Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrična in fetalna kardiologija Zahvala in vprašanje

Zahvala in vprašanje

Spoštovani!

Sprva tudi z naše strani zahvala za spremljanje srčka pri našem fantu od 20.tedna naprej – kontrole so bile potrebne, ker so pri meni ugotovili anti Ro protitelesa. K sreči vpliva le-teh ni bilo, tako da naj bi bilo s srcem sedaj vse ok. Vendar ne bomo pozabili Vaše strokovnosti, da ste si vzeli čas za razlago zakaj smo bili sploh napoteni k Vam in nenazadnje tudi točnosti, ker ste bili vedno tam ob dogovorjeni uri. Vozila sem se namreč od daleč na številne preglede v LJ z rizično nosečnostjo in mi je res veliko pomenilo, da nisem čakala dolgo na Vaše preglede.

Ob tem pa bi Vas vprašala še dvoje stvari:

– Po porodu v 34. tednu so mu naredili UZ srca in je bil o.k. in kasneje čez tri mesece zaradi neke druge zadeve tudi in je bil spet o.k.Torej lahko sedaj na ta anti Ro protitelesa pozabimo in ko se je s porodom ločil od mene nimajo več vpliva nanj- ali to prav razumem???

– Kaj lahko preventivno storimo ob morebitni drugi nosečnosti – se lahko ta protitelesa kako odstranijo (opp. mogoče smešnemu predlogu)? Ali preprosto pač “gremo na srečo” spet in kdaj priporočate prvi pregled pri Vas?

Hvala za odgovora in mnogo uspeha pri delu, zdravja in osebne sreče tudi v letu 2009!

Glede na to, da je sedaj deček star že več kot tri mesece, je tveganje, da bi anti-Ro protitelesca, ki so med nosečnostjo prehajale iz vaše v njegovo kri, še lahko škodovala prevodnemu sistemu srca, praktično nikakršne. Se pravi, izteklo se je dobro.

Ob morebitne naslednji nosečnosti, svetujem enak način spremljanja kot ob tej zadnji. Prvi pregled v fetalni kardiološki ambulanti v 18. tednu, nato pa, če je vse ok, kontrole vsake 4 tedne. Tveganje, da bi pri plodu prišlo do srčnega bloka, je sicer majhno, približno 1%.

Na žalost se anti-Ro protitelesc se iz krvi ne da odstraniti.

Vse najlepše v Novem letu tudi vam in vaši družini,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close