Najdi forum

prosim za mnenje

Spoštovani,

najprej se bi vam rada opravičila, nima veze s prenatalnim obdobjem, ker se gre zame. Stara sem 28 let. Po naključju se je na navadnem uz ugotovilo, da bi naj bila neka luknjica (sicer nekih ekstra težav s srcem nimam, razen tu in tam hitro bitje, ampak pripisujem to psihičnim težavam, saj sem res pod stresom), en zdravnik je videl blage morfološke spremembe IA septma, drugi pa da gre za minimalni levo desni spoj v zgornji tretjini IA septuma ki pa ga ne more potrditi (sklepam, da je to sinus venosus defekt). Zelo me je strah preiskave tee, zato me zanima, če lahko opravim namesto tega mr in če mora biti s kontrastom? Na ct za izključitev pljučne embolije, ni bilo videti kake luknjice, res je da zaradi artefaktov kontrastnega sredstva v veni cavi ni mogel dobro videti, ampak luknje ni potrdil, srce je normalno veliko, ni videti, da bi bilo desno bolj obremenjeno, kar bi na bilo,če bi se šlo za eisenmengerjev sindrom, je tako?
Na tcd po valsalvi pa so odkrili že v mirovanju spontane embulose, po valsalvi pa dež številnih, tako da luknja naj ne bi bila majhna, gre pa se za desno levi šant, zdaj pa ne vem ali je to desno levi šant sinus venosus ali je to samostojni desno levi šant, npr. pfo. Prosim če mi lahko odgovorite na vse to, ko boste utegnili, saj sem res zelo zelo zaskrbljena. Naj omenim, da sem po preiskavi z mikromehurčki prebolela tudi pljučno embolijo, kako je do tega prišlo ne vemo, mogoče preveč na hitro injiciranega kontrasta ali kaj … nisem pa na nobeni terapiji, ker bi naj šlo za zračno embolijo. Od tega je sedaj dva meseca, čutim pa še vedno drevenenje po telesu, ne vem ali je nevrološko ali psihično, čakam na nevrologa še. Hvala in lep pozdrav

Spostovani,
Sva si ze pisala glede mojega problema glede morebitnega sinus venosus. Mi lahko prosim odgovorite na dve vprašanji, saj je čakalna doba pri dr.prokselj kat dolga.
Kaj ce bi imela velik.sinus venosus bi bilo vidno na ekg, rtg, ct in uz povecano desno srce?
In se nekaj, ker ne morejo z uz potrditi sinus venosus, me zanima, ce res daje celo boljse rezultate mri kot pa tee? Tee je tudi bolj invaziven ne. Sla bi samoplacniako v izolo.

Spoštovani,

Kot sem vam že odgovoril v obsežni osebni korespondenci, vam še enkrat potrjujem, da bi imeli ob pomembnem asd sin venosus na tee vidno izrazito povečanje desnega prekata, na ekg obremenitev desnega prekata, enako na rtg ter ob tem še znake levo desnega šanta. Kot ste mi pisali, vsega tega nimate. Tudi sicer sem prepričan, da sem v osebni korespondenci svoje mnenje glede smiselnih nadaljnih preiskav in postopkov jasno izrazil.

Lep pozdrav

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

torej na navadnem ultrazvoku že bi bili ob hemodinamsko pomembnem asd, vidni znaki? Ampak baje v otroštvu ne povzroča asd težav, komaj tam nekje v 5.dekadi ste zapisali. Torej lahko imaš asd hemodinamsko nepomemben, nato pa postane pomemben z leti?

Tudi hemodinamsko pomembni ASD v otroštvu praviloma ne povzročajo težav. Hemodinamsko pomembnost v tem obdobju opredelimo predvsem na podlagi velikosti desnega prekata. Defekti, ki so ob dg nekje mejno veliki, se lahko z leti večajo in postanejo bolj pomembni, za majhne defekte pa to ne velja.

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close