Najdi forum

Tetralogija fallot

Pozdravljeni!

4.5.2009 sem rodila povsem zdravega fantka. No, tako smo vsaj mislili. Pri prvem pregledu pri pediatru je ta slišal nek šum, vendar je dejal, da najbrž ni nič hudega. Za “vsak slučaj” smo šli še na pregled k kardiologu, dr. Robidi. Ta je poslušal srček, preveril saturacijo in naredil ultrazvok. Diagnoza: tetralogija fallot. :((((

Mi lahko poveste kaj več o tem? Glede same okvare mi je vse jasno – sem prebrskala vso možno literaturo… Bolj me zanima, kako je z operacijo, tveganjem, okrevanjem?? Koliko časa je otrok ponavadi v bolnišnici?? koliko dni je na aparatih? Kaj je najbolj tvegano pri taki operaciji? Je mamica lahko z otrokom skupaj v bolnici?? Ali se napake res ni moglo opaziti prej? Kolikšna je verjetnost, da bo naslednji otrok prv tako imel to okvaro? Kako je z načinom življenja v kasnejši dobi – se bo moral “paziti” ali bo lahko živel popolnoma normalno kot vsi otroci? Ali je kateterizacija nujna pred vsako operacijo? Ali morajo otroci s tako napako potem res jemati antibiotike ob recimo vsakem obisku zobozdravnika, zaradi manjših krvavitev, ki nastanejo ob puljenju zobka ipd?? Opravičujem se za številna vprašanja.. Naslednji pregled imamo šele čez nekaj časa… Na Jesenicah pri dr. Robidi, nato pa gremo v pediatrično…Na internetu nisem našla prav veliko odgovorov na ta vprašanja.. Fantek se drugače lepo redi, ni pomodrel, še ekg je bil povsem lep.. Zato sva z možem bila povsem šokirana ob postavljeni diagnozi.. Je mogoče, da bi se zdravnik zmotil?? No, saj ne, da mu ne verjamem, samo sinček nima nobenega zunanjega znaka, ki bi ga lahko prisodili tetralogiji.. To je ugotovil tudi naš pediater.. Šele po saturaciji (85-92) so ugotovili, da nekaj ne štima…

Vem, da je veliko vprašanj, ampak bi vas vseeno lepo lepo prosila za odgovore..

Hvala in lp

Postavili ste veliko vprašanj iz katerih je razvidno, da ste se, kot navajate, iz virov ki so vam na voljo, v precejšni meri že podučili o naravi srčne napake in možnostih zdravljenja. Vsekakor je zdravljenje pri tetralogiji Fallot operativno, čas in način način zdravljenja (v eni ali več stopnjah, z ohranjeno zaklopko med desnim prekatom in pljučno arterijo ali ne) pa sta odvisna predvsem od anatomskih posebnosti napake, ki so lahko pri posameznih bolnikih tudi precej različne. Na vsa vaša vprašanja vam bomo lahko odgovorili po pregledu v kardiološki ambulanti (ehokardiografski laboratorij) na Pediatrični kliniki v Ljubljani. Svetujem, da se za pregled dogovorite v prihodnjih dneh.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

zanima me, kako potekajo predoperativne preiskave pri dojenčku staremu tri mesece s prirojeno srčno napako (tetralogija fallot) in koliko časa po preiskavi je običajno predvidena operacija?
Je starš lahko v času otrokove hospitalizacije zraven njega v bolnici?
Ali se dojenček po operaciji lahko ponovno doji ali poteka prehranjevanje preko flaške?

Za odgovre se vam že vnaprej lepo zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

Zelo težko vam podam splošen odgovor, ker se stvari od bolnika do bolnika precej razlikujejo. Absolutno pa vam mora, in vam bo, o tem sem prepričan, na vsa ta vprašanja odgovoril lečeči kardiolog. Kar kontaktirajte ga.

Odgovorim pa vam zlahka na zadnji vprašanji. Med hospitalizacijo je eden od staršev, seveda, lahko prisoten. Sama operacija na vpliva na način prehrane, ki ste jo izbrali.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close