Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja 2-meseca star dojenček – lepo prosim nekaj nasvetov!

2-meseca star dojenček – lepo prosim nekaj nasvetov!

Spoštovani,

s partnerjem imava dojenčico, ki bo 5.2. stara točno 2 meseca, je najin prvi otrok. Rojena je bila s CR, 11 dni pred PDP-jem (4210 g in 54 cm). Ker nama dojenje ni šlo od rok, sva po enem tednu prenehali in prešli na stekleničko, imamo Aptamil. Za Vas imam nekaj splošnih vprašanj (predvsem okoli spanja in jokanja), bom kar napisala, kako in kaj, potem pa na koncu še zastavila vprašanja:

Najprej okoli spanja. Veliko sem prebrala na netu in predebatirala z drugimi mamicami, stanje je povsod zelo podobno. Vsi pravijo, da otrok prve 2-3 mesece nima ritma spanja in da ga ne moremo naučiti, kdaj naj bi šel spati ter koliko spanja rabi. Sicer moram priznati, da imamo kar srečo, naša punčka že skoraj mesec dni prespi celo noč, 8-11 ur brez bujenja, kar je super in močno upam, da se to ne bo spremenilo (čez dan poje dovolj, saj se lepo redi). Tudi čez dan kdaj pa kdaj (1-2 krat na teden) zaspi za kakšne 3 urce (tukaj nima ritma, zaspi ob različnih urah, kakor kdaj), ampak to je bolj “luksus” kot pravilo (takrat pač izkoristim, da še kaj postorim po stanovanju, včasih celo skuham kosilo, kar se redko zgodi). Pa me niti ne bi motilo, da čez dan ne spi (pač ne rabi toliko spanja), če bi vsaj zvečer zaspala ob normalni uri. Ampak ne… karkoli počneva, ona nikakor ne zaspi pred polnočjo, običajno pa okoli pol dveh zjutraj. Če zaspi ob polnoči, je to za naju že “praznik”. Pa sva probava vse živo: da jo zvečer skopava, oblečeva v pižamico, nahraniva, gremo v spalnico (recimo ob 23ih), imamo skoraj temo (zelo medlo lučko), pojem ji “nina nana” (ker jo res lepo umiri), okoli polnoči ponavadi zadrema, ampak kakor hitro jo položim v posteljico, je konec spanja!!! Tudi če jo božam, trepljam po ritki, pojem… nič ne pomaga, slej ko prej začne jokati, ne more zaspati. Potem pa seveda spet na roke, jo nositi, uspavati, ponujati čaj, mleko, dudo itd., nakar okoli pol dveh zjutraj končno zaspi. Smo imeli celo obdobje, ko ni zaspala pred pol tretjo zjutraj, takrat se je nama že mešalo, ker sva bila na smrt utrujena in zaspana. Pa smo poskusili tudi to, da jo prej zbudimo, ne pustimo spati podnevi, pa je včasih v 24 urah spravila skupaj komaj 9 ur spanja, ampak nič ni pomagalo, da bi zvečer šla kaj prej spati. Včasih je bila po 14 ur pokonci (mogoče da je vmes samo malo zadremala za 10 min)…skratka, do sedaj ni zaleglo nič.
Čez dan ni nekih težav, razen, da sem večji del sama z njo in da začne jokati v sekundi, ko jo odložim v ležalnik/lupinico, da grem vsaj na wc. Se pravi, da jo moram pustiti, da sama na ves glas joče, če hočem vsaj na wc. Potem imam pa slabo vest, ker se mi smili. 🙁 A ji s tem delam veliko škodo, če jo pustim 5 min, da joče??? Ne vem, kako to druge mamice nardijo, ampak meni je res hudo jo pustiti jokati, pa čeprav samo za 5 min. Sem brala, da tako majhnega dojenčka ne bi smeli pustiti, da sam joče, ker še ne razume vzgoje, temveč nam s tem sporoča, da rabi našo bližino. Tega se zelo zavedam, zato se mi smili, ko joče.

Moja vprašanja so sledeča:

– kdaj lahko začnemo otroku uvajati spalni ritem (vsak dan ob isti uri ista rutino pred spanjem) in ali je to sploh smiselno? (nekatere mamice mi pravijo, da si otrok ritem “popravi” oz. spremeni sam in da tukaj nimamo nobenega vpliva)
– od kdaj naprej so smiselne razne igrače (glasbeni vrtiljak nad posteljico in nad previjalno površino, razne igrače/lučke za uspavanje kot so npr. bacek Ewan, zvezdica Tomy ipd.)
– kupili smo ji avtomatski gugalnik, pa ni še ni zanimiv, sajzačne jokati, če jo pustimo not sedeti – kdaj to postane zanimivo? kaj pa igralni center (tista podloga na tleh + lok z igračkami)?

Pozdravljeni!

Ja pri starosti 2 meseca si otrok ritem šele ustvarja, kljub temu sedaj polagate temelje. In kot vidite, otrok vsak dan prespi 8-11 ur v kosu. Moja filozofija pa je vedno bila, da to čim prej prestavim na čas, ko spim tudi jaz. In kar se majhnih dojenčkov tiče, je moja izkušnja, da se morate odločiti: ali vam več pomenijo jutra ali večeri. Obojega namreč ne morete imeti. Če spite radi zjutraj malo dlje, potem bo dojenček z vami pozno v večer. Če pa imate raje mirne večere, potem boste morali sprejeti vstajanje od 5-6h zjutraj.

Nič ne rabite imeti slabo vest, če otročka odložite in greste na wc. Otroka veliko bolj spravi v stisko, če se vi potem sekirate, da ste naredili nekaj slabega. Če pridete potem k njej mirna in o vzamete v naročje, bo otrok hitro pomirjen. Če pa pridete vsa vznemirjena in jo vzamete v naročje, pa to otroku dela več škode kot pa 5 minut jokanja, ko vas ni.

Mogoče še predlog, ki vam je lahko v pomoč: če morate tako malega otroka (ki še ne sedi sam) odložiti, ga odložite v sedež (gugalnik) in ga namestite tako, da vas vidi in lahko gleda in mu mirno prigovarjajte, se z njim pogovarjajte. Jaz sem tako velikokrat obešala perilo, dojenček pa me je gledal. Takole lahko povsem mirno zdržijo »eno žehto obešanja perila«, torej tudi »en wc«.

Otroci so zelo dovzetni za ritme. Ritem otroku ustvarjate, če delate določene stvari vsak dan ob isti uri: boste videli, pri starosti 2 mes mogoče še ne, kmalu pa boste opazili, da se bo izoblikoval ritem dopoldanskega spanca in popoldanskega spanca in to lahko potem regulirate tako, da daste otroka spat približno ob isti uri. Moja izkušnja ni taka, da si otrok ritem sam popravi, ravno obratno: otrok pade v naš ritem, če ga mi imamo.

Igrače: nad previjalno lahko že sedaj namestite nekaj, da bo otrok gledal, se zamotil … čeprav sedaj ste veliko bolj pomembni vi, da gleda vas, se vam smeje se z vami pogovarja, previjalna je super za en pošten »čvek z mamico«.Tam nekje od 6 mes dalje pa boste veseli, da jo bo igrača zamotila, da jo boste lahko v miru previli. Ostale igračke so otroku zanimive, ko začne prijemati stvari … kdaj je že to: okoli 3 mes (lahko da se motim) … ampak glejte to naj bodo čisto preproste stvari, vsi moji otročki so se najraje igrali s plastično vrečko, ker šumi … nekaj kar ropota in šumi tako za v roke za v avto ali čas, ko sedi v gugalničku bo povsem dovolj.

Za uspavanje otrok ne potrebuje nič, samo mirno mamino naročje. Igrač pa čim manj. Tudi lučke ne rabi … to je aktualno veliko kasneje, ko otrok rabi lučko, da gre ponoči na wc. Lahko pa da potrebujete lučko vi, če ponoči hranite, ampak potem sem jaz vedno prižgala nočno lučko. Ko bo stara tam nekje 6 mes lahko ponoči flaško zamenjate s kozarčkom.

Če uporabljate dudico, jo uporabljajte za uspavanje in ne tako, da jo ima otrok non stop v ustih.

Avtomatski gugalnik lahko da ji ni všeč, ker vsa tehnika dojenčke prej straši kot zadovolji. Otrok potrebuje predvsem mamico, vašo bližino, vaše naročje. Zato jo do starosti 6 mes, ko začne sedeti, večino budnega časa nosite v naročju. Ker je verjetno to že kar zalogaj, si omislite kakšno dobro nosilko. Jaz sem imela mehko nosilko in sem dojenčka pritrdila nase, potem pa sva skupaj vedno pospravljala, ko je bil buden. Ali šla na sprehod. Pri nas tretji sploh ni imel vozička, ga nismo potrebovali. Tako otrok dobi gibanje, ki ga potrebuje in še vašo bližino, ki jo potrebuje. Vi pa imate pospravljeno stanovanje in mirnega dojenčka. Če pa jo odložite, pa jo odlagajte v nekaj čim bolj preprostega: jaz sem v stanovanju vedno uporabljala kar avtosedež-lupinico, potem pa tisti penasti sedež (pozabila, kako se mu reče, dumbo ali bumbo nekaj takega).

Glejte ta čas je neprecenljiv. Če jo sedaj imate ves čas pri sebi, jo boste pri starosti 6 mes, ko bo začela sedeti, lahko odložili blizu sebe in bo zadovoljna in se bo igrala in bo dovolj, da vas vidi.

Igralne podloge dojenčki ne rabijo nikoli. Nikoli jim ni zanimivo, to jih kvečjemu vznemirja in plaši. Otrok potrebuje, da ga nosite v naročju (nosilki), da je pokonci, da gleda svet okoli sebe iz pokončne perspektive in ne iz ležanja, to jim ni všeč.

Dojenček, ki se sam ne giba potrebuje gibanje in to mu zagotovite tako, da jo nosite – to je najbolj naravno gibanje za dojenčka. Če dojenčka nosite, sodeluje in uporablja mišice, ko vzdržuje pokončni položaj. Kmalu jo lahko začnete nositi tudi v sedečem podprtem položaju, to otroku zelo pomaga, da kasneje hitreje začne sedeti, se plaziti, hoditi. Predvsem pa je gibanje »hrana« za možgane, gibanje in razvoj možganov sta v tesni povezanosti.

Če majhen dojenček veliko leži, postane nemiren. Prvič zaradi tega, ker ni v vaši bližini (to tako majhnega otročka vznemirja), drugič pa zato, ker ni gibanja. In potem dojenčki brcajo in krilijo ali pa močno sesajo dudo. Če dojenčka nosite, ne brca in krili in je miren in zadovoljen.

Oh … ste me spomnili na ta čas. Moram vam priznati, da sem jaz uživala …

Alenka O.

Spoštovana ga. Alenka,

najlepša hvala za hiter in zelo obširen odgovor. Kar se tiče spalnega ritma, bi se delno strinjala z vami, delno pa sem še vedno zmedena, glede na to, da velika večina malčkov, ki jih poznam (oz. njihove starše), hodi zvečer spati najkasneje okoli devete ure, kar naj bi bila nekako “normalna ura” za spanje malih otrok. In zares se pogovarjam s precej mamicami, pa mi vse zatrjujejo enako – da naj bi si otrok sam kasneje, ko je čas za to (seveda z našo pomočjo) popravil ritem na normalno uro. In dejstvo je, da večina odraslih ne hodi spati ob isti uri kot njihovi otroci, najbrž se boste tukaj strinjali z mano. Majhen otrok gre spati recimo ob 21h, mi hodimo okrog 23, ker smo pač starejši in rabimo tudi manj spanca. Koliko vidim ostale malčke, spijo po 10 ur v enem kosu brez težav (tisti, ki pač znajo prespati celo noč).
Po eni strani se zavedam, da je naša dojenčica stara komaj 2 meseca in vsi mi zatrjujejo, da je prezgodaj za učenje oz. vpeljevanje ritma, po drugi strani pa imam občutek, da ima ona že nekaj časa precej fiksen ritem, ki je sledeč: zaspi okoli 1h zjutraj (pazi – tudi če jo prej lepo previjem, oblečem v pižamico, grem z njo že 3 ure prej v spalnico, da jo v mirni atmosferi in skoraj čisto zatemnjeni svetlobi nahranim ter umirim, sicer lepo zadrema, že iz dolgčasa, ker se nič ne dogaja, ampak prav zaspati nikakor ne more prej kot ob 1h zjutraj), potem spi cca. 10 ur v enem kosu, potem se zbudi, spije flačko, je cca. eno uro budna in ponovno zaspi za dodatne 3 ure – dopoldanski spanec. Popoldanskega spanca pa že nekaj časa več ne poznamo. Zvečer po deveti uri sicer postane utrujena, sitna in kaže znake zaspanosti (zehanje, jok od utrujenosti), ampak ne more prav zaspati, ne glede na to, kje smo in kako jo uspavamo. Bojim se, da bo ta njen sedanji ritem zelo težko premakniti… seveda pa za naju s partnerjem nikakor ni sprejemljivo, da bo otrok hodil spati ob polnoči ali kasneje, pa tudi če je to najin ritem in najima ura za odhod v posteljo. Ni mi problem, če se otrok zbudi zjutraj ob 8h, je pa velika muka se z njim mučiti do pol dveh zjutraj, da dokončno zaspi. Recimo, včeraj je zaspala točno ob polnoči, v poteljico sem jo položila pol ure kasneje, po nekaj minutah se je na pol prebudila in se premetavala skoraj do pol dveh, preden je dokončno zaspala. Vmes sva pa seveda oba samo čakala, ali bo začel jokati ali ne in šššššuškala ko zmešana pol ure… skratka, ne vem, kako naj reagiram in kako naj ji prestavim ta čuden ritem! Kakšen predlog morda? :-/

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni.

Tudi jaz imam poleg dvoletnika se dvomesečnega dojencka. Se samo dojiva in pri njemu sem spoznala t.i. Krče… Grozno je. Na trenutke sva z mozem popolnoma obupana. Zanima me ali
lahko karkoli nardim..zakaj dejansko nic ne pomaga niti nosenje, dudo itak zavraca, tudi z joško se ne potolazi, krili z rokicami, brca in vcasih mislil da se bo od joka kar zadusil. Tudi cez dan joka vec kot je jokal prvorojenec.. Pride pa kak vecer, ki je bolj kot ne izjema ko nima napadov joka. Ponavadi se zacne pozno zvecer okoli desetih enajstih in traja tja do pol dveh zjutri..
Prosim povejte ali se da karkoli storiti, novejša pripirocila zavracajo da naj bi bila odgovorna prehrana matere, ali to drzi? Tudi kapljice ocitno ne pomagajo, vsak neke svoje promovira? Njemu pomaga topla kopel ampak samo tako dolgo dokler je notr, ko ga dam ven je kmalu spet jok.. Ali bo.s casoma res bolje, ali bo na splošno bolj jokav / zahteven otrok?

Nekaj dobronamernih nasvetov za Tinjo (če morda še niste sprobali in bi vam lahko pomagalo oz. olajšalo muke):

– mimogrede – če je fantek, je razumljivo, da so krči nekoliko hujši (sem nekje brala, da so fantki malo bolj dovzetni za bolečino, ni pa nujno pri vseh, pač odvisno od otroka)
– včasih pomaga gretje trebuščka s termoforjem (še posebej po topli kopeli mu dajte termofor na trebuh, da ne bo prevelik šok, ko ga vzamete iz prijetno tople kopeli na zrak, ki ima malo čez 20 stopinj (še nam ni všeč taka hitra razlika v temp., kaj šele dojenčkom, ki so bili 9 mesecev na 37 st. v maminem trebuhu in jim je bilo lepo)
– pomaga lahko tudi nežna masaža trebuščka z oljem (roke si pred tem fajn ogrejte, saj toplota lajša krče), prostor fajn ogrejte, odvijte pleničko, da bo nagec in da bo lahko brcal, malo potelovadite z nogicami itd. (to jim je zelo všeč, vsaj večini)
nošenje dojenčka v nosilki “wrap” z obrazom proti vam, da se fajn stisne in mu je toplo (moja je pravkar tako lepo zadremala in ne joka več, pa tudi imamo krče) – jaz sem na Bolhi kupila rabljeno za 25 € in je super
kapljice oz. zdravila, ki nekaterim lepo pomagajo: Antiflat (obvezno 1 ml pred vsakim dojenjem, pri večini lepo lajša krče; kupi se ga v Avstriji v vsaki lekarni in ni drag); homeopatske kroglice (ponavadi na osnovi kamilice, marsikdo jih zelo hvali, tudi mi jih imamo); Koroške vetrovne kapljice (pokličete v lekarno Ravne na Koroškem in jih naročite po pošti, ker jim imajo samo oni – pomagajo tudi, da otrok včasih lažje za nekaj časa sprejme dudo in se tudi tako malo pomiri); zelo blagi nesladkani čaj (kumina, janež in malo kamilice – otroci so žejni in to zelo! sploh zvečer. kdor trdi, da je materino mleko dovolj za odžejanje, mu jaz ne verjamem! probajte, škoditi ne more) – pri čaju paziter, da filter vrečko od kamilice samo za par sekund pomočite in odstranite, sicer lahko otrok dobi drisko, ker so kamilice močne. kumina in janež pa zelo lepo pomagata pri prebavi.

Če pa ima napade joka v določenih urah (običajno zvečer in ponoči), pa so to lahko tudi kolike, ki nimajo s krči nobene veze. Tukaj pomaga, da otroka čim manj izpostavljate obiskom in galami nasploh, saj taki mali otroci nimajo sposobnosti toliko dražljajev prededelati in jim zvečer dobesedno “prekipi” oz. “ven vradi” od vsega, kar se je dogajalo čez dan. Razni obiski, babice, dedki, tete, strici, bratranci… bodo že počakali, da otroček zraste.

Pozdravljeni!

Najprej odgovor Zimi-beli!

Če otrok zaspi ob 1h ponoči in spi 10 ur, torej do11h dopoldne, potem ne bo nikoli zvečer zaspal prej kot zopet ob 1h-2h ponoči. Če želite, da otrok zaspi ob 21h in spi potem 10 ur, potem začnite dan ob 7h zjutraj, zbudite malčico, jo preoblecite, nahranite, čebljajte z njo, pojdite z njo ven … Če želite, da otrok začne spati ob 21h, potem morate dan začeti ob 7h zjutraj in malčica bo zelo hitro sledila. Mogoče bo prvi dan malo zmede in utrujenosti, ampak že naslednji dan bo bolje, potem pa bo ritem prestavljen. Moja izkušnja je, da za to potrebujete 3 dni, nič več.

Dojenčki ne znajo prestaviti ritem, tudi če čutijo, da nekaj ni ravno najbolje. To vam lahko le pokažejo s sitnostjo, jokom, nemirom. Dojenček lahko le spi in poskrbi, da dobi toliko spanja, kot ga potrebuje.

Poleg spanja in spočite mamice in očka, pa dojenček potrebuje tudi dnevno svetlobo (vitamin D). Dnevna svetloba pa zelo močno vpliva tudi na čustva, na naše počutje. In navsezadnje dojenček potrebuje gibanje. Dovolj gibanja zagotavlja miren spanec tudi pri dojenčku.

Zato le spremenite ritem, otrok tega ne more narediti, vi pa lahko.

Alenka O.

Pozdravljeni!

Še odgovor Tinji:

Glede krčev smo zahodnjaki res naredili celo znanost. Različica, ki je meni poznana (od tega je sedaj 3 leta) je, da najprej ukinite kravje mleko in mlečne izdelke. Če ne opazite razlike, potem mogoče ni kriva vaša prehrana. Potem preverite vse ostale razloge za dojenčkov nemir.

Možni vzrok za dojenčkov nemir so nemir matere in nerazumevanje dojenčkovih potreb.

O dojenčkovih potrebah sem pisala že Zimi Beli … torej dovolj gibanja in mamino fizično bližino. Preverite tudi kako je s spanjem, mogoče se pa vam tudi dogaja kaj podobnega kot pri Zimi Beli in otrok potrebuje prilagoditev ritma.

Če ni nič od tega, pa preverite tudi svoje počutje: ste dovolj spočiti, naspani, ali dobro skrbite zase, da si v dnevu vzamete nekaj trenutkov tudi samo zase, greste kdaj na klepet in kavo k prijateljici, kakšno je vaše počutje, občutki ob tem materinstvu … In potem kljub temu, da je včasih težko, imejte v sebi zavest, da prav zato, ker je težko toliko bolj potrebujete ne pozabiti nase.

Ali bo to minilo in ali bo otrok postal zahteven otrok. Najprej naj vam povem mojo zgodbo. Toliko kot je jokal moj prvorojenec ni jokal noben dojenček (to pravi moj mož), jokal ali sitnaril je skoraj ves svoj budni čas, razen ko se je dojil. Nikoli ne bom pozabila, ko mi je takrat sodelavka rekla: vesela bodi, to so otroci, ki se znajo postaviti zase, ki znajo protestirati. Tudi jaz sem poizkusila vse, le sebe nisem znala umiriti in pomiriti. Danes vem, da je bil otrokov nemir le zrcalo mojega lastnega nemira in ni imelo veze s prebavo. Takrat pa si nisem znala pomagati.

Moj prvorojenec je postal čustven, toda odločen otrok, ki zna poskrbeti zase. Ampak veste kaj, je tudi moj največji kritik in učitelj. Zaradi njega sem morala opustiti vse, kar sem do takrat mislila, da je dobra vzgoja in se začeti učiti znova. Zaradi njega sem danes boljša mama in boljša verzija mene in končno veliko bolj mirna, srečna in o vzgoji vem mnogo. Kljub težkemu prvemu letu imam danes dober odnos s sinom, meni je v veliko veselje in ponos in vse se znava zmeniti, čeprav pa mi vedno hitro pove in pokaže vse moje napake. V resnici so taki otroci breme ali pa neprecenljiv dar. Izbira, kaj bodo, pa je naša.

Alenka O.

Spoštovana ga. Alenka,

ponovno hvala za super odgovor! Nekako se zdi, da se spanje premika na zgodnejše ure, zbujamo se tudi precej zgodaj, ampak hkrati pa naša dojenčica zdaj spi manj ur v enem kosu, največ 8, danes celo samo 7… ne vem, ali je kriva premaknjena ura, ali je slučajno lačna postala tako hitro?
Sumim pa, da ni morda bolna. Kako sploh vemo, da je dojenček prehlajen, da se slabo počuti (če nima vročine in koliko toliko normalno je, je pa siten in nekoliko spremenjen glede vedenja, morda tudi bolj utrujen ves čas)? Nočem delati panike, ampak zadnje dni se mi zdi malo drugačna, tudi opažam po hranjenu (smo na Aptamilu, je ne dojim), da ima krčke in ti jo zvečer tudi motijo, ko hoče zgodaj zaspati. Vem, kakšna je razlika med kolikami in krčki zaradi hrane, tako da mislim, da tukaj ni psiha, ker vedno po hranjenu ima neke težave. Kdaj je čas, da zamenjamo hrano? In ali je normalno, da je prej bilo bolje, zdaj ko je stara 2 meseca, pa bi bili kčrki bolj intenzivni? Že ves čas dodajamo Antiflat, ki naj bi lepo blažil.
Za žejo ji dajemo blagi čaj: na hitro pomočim filter kamilice, malo kumine in malo janeža. Pa se mi zdi, da ima preredko blato, ni pa to driska (vsaj mislim, da ne, ker je pokakana največ 2-3 krat dnevno, običajno samo 1 krat). Je čaj ok ali ne?

Draga Zima Bela….

Tole bodo pa vprašanja za pediatra. Saj ni panike, misim, da je tukaj na MON Tanč že vrsto let tu pravi naslov, tam boste zvedeli najbolj prave in strokovne odgovore na tele dileme (pobrskajte med zdravstvenimi posvetovlanicami, pediatrija).

Alenka O.

Obema se zahvaljujem za odgovore in nasvete.

ZimaBela sleepywrap imam ze od prvega sina, tuki ni pomagu. Danes sem dobila granule homeopatske iz avstije, sem mu jih dala. Moram priznat da se stanje malo izboljšuje, kolik nima več cisto vsak vecer, ampak se vedno zelo pogosto, je pa tako da tudi ne trajajo po tri ure skupi ampak maks uro in pol. Sem pa tudi sama preburala neke študije bolj v povezavi z prehrano doječe mame in pojav kolik in ja sem ze skoraj dva tedna na dieti brez mleka..čeprav v stik z mlečnimi beljakovinami še pridem, ker se ne izogibam recimo manjšim dodatkom masla ali smetane k jedem..mogoče bi mogla se to ukint.. Drugače pa ja Alenka fizčno bližino dejansko imava non stop, še spiva čisto skupaj, rad ima telesni stik za gibanje pa sploh, s,o ena tistih družin, k smo res veliko zuni ne glede na vreme..zelo se vam zahvaljujem tudi za osebno izkušnjo … naši otroci so res en velik zaklad, vsekakor ne breme 😉

Moja izkušnja je taka:

Ko sem v svoji prehrani popolnoma ukinila mleko in vse mlečne izdelke (pazit je treba tudi pri predelani hrani, ki vsebuje mlečne sestavine), se je dojenček popolnoma umiril. Sicer ne bi rekla, da je imel krče, samo na splošno je bil zelo tečen: težko ga je bilo uspavati (z dojenjem ga je bilo praktično nemogoče uspavati); ni se želel dojiti, razen če je bil lačen; popoldnevi so bili norišnica (dojenček zaspan, vendar ni mogel zaspati, dojiti se ni želel).

Ker je bil moj prvi otrok zelo, zelo zahteven, jokav … sem se bala, da zdaj sem pa še enega takega dobila :-S No, ker pa je imel prvi otrok zaradi mojega uživanja mleka in ml. izdelkov zeleno blato in krvave nitke, sem začela z brezmlečno dieto. Pa so ti simptomi popolnoma izginili (kljub temu pa je ostal zelo, zelo zahteven 🙂 In sem z dieto poskusila še pri drugem otroku: en teden na dieti in stanje se je zelo izboljšalo. Pa sem mislila, da mogoče je pa stanje boljše zaradi otrokovega razvoja, in sem dieto prekinila, vendar je dojenček spet postal nenormalno tečen. Res, ne morem verjet, zdaj ko sem spet na dieti, kakšna razlika.

Mleko in žita so na sploh pri tudi številnih odraslih problematična živila (ker niso naša primarna prehrana; uživati smo jih začeli šele z začetkom nomadskega življenja in obdelave zemlje).

Lilu, malo si mi dala misliti glede tega spanja, imamo identične težave. Ponoči sicer lepo spi po 9-10 ur v enem kosu, podnevi pa kljub zaspanosti in sitnobi ne more zaspati. Največ, kar zmore, je 10 minutno dremanje in to po 5krat na dan. Kot da ji nekaj ne pusti spati, ne glede na to, kam jo položim, smo tiho ali govorimo, radio, brez radia… prebudi se po nekaj minutah in dalje sitnari, joče… pa ji dam čaj, spet malo zadremucka, rada bi spala, pa ne more. In sem že sama pomislila na laktozo, da bi znal biti problem, čeprav nekih pravih znakov alergije nima. Je pa pri meni razlika v tem, da jaz ne dojim (sploh ne, niti delno), tako da naša je hranjena po flaški z začetnim mlekom, kjer je ena izmed sestavin tudi laktoza (ker so se začeli krči, smo iz Aptamila prešli na Novalac AC, ki je sicer boljši, ker ne opažam več takšnih krčev, ampak še vedno ni to to). Sem razmišljala, da probamo Allernovo, ki ima laktoze. Kaj menite ostale mamice in gospa Alenka?

Moje izkušnje pa so take:

Ko sem rodila, sem jedla vse, od mleka in mlečnih izdelkov, do jajc, tudi predelano hrano, ki je vsebovala določene konzervanse… Dojenčica je imela krče, občasno tudi zeleno blato in krvave nitke v njem… Ko je bila stara 1 mesec, sem po nasvetu zdravnice uvedla dieto in sem iz prehrane izločila vso predelano hrano, vse mlečne izdelke in izdelke, ki so vsebovali mleko in jajca. Po enem tednu se je stanje zelo izboljšalo, krči so izginili, napenjanje se je ublažilo, blato je bilo spet normalno…
Ko sem čez nekaj časa spet poizkusila z jogurtom/sirom, je hčerka spet imela krče. Tako sem se držala diete in vsake dva meseca (približno) poizkusila uvesti nazaj v svojo prehrano kak mlečni izdelek. Pri šestih mesecih, ko sem poizkusila z jogurtom, je imela hčerka po tem 2 dni krče in krvave nitke v blatu. Pri osmih mesecih pa je ta “občutljivost” izzvenela in sem postopoma lahko jedla vse normalno. Sem pa pri uvajanju goste hrane pazila in namesto običajnega prilagojenega mleka hčerki dala mleko za alergične otroke (ker so se ji naredili rdeči fleki okoli ust, če je jedla jogurt, pila običajno prilagojeno mleko ali jedla sir). Tudi jajca sem uvedla malo bolj počasi. Postopoma je tudi to izzvenelo in zdaj hčerka normalno je mlečne izdelke, razen mleka, ki ga pravzaprav ne mara.

Zima bela!

Verjetno vam še kakšna mamica kaj napiše. Vsekakor izločite zdravstvene dejavnike. Glede alergije bo bolj kompetenten odgovor pediatrinje. In ko izločite vse zdravstvene dejavnike, pomislite tudi na psihološke vzroke. Ampak to je bolj zabavni del: kako si lahko naredite dneve prijetne, sproščene, zabavne … predvsem morate biti vi mirna in sproščena in se imeti fino … potem bo tudi otrok sproščen.

Saj vem, da prvi otrok je prvi … izkušnje mamic dveh ali več otrok pa ponavadi pravijo nekako takole: veste kaj, otroci jokajo, ponavadi ni to nič dramatičnega in tudi če vedno ne veste, kaj je narobe, ni panike, pač tolažite.

In moja izkušnja po treh … odnosi so kot ples …naši koraki ne bodo nikoli popolni, tu pa tam se lovimo, pa malo zgubimo ritem … kljub temu je odnos ples in bistvo je, da se imamo fino en z drugim. V odnosih ni popolnosti, zato ne iščite popolnosti, ampak začnite predvsem v plesu uživati. Meni je uspelo šele pri tretjem dojenčku zares uživati … ampak vam zagotovo uspe že prej.

Alenka O.

Pozdravljeni, zadnje dneve nasa 8 letna hci ne more zaspati….stalno vstaja in hodi lulat na par minutk….ko ji z mozem res zagrozimo zvsem zivim se umiri in zaspi….zadnje dneve se zbuja okokli 2 ponoci in je budna 2-3 uri….ful se kregamo..ona je izcrpana…. ma vstraja….mislim da se trudi nezaspat….mi je hudno za njo….ma tudi jaz sem ze vsa izcrpana….malo spim se sekiram in ji samo se tezim in grozim….ne morem vec….prosim za pomoc

Spoštovani,
težko boste dosegli nekaj s prisilo. Deklici se nekaj dogaja in to je treba raziskati. Verjetno se ne zbuja sredi noči kar tako. Verjetno tudi zaspi težko zaradi tega kar se ji dogaja ponoči. Ali so to kakšne skrbi, strahovi, filmi, ki jih vrti v glavi? Kakšno je vzdušje v vaši družini? Se razumete? Taka vedenja postavljajo veliko vprašanj. V kolikor ne boste mogli sami priti do odgovorov, si lahko poiščete pomoč. Menim pa, da to verjetno ni neka njena kaprica.

Leonida Mrgole soavtorica knjige Izštekani najstniki in starši, ki štekajo http://najstniki.weebly.com/ http://videolectures.net/pozitivnapsihologija_mrgole_izstekani_najstniki/ Umetnost kreacije odnosov The art of relationship www.vezal.si https://www.facebook.com/izstekani.najstniki https://www.facebook.com/vezal.si www.vezal.si/vezi/ www.vezal.si/hobit/ +386 41811999

Pozdravljeni. Ponovno berem vase odgovore in se raznezim ter se dodatno posvetlim vlogo materinstva. Imam 3 letnega fanta in tudi takrat sem si pomagala z vasim znanjem. Sedaj imam trenutno 2 mesecno puncko se samo dojima ampak se mi zbuja ponoci prepogosto in sem cez dan utrujena in z manj potrpezljivosti tzdi manj casa za pocitek. Dam jo spat med 19 -21 uro in se zbudi nekje okoli 1-2h ter 4-5 in nato se nekje 3-4 krat do 8 ure zjutraj. Zjutraj sem cist izcrpana. Dajem ji dudo ter vetrovne kapljice. Okoli 1-2 h lepo poje in zaspi dalje pa nekaj se muci z spanjem. Morda jo.muci napenjanje… sicer ko.mi zaspi na dojki jo ne budim zaradi podiranja kupcka. Probala sem.ji dati dodatek in ga je spila le 30 ml. Nevem ali imam nekvalitetno mleko ali prevec spi cez dan… cez dan spi cca. 3-4.h. veliko hvala za vas cas in odgovor

Spoštovani,
Deklica zanesljivo ne spi preveč čez dan.
Torej je možno, kot ste že sami razmišljali, da se ne naje dovolj.
Druga možnost je, da ima vetrove. To lahko tudi preprečite na ta način, da vi pazite kaj jeste. Nekateri otroci niso občutljivi, nekateri pa zelo. Poskusite nekaj časa opustiti surove stvari (sadje in zelenjavo) vse skuhajte. v juhe, kompote. Ne jejte nobenih stvari, ki napenjajo: zelje, fižol, hruške, sladke pijače. Pijte čaj od patra Ašiča za dojenje.
Sama sem dolgo pazila kaj jem in smo vedno spali ponoči.
Morda pa dobimo še kakšen nasvet drugih staršev.

Srečno!

Leonida Mrgole soavtorica knjige Izštekani najstniki in starši, ki štekajo http://najstniki.weebly.com/ http://videolectures.net/pozitivnapsihologija_mrgole_izstekani_najstniki/ Umetnost kreacije odnosov The art of relationship www.vezal.si https://www.facebook.com/izstekani.najstniki https://www.facebook.com/vezal.si www.vezal.si/vezi/ www.vezal.si/hobit/ +386 41811999

marina2015,

punčka je komaj dobro prišla na svet, jaz bi ji dala še veliko časa, da uredi svoj ritem spanja. Pri svoji punčki sem celo zimo vstajala ob cca. 4h zjutraj. Čez dan praktično ni spala … dokler nisem šla na brezmlečno dieto. Bilo je grozljivo naporno, zato vas razumem. Poleg tega sem tudi jaz morala skrbeti še za starejšega sina.

Največ informacij o prehrani doječe matere boste našli na forumu Dojenje ter na http://www.dojenje.net

Po prvem porodu sem tudi jaz pila omenjeni čaj patra Ašiča. Moje osebno mnenje je, da je popolnoma brez veze. Ni ravno poceni, in pri meni ni bilo nobenega učinka. Svetujem, da pijete vodo.

O prehrani pa … surova hrana je bistvena za zdravje. Kolikor jaz vem o prehrani doječe matere, otroka ne napenja, če doječa mati je hrano, ki naj napenja. Številni dojeni otroci pa imajo zeleno blato, krvave nitke v blatu, so nemirni, ne morejo spati, če mati uživa mleko ali mlečne izdelke.

Odsvetujem vam uporabo adaptiranega mleka, ker škoduje otrokovi črevesni flori (vir: La Leche League International, The Womanly Art of Breastfeeding). Okrepite dojenje, ne glejte na uro pri podojih, ne imejte urnika.

Menim, da bo čas prinesel več spanja za vas in vašo punčko.

Spoštovani,
Hvala za nasvet. Vse kar je pri komu delovalo je vredno poskusiti. Pri enih deluje pri drugih ne. Meni osebno je čaj zelo pomagal pri količini mleka.

Prilagajanje malemu dojenčku je povezano z veliko poskusi, eni so posrečeni, drugi ne.

Hvala!

Leonida Mrgole soavtorica knjige Izštekani najstniki in starši, ki štekajo http://najstniki.weebly.com/ http://videolectures.net/pozitivnapsihologija_mrgole_izstekani_najstniki/ Umetnost kreacije odnosov The art of relationship www.vezal.si https://www.facebook.com/izstekani.najstniki https://www.facebook.com/vezal.si www.vezal.si/vezi/ www.vezal.si/hobit/ +386 41811999

New Report

Close