Najdi forum

Sum na srcku

Spostovani!
Danes smo bili s 7 mesecnim dojenckom pri pediatru ker je prehlajen.
Pediater je opazil sum na srcku in dal tudi pregledati kri, vendar slabokrven ni.
Zelo me skrbi kako zdaj naprej.
Verjetno bo sel do kardiologa ker se ni star 1 leto.
Decek je vesele narave..lepo napreduje na tezi skratka navidezno zdrav!
Hvala vam naprej za odgovor!!

Lp Urska

Spoštovani,

Šum na srcu ima polovica otrok, vendar ima le eden od 100 otrok s šumom na srcu le-tega zaradi srčne napake. Pri ostalih gre za nedolžen šum, ki je pravzaprav normalna najdba.

Dejstvo, da je pediater pri otroku slišali šum, še zlasti če se otrok normalno razvija in je zdrav, naj zaenkrat ne bo razlog za skrb.

V kolikor je/bo pediater šum sam opredelil kot “funkcionalen” (nedolžen), potem nadaljnja diagnostika in obisk pri kardiologu ne bo potrebna. Če pa o naravi šuma ni/ne bo prepričan, bo izdal napotnico in bo dilemo razrešil pediatrični kardiolog.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Spostovani!
Hvala za hiter odgovor! Me pa vseeno zanima se par stvari.
Nas fant je ob porodu imel 4300g in velik 54cm. 14 dni po rojstvu bil na pediatricni zaradi bakterije e- coli.
Bil je na antibiotikih in zadeva se je hvala bogu uredila tako da je lepo zdrav.
Na pediatricni so ga ves cas spremljali ter pregledovali.
Ali je mozno ce bi bilo kaj s srckom narobe bi se kazalo ze prej…kmalu po rojstvu?
Sicer nas pediater pravi da je blag sum in da nas posilja na kontrolo k kardiologu da bomo bolj mirni!?
Res se kot stars ustrasis in ni prijetno.
Se enkrat vam hvala za odgovor ter lep dan!!!
Lp Urska

nova
Uredništvo priporoča

Ne, ni povezave.

Kot sem napisal, zaenkrat ni nobene potrebe za skrb.

Pediater kardiolog pa bo razrešil dvom.

Za pregled se lahko naročite tudi pri nas.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

Kot otrok sem prestal operacijo zaradi subaortnrga VSD defekta luknjica 3,5 mm, opersacija je bila potrebna le zaradi ohranitve aortnr zaklopke in tako je tudi bilo, opetacija je napako v celoti oddpravila in sedaj je z mano v najlepsem redu, sem aktiven tekmovalni sportnik in nimam nobenih tezav, prav tako je UZ srca povsem normalen, prav tako obremenitveni testi srca so brezhibni kot tudi sem popolnoma asimtomatski glede vsega.
Zanima pa me naslednje kaksna je verjetnost da bo moj bodoci otrok, ki gs bova imela z zeno imel prirojeno srcno napako ? A je sploh kaksna povezava v tem? Namrec kar se tice druzinske obremenitve z moje in iz njene strani ni nic posebnega oz. smo vsi zdravi.

Lepo bi prosil za odgovor.
Lp

Tveganje zdravega para, da bo njun otrok imel prirojeno srčno napako, zaradi katere bo potreboval kirurško ali kardiološko intervencijsko zdravljenje, je približno 0.5%.

V kolikor ima srčno napako sorodnik v prvem kolenu (eden od staršev ali sorojenec), se tveganje poveča na cca 2.5 – 3%. Če je takih sorodnikov več, tveganje eksponentno raste.

Je pa zanimivo, da pri rekurenci (ponovnem pojavljanju) pogosto ne gre za enako napako, včasih celo ne za “sorodno” napako.

Nosečnicam z družinsko obremenjenostjo v smislu zato prirojenih srčnih napak zato priporočamo, da opravijo fetalno ehokardiografijo. Več o tem lahko preberete v zloženki, povezavo do katere boste našli v edini pinani temi tega foruma.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdravljeni,

Imam še eno vprašanje glede srčnih zaklopk, namreč operiran sem bil zaradi ohranitve aortne zaklopke in operacija napako v celoti odpravila, prejšnji mesec sem opravil preventivni pregled športnika pri športni kardiologinji in sva opravila ultrazvok srca kateri je bil povsem normalen, normalna velikost srčnih votilin, sistolična in diastolična funkcija sta povsem normalni isto iztisni delež je po Sipsonu biplano 65 % skratka vse Ok, potem pa je še napisala da so vse zaklopke morfološko in funkcijsko normalne ( na vseh zaklopkah so prisotne minimalne regurgitacije, na aortni med desnim koronarnim in levim nekoronarnim lističem).

Mnenje: Ultrazvok za športnika je v mejah normale, minimalna aortna reguritacija, ni rezidualnega VSDja

Ko sem jo vprašal kaj to je , pa je rekla da to ni nič in da se naj ne sekiram da gre samo za pikico puščanje in da je še v fizioloških mejah. Zdaj pa me zanima če je napisala da so vse zaklopke morofološko in funkcijsko normalne, potem je to vse v redu al se pričakujejo težave ? pa pustiva zdaj kaj bodo prinesle degenerativne spremebe zaradi statorsti.

Lp

Izvid je ok. Ni razlogov za skrb.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Najlepša hvala za odgovore

Lp

Pozdravljeni,

Bi mi lahko razlozili pojem leva srcna os, ki je bila ugotovljena pri mojem 5 letnem sinu. Ali je kaj to nevarnega ?

EKG: sinusni ritem/78min, leva srcna os.

Pod mnenjem pise, preiskave oz. izvid je v mejah normale.

Sincek je popolnoma brez simtomov in pri fizicnih obremenitvah ne opazimo nobenih tezav.

Lp

Opis EKG zapisa, kot ga navajate, je normalen.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Pozdraljveni,

Se pravi če bi slučajno še šlo za levi sprednji fascikularni blok bi pisalo zraven na izvidu ne ?
Malo sem šla brat kaj bi leva srčna os lahko pomenila in včasih piše da je to možno pri levem sprednejm fasickularnem bloku, toda zdravnki niso to nič omenili.
To mnenje bi še potrebovala.

Lp

Glede na to, da je, kot navajate, kardiolog v zaključnem mnenju stanje označil kot normalno, predvidevam, da je z izrazom leva srčna os označil os med 45 in 90 stopinjami. Sam sicer uporabim drug izraz (intermediarna), ampak možno je tudi tako.

Mislim, da sva to vprašanje izčrpala. Nadaljnje razmišljanje kaj je imel v mislih nekdo tretji, ki je izvid napisal, naju ne bo pripeljali nič dlje. Če ste še vedno v dvomu, dvom lahko razreši samo ta, ki je pregledal otroka.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Najlepša hvala za odgovore

Lp

Pozdravljeni,

Zanima me še v čem pa je razlika med intermediarno srčno osjo in levo srčno os ?

Lp

Spoštovana gospa, tako ne boste prišli nikamor!

Otroka ste odpeljali na pregled k kardiologu, ki ga je pogledal in vam dejal, da ima zdravo srce. In samo to šteje.

Kot sem že napisal, najbolj verjetno je, da je kolega z izrazom “leva os” mislil enako, kot nekdo, ki bi to označil kot “intermediarna os”. Osebno izraza leva os ne maram, ker lahko hitro pride do zmede z nekim drugim pojmom, “leva deviacija osi”. Ampak to pa so že finese teorije EKG in presegajo ta pogovor.

S tem ta dialog dokončno zaključujem. Nadaljnje razpravljanje o tem, kaj je nekdo mislil, ko je nekaj napisal in zakaj ni napisal drugače, ni produktivno. Če imate še kakršnekoli koli dvome in vprašanja, se, prosim, obrnite na kardiologa, ki je pregledal otroka in napisal izvid.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Zdravo,

Ker je glih tema “sum na srcu” bom vas nekaj vprasal, namrec priblizno koliksen je lahko VO2max pri posamezniku ki ima luknjico v srcu oz. je srcni bolnik ? Ali je kaj zmanjsana kardio-respiratrona kondicija kot npr pri zdravih ljudeh?

Lp

Timotej, najprej morava nekaj razčistit in povsem jasno povedat, da termina “šum na srcu” in “luknjica v srcu” nikakor nista sinonima!

Šum na srcu ima polovica otrok. Pri veliki večini gre za t.i. nedolžni šum. Samo eden od 100 otrok s šumom na srcu ima šum zaradi strukturne napake na srcu, kamor spadaja tudi “luknjice”.

Kar pa zadeva “luknjice”, pa je spet tako, da niso vse enake. Lahko so med preddvori ali pa med prekati, lahko so majhne in nepomembne ali pa velike in pomembne.

Če so majhne in nepomembne, bo maksimalna poraba kisika na obremenitvenem testu izključno odraz telesne pripravljenosti, luknjica ne igra nobene vloge.

Če pa je defekt med preddvoroma ali prekatoma velik in pomemben, ga je potrebno zapreti. Po zaprtju lahko računate, da bo maksimalna poraba kisika ob obremenitvi normalna oz. zgolj odraz telesne pripravljenosti in nič drugega.

Če torej imate “luknjico” v srcu, za katero kardiolog pravi da ni pomembna in da je ni potrebno zapreti, potem maksimalna poraba kisika na obremenitvenem restu idražs zgolj vašo telesno pripravljenost.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

Zdravo,

Se pravi srcni bolniki pa imajo manjsi vo2 max ne ?

Odgovor ni povsem enostaven, načeloma pa seveda velja, da so srčni bolniki telesno slaše zmogljivi, torej je pričakovati da bodo imeli tudi nižji vO2 max.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close