Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrična in fetalna kardiologija šum na srcu in luknja

šum na srcu in luknja

Pozdravljeni!

Prosim za vašo pomoč in mnenje. V posvetovalnici pri 9 mesecih naju je zdravnica napotila na UZ srca zaradi šuma. Ta teden sva bila in je zdravnica našla luknjo veliko 7 mm zato sva na pregled ponovno naročena čez 3 mesece. Sicer je rekla, da je to pogosto in da se enim zaraste prej drugim pa malo kasneje oz sploh ne ter da jo ima veliko ljudi, pa za to sploh ne vedo. Izvida še nisva dobila. Me pa zanima samo, če je stvar res tako nedolžna? Ker meni se zdi 7 mm kar veliko in si to luknjo predstavljam čez celo srce “da bi lahko pogledal skozi”.

Vem da brez izvida težko kaj poveste in bi vam ga takoj ko ga dobim tudi prepisala. Sedaj se je začel aktivno plaziti in dvigovati in me je strah, da lahko to vpliva na srce. Ponoči ga čisto podzavestno hodim tudi večkrat gledati če diha. Pripravljena sem iti tudi samoplačniško po drugo mnenje, ker se mi tudi tri mesece ne zdi tako kmalu.

Otrok je star 9,5 mesecev in rojen s 36. tedni.

Že vnaprej hvala za odgovor.

Jeny

Na podlagi vašega pisma sklepam, da ima otrok defekt atrijskega septuma na poziciji sekundum, ali drugače, luknjico med preddvoroma. Če je temu res tako, ni zaenkrat prav nobenega razloga za skrb, otroka obravnavajte tako kot ste ga do sedaj in nič drugače. Defekti atrijskega septuma, če so veliki, povzročajo težave šele v odraslem obdobju, pri otrocih pa praviloma (z res redkimi izjemami!) nikoli.

Edina stvar, ki me preseneča je kontrola čez tri mesece. Če gre res za defekt atrijskega septuma, potem kontrole na tako kratko obdobje niso smiselne, saj ni pričakovati prav nobene dinamike. Kontrola in ponovna evaluacija defekta (ali se je zaprl oz. koliko je hemodinamsko pomemben) je smiselna v starosti 3 do 4 let, ko lahko, v kolikor je to potrebno, defekt tudi zapremo.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni!

Hvala vam za odgovor. To so vse informacije, ki sem jih prejela od zdravnice. Zakaj kontrola ne vem, rekla je samo, da je potrebno spremljati. Je pa bila zelo mlada zdravnica in ne tista, kot je ponavadi. Zato samo upam, da naju je naročila še enkrat za ponovno preverjanje. Strah me je le, da ni diagnoza slučajno VSD, ki je kot mi je napisala vaša kolegica na forumu neonatologija mnogo bolj zaskrbljujoča in resna, čeprav ne vem kaj naj si pod tem razlagam.
Vekakor vas bom prosila za obrazložitev izvida, ko ga prejmem po pošti – upam, da čimprej, ker sedaj resnično ne bom mogla spati.

Lep dan!

Jeny
nova
Uredništvo priporoča

V svojem odgovoru sem, na podlagi vsega, kar ste navedli, predpostavil, da gre za defekt atrijskega septuma. V kolikor bi šlo za defekt ventrikularnega septuma te velikosti, sem prepričan, da bi imel otrok že dosedaj pomembne klinične težave.

Kar zadeva obrazložitve izvida, vam predlagam, da vse morebitne nejasnosti razčistite pri zdravniku, pri katerem boste (ste) opravili pregled. Sestavni del pregleda pri otroku je tudi pogovor s starši glede izvida ter svetovanje kako naprej.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni ponovno in resnično zadnjič!

Ker sem ravno danes dobila izvid, bi vam le tega prepisala in se vam zahvalila za pomoč. To je res zadnjič, ker vem, da imate sami ogromno drugega dela in da tole dopisovanje ne pelje nikamor.

IZVID:
Diagnoza: Q21.1 ASD sec.

Status: primerno razvit, eupnoičen, rožnat. okvirni nevrološki status v mejah normale. Edemov nima. Oči brez vnetja, nos prehoden, žrelo rožnato. Pljuča: normalno dihanje. Srčna akcija ritmična, toni primerno naglašeni, slišen sist. šum 1/6 levo ob prsnici brez propagacije, iktus cordis b.p. Trebuh brez patol. rezistenc. Femoralni pulzi tipni.

EKG: akcija ritmična, fr. 123/min, intermediarna srčna os, nepopolni desnokračni blok, krivulje b.p.

UZ srca: votline so primernih velikosti, funkcija LV je dobra, hipertrofije ventriklov ni. Zaklopke so položajno, morfološko in doplersko v mejah normale. Pljučna arterija z odcepišči vej in pretokom, arkus aorte, perikad, ventrikularni septum, b.p. Interatrijski septum defekt 7 mm.

zaključek: deček ima ASD 7 mm. Naročen na kontrolo v kardiološko amb, dne … čez 3 mesece.

Hvala še enkrat in vse dobro!

Jeny

V celoti ostajam pri mnenju, ki sem ga posredoval v odgovoru na vaše prvo pismo.

LP,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni!

Sem v 32.tednu nosečnosti in vam pišem prvič. Moj ginekolog mi je naredil ultrazvok in je bilo vse v redu, le rekel je, da je na srčku videl neko majhno liso in me napotil h kardiologu na pregled, da bomo bolj sigurni. Zdravnik kardiolog pa mi je rekel, da je ta lisa nekaj čisto normalnega in da je sestavni del srčka. Slika srčka, ki sem jo imela s sabo, ni mogel kar tako razbrati in pravi, da se mu zdi da bi lahko tam nekje bila ena luknjica in me je naročil na ultrazvočni pregled, da bi ustanovil diagnozo, lahko pa tudi da je vse v redu. Prosila bi vas samo, če mi lahko posredujete razlago, kaj bi lahko ta luknjica na srčku pomenila? Rekli so mi, da so vse štiri prekate cele, srček lepo dela in tudi obe zaklopki, a resnično nimam predstave, kaj lahko luknjica pomeni in ali je to fejst nevarno za otročka?

Zahvaljujem se za vaš čas!

Lep pozdrav!

Spoštovani,

edina fetalna kardiološka ambulanta v Sloveniji deluje na Pediatrični klinik v Ljubljani. Če ste bili napoteni za fetalni kardiološki pregled sklepam, da ste bili napoteni za pregled v našo ambulanto. V kolikor po pregledu razlage zdravnika niste razumeli bo najbolje, da zdravnika še enkrat kontaktirajte in prepričan sem, da bosta morebitne nejasnosti zlahka razrešila.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

pozdravljeni
kot otrok sem bil operrian zardi subaortnega defekta , luknjcia je bila zelo majhna,ampak je bil problem v tem da je prolabiral desni koronarni listič aortne zaklopke. Po operaciji je bila eno 2 -3leta minimalna aortna regurgitacija, ki jo sam kot sta mi povedala starša nisem čutil oz. ona dva nista tega opazila.sedaj pa je že od operaciji minilo 10 let in zadnjih 8 let je po mnenju kardiologa z aortno zaklopko vse v najlepšem redu ,funkcija je povsem normlana in ni več regurgitacije.
Zanima me kaj je bilo to da je naenkrat izginila regurgitacija ali je to vpliv narave oz. časa, ali sem jo okrepil(ukvarjam se s športom), zanima me tude če se lahko ta regurgitacija ponovi če je zadnjih 8 let je bilo vse vredu?

hvala za odgovro in leppozdrav

Spoštovani,

Kompetentna aortna zaklopka je v vašem primeru odraz pravočasne indikacije in dobro izvedene operacije. Šport, tou vas moram razočarati, nima pri tem nič. Vam pa, seveda, koristi za vzdrževanje dobre kondicije in vam krepi telo in duha. A priori tudi v prihodnje ne pričakujte težav z vašo aortno zaklopko, jasno pa vam mora biti, da se s staranjem pri vseh ljudeh zaklopke postopoma okvarjajo. Ali bo pri vas to kdaj pomembno ali ne, pa, seveda, ne morem vedeti.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

pozdravljeni ,ta zadnji stavek nisem povsem razumel to mi je jasno da se s staranjem zaklopke okvarjajo , neven pa kaj ste s tem mislili da ce bi to bilo pri mene pomembno , ta beseda “pomembno” ne razumem?

lp

Spoštovani,

Aortna zaklopka lahko s staranjem postane spremenjena do te mere, da je potrebno zdravljenje. Takrat pravimo, da so spremebe na zaklopki “pomembne”.

Mislim, da sva temo s tem izčrpala.

Lep pozdrav

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close