Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrična in fetalna kardiologija Re: Kaj je Fetalna kardiologija

Re: Kaj je Fetalna kardiologija

Spoštovani!

Zanima me, ali je opisani pregled mogoče opraviti tudi po 22. tednu nosečnosti. Sama sem namreč ravno danes noseča polnih 22 tednov, in me zanima, ali je (če bi se za opisani pregled odločila) izvedba take preiskave pri meni sploh še mogoča, oziroma ali bi večja starost ploda lahko vplivala na kvaliteto rezultatov.

Za odgovor se vam zahvaljujem.

UZ pregled plodovega srca (preko trebušne stene) je mogoče opraviti od 16. tedna, pa do nosečnosti. S stališča UZ preglednosti je idealen čas za preiskavo med 20. in 30. tednom nosečnosti. Pred 18. tednom imamo nekaj težav zaradi relativne majhnosti srca (potrebna je velika povečava slike, kar prinese s seboj slabšo ostrino), po 30. tednu nosečnosti pa je lahko UZ preglednost slabša zaradi gostejših kosti (ovirajo pot UZ žarkom), relativno manjše količine plodne vode in manjše mobilnosti ploda. So pa, seveda, opisane težave relativne. Pri večini plodov je mogoče preiskavo brez većjih težav opraviti od 16. do 40. tedna nosečnosti.

Lep pozdrav!

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close