Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Otrok izključujejo sošolci

Otrok izključujejo sošolci

Imam otroka (II. razred), ki je najboljši v vsem, dobesedno, je pač res izjemno talentiran, pa to ne pravim, ker sem njegov starš. Imam še otrok, ki so normalnih talentov. V šoli vse ve, sodeluje, vse zna, dobro bere, je najhitrejši in najbolj spreten pri vseh športih, najboljši v šahu,… Ampak ima lastnost, da rad pametuje malo in hoče imeti zadnjo besedo, pa rad se hvali, da kako je uspešen. In zdaj ga sošolci ne sprejmajo več v igro. Naprimer igrajo nogomet in on ne sme igrati, ker je kao predober in premalo podaja drugim. Sicer je res delno tako, ampak ko se poskuša jim prilagoditi, ga oni še vedno izločajo. Sicer otrok, sam zaenkrat še ni ne vem kako prizadet, ampak včasih je vseeno videti precej nesrečen.

Pogovor v šoli ni prinesel rezultatov, ker se to dogaja predvsem v podaljšanem bivanju. Zdaj pa se bodo delili razredi, in učenci so imeli možnost napisati, s kom hočejo ostati sošolci. In za mojega otroka in še 2 v razredu ni nihče napisal, da si želi ostati z njim. Ženo je to zelo prizadelo… Ko otroka vprašam, kdo je njegov najboljši prijatelj mi ne zna odgovoriti. V šoli se sicer druži večinoma s puncami in je zelo prijazen do njih in na splošno do vseh, saj ga tako vzgajamo.

Kakšen nasvet mogoče, kako bi otroka bolje vključili v družbo oz. mu pomagali, da najde prijatelje. Izven šole sicer nima takih problemov, saj je zelo zgovoren in hitro naveže stik z ljudmi in je kar priljubljen tudi v športnem klubu in našahovskih tekmovanjih?

zdravo Legno,

si že sam odgovoril :”Ampak ima lastnost, da rad pametuje malo in hoče imeti zadnjo besedo, pa rad se hvali, da kako je uspešen. I”

Ni problem v samozavesti, ki jo ima otrok – to kvečjemu menim, da je super. Problem začne ko se dobra roba začne sama hvalit – saj veš da vedno-istih-vrtečih reklam imamo vsi dovolj.

si se poskusil pogovoriti zakaj ima otrok to potrebo, da se samohvali? Mogoče ima strah, da ga ne bodo prepoznali, sprejeli. Dej to razčisti, da ne bo potem ko bo najstnik najslabši v razredu samo zato, da bi bil sprejet. Malček potrebuje, da ga nekdo nauči kako dobiti prijatelje, kako zadržati prijatelje in kako biti sam dober prijatelj.

še nekaj iz tvojega pogovora: ”Naprimer igrajo nogomet in on ne sme igrati, ker je kao predober in premalo podaja drugim”

a se ti spomniš, da ko smo bili mali, potem najstniki in kasneje nikoli nismo marali nekoga, ki je bil ”solist”. Solist = začne in hoče na vso silo sam dat gol.
V realnosti vidimo, da celotno moštvo deluje, da bo tisti na špici samo taknil žogo, ki bo pristala v mreži.
Poleg tega, ker sem bil sam v teamskem športu, lahko potrdim, da solistov nismo cenili, ker so nam prej ali slej uničili igro, kvečjemu smo jih vrgli ven. Vsi smo radi prispevali k zmagi, tudi tisti, ki je čakal zunaj kot rezerva.
Pri teamskem športu je pomembno, da se zavejo, da so vsi co-creator-ji. Veš naš rezervist je imel vedno neke štose za nas in ko njega ni bilo z nami, je bilo brez veze.

to ni brezvezen primer. Dej se posveti sinu. Opazuj.

Pozdravljeni!

Otroci so vedno ogledalo, posledica težav … nikoli težava sama po sebi. To je težko sprejeti, toda edino tako boste v resnici lahko rešili svoj problem – da spremenite svoj odnos do svojega otroka. Odnos, ki ga imama namreč starši do otroka, postane odnos, ki ga ima otrok do sebe in potem odnos, ki ga ima otrok do drugih. Če vam ta ni všeč … ne boste dosegli veliko, če “učite sina drugače” ali mu dopovedujete, kako naj bi … spremenite svoj odnos do tega, kaj cenite, kaj negujete, kaj povdarjate in kaj vidite pri otroku … in spremenil se bo odnos otroka do sebe in posledično odnos otroka do drugih.

LP
Alenka O.

New Report

Close