Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja ali naj otroka prepišem v drug vrtec?

ali naj otroka prepišem v drug vrtec?

Pozdarvljeni,

že pol leta s srečujemo s problemom. Naša štiriletnica je prešla v obdobje trme. V tem letu je tudi prvič šla v vrtec. Žal pa ima tam prijatelje, ki se neprimerno vedejo. V enem letu se je totalno spremenila. Domov prihaja z neprimernimi besedami in tudi vedenje se je poslabšalo. V javnosti izgovarja te besede, tako da me čisto sram.
Jaz se z njo poskusim pogovoriti, da se tako ne govori a ne zaleže. Ona kar še naprej te besede izgovarja.Prijateljica, ki je svojo deklico imela vpisano v ta vrtec je svojo hčerko že prepisala v drug vrtec, saj tile fantje zelo negativno vplivajo na celo skupino. Videla sem, da so tudi sami nasilni do svojih staršev in neposlušni in zelo živi. Mojo hčerko pa ravno taki pritegnejo.
Obe sva opazili, da sta deklici postali neposlušni, nasilni in govorita grde besede.
Danes pa imam poln kufer vsega. Hčerka je prišla iz vrtca in mi rekla:”Kužku teče iz gobca kri.””Krvav gobec”
Vprašala sem, kje pa je tole slišala in če meni, da kužka boli, če mu teče kri.
Ona pa v smeh, da je to smešno in da ji je to povedal ta in ta fantek.
Povedala sem ji, da se meni zdi grozno, če kužku teče kri, ker ga to mora močno boleti.
ona pa še kar nadaljuje z “Krvavi gobec. Iz gobca kužku teče kri.”
Ne vem, kaj naj storim. Ali naj grem do vzgojiteljice?
Kako naj sploh odreagiram pred hčerko, ki mi take nosi domov?
Ali naj razmišljam o prepisu v drug vrtec, kot prijateljica?

Pozdravljeni!

Prepis v drug vrtec je skrajna možnost o kateri začnemo razmišljati potem, ko smo preizkusili vse do tu možne korake. Vi tega še niste storili. Poleg tega pa ima prepis eno slabo posledico, vsaj v mojih očeh: nauči vas vzorca reševanja težav, ki ni v osebno rast nikomur.

Da razložim. V življenju boste namreč vedno znova in znova naleteli na neprijetneže, nesramneže, povsod je vsaj kakšen: v vrtcu, potem bo tu šola, potem služba, sosedi, sorodniki, ki jih ne izberemo, uradniki … včasih lahko odidete, vedno pa to ni možno. Že v šoli težje. Kaj boste naredili, če bo otrok v razredu imel take sošolce? In če bo tako v službi (in vedno je kdo), boste menjali službo, razred, moža, sosede vedno znova? …

Mnogo bolj konstruktivno je, da se naučimo živeti s takimi nesramneži in ob takih nesramnežih brez, da nas spravljajo iz tira.

Vaša hčerkica ponavlja besede, ki jih sliši, ker čuti, da niso izrečene v sreči in notranjem miru in ker jo to vznemirja. Če bi znala odraslo govoriti, bi vam rekla: Mami, danes je Miha rekel to in to, zakaj je to rekel?… tega otroci ne zmorejo, zato enostavno ponovijo, kar vidijo, slišijo.

Reakcija, ki je v osebno rast otroku je, da jo učite odnosa do tega. Torej objamete otroka, vprašate, kje je to slišala in potem poveste svoj pogled na to: To pa ni bilo najbolj prijazno. Najbrž tudi Mihec ni najbolj ok, da tako govori… Otroci, ki govorijo nesramno, se počutijo slabo v srčku.

Če pa otroka kritizirate, pa utrjujete slabo in utrjujete točno to, kar ne želite. Dobro ima neskončno močnejšo moč nad otrokom … če pa od vas ne dobi opore in pomoči, ki jo potrebuje, da to kar doživlja predela, bo prevzela slab zgled.

Gliha vkup štriha … če se otrok navzame slabega zgleda, to pomeni, da se počuti tako kot tisti, ki se slabo vedejo (ki se vedno v sebi počutijo slabe), če bi se počutila drugače, bi jo to odbijalo in bi poiskala sebi podobno čuteče.

Pomagajte torej otroku vzpostaviti zdrav odnos do takih in tega vedenja in pomagajte ji poiskati dobro družbo, vedno je kdo. In da ne bo pomote, včasih (ko vse to naredimo in preizkusimo), pa je odhod prava rešitev, toda le potem, ko smo naredili vse zgoraj omenjeno. Teh situacij je mnogo manj, kot mislimo.

Pa še tole morda: ni obdobja trme, trma je vedno znak, da je v odnosu nekaj narobe. Odnos do otroka pa je domena staršev.

Srečno
Alenka O.

New Report

Close