu pa se pojavijo zelo izraziti rdeči malo modrikasti madeži in sicer okrog ust, nosu, pod očmi , na čelu izgledajo kot ‘fleki’.ki pa recimo po pol ure ko se umiri izginejo. Je to normalno ali pa je je to povezano s srcem , čeprav je bilo novembra lani ugotovljeno da je vse v redu in imava kontrolo šele čez 5 let? Ali je pri otrocih možno ugotavljati oz. testirati odzive telesa/srca ob večjih obremenitvah ali se to izvaja le pri odraslih?

Lep pozdrav in hvala za odgovor

Spoštovani,

načeloma ni razloga, da bi bil otrok po kompletni kirurški korekciji defekta atrijskega septuma tip sinus venosus z delno nepravilno pljučno vensko drenažo slabše telesno zmogljiv kot sovrstniki.

Predlagam, da se o svojih opažanjih pogovorite s pediatrom.

Obremenitveni test je je, tako zaradi tehničnih razlogov, kot zaradi motivacije, zelo težko izvesti pri otroku mlajšem od 10 let.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

pozdravljeni.

star se m18 leti in sem bil kot otrok operiran na srcu(vsd) pred kratkim sem opravil obremenilni test in sem dosegel 100% s srcom je bilo na testu brezhibno….redno se ukvarjam s športom in do sedaj težav nisem čutil. pa me zanima ali se lahko še naprej ukvarjam redno s športom?

nova
Uredništvo priporoča

pozdravljeni!

star sem 19 let in sem bil kot otrok operiran na srcu(VSD) lani sem opravil obremenilni test z 100% srce je normalno delalo. redno sem aktiven v športu in do zdaj še nisem občutil nobene težave s strani srca.pa me zanima ali se lahko še atvino bavim s športi.

lep pozdrav

Spoštovani,

forum je v prvi vrsti namenjen svetovanju ob ugotovljenih srčnih nepravilnostih v prenatalnem obdobju. Ker pa se je v zadnjih nekaj dneh prispelo več pisem s praktično identično vsebino, se mi zdi smiselno odgovoriti.

Razumeti morate, da je preko elektronskega pisma nemogoče dati nasvet glede ukvarjanja s športom pri nekom, ki je imel operacijo na srcu. Podatek o dobri zmogljivosti je vsekakor vzpodbuden, ni pa edini, na podlagi katerega bi zdravnik svetoval. Glede obsega športne aktivnosti se vsekakor posvetujte s svojim kardiologom, ki vaš problem in vašo anamnezo najbolje pozna. Tako vam, kot vsem ostalim odraslim bolnikom, ki imajo ali pa so bili v otroštvu operirani ali intervencijsko zdravljeni zaradi prirojene srčne napake, svetujem vodenje v kardiološki ambulanti za odrasle bolnike s prirojenimi srčnimi napakami, ki deluje v okviru Poliklinike v UKC Ljubljana.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close