Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja kakanje v plenico-triletnik

kakanje v plenico-triletnik

Pozdravljeni!

Imam fantka, ki je septembra letos dopolnil 3 leta, in ki želi vedno imeti plenico na sebi, ko kaka. Od plenic sem ga odvadila letos junija. Na lulanje v kahlico ali školjko z nastavkom se je hitro navadil – nikoli se ni zgodilo, da bi mu ušlo, vedno je rekel: “Mama, lulat!” in sva tekla do stranišča. Kakanje pa je bil problem, saj mu “izdelek” ni bil všeč. Bilo je obdobje, ko je bil tudi zaprt zaradi tega, ker je zadrževal. Na srečo je zaprtje trajalo največ 3 dni in niso bile potrebne svečke. Vedno pazim na prehrano in mu ne dajem živila, ki zapirajo. Razvadil pa se je na to, da ko ga zatišči kakat, me vpraša za plenico in noče slišati o kahlici ali školjki (pa četudi sem mu pokazala kako zanimivo izgleda “štrbunk” kakca v školjko – celo zanimivo mu je bilo, ampak on vztraja kakati v plenico).

Ta problem sem izpostavila šele sedaj, saj sem pred kratkim doživela razočaranje zaradi ene vzgojiteljice v vrtcu. Namreč, ko sem ga septembra vpisala v vrtec, sem ta problem povedala vzgojiteljici (glavni). Vsekakor se je strinjala, da mu bo dala plenico, ko bo vprašal za kakanje. Do sedaj je otrok vedno kakal doma, pred dnevi pa se je zgodilo, da se je pokakal po spanju v vrtcu – na sebi ni imel plenice, verjetno pa je mislil, da jo ima, saj mu jo tako med dnevnim kot nočnim spanjem še vedno dam – plenico pa bi moral imeti takrat gor, saj sem v vrtcu povedala, da naj mu jo dajo, preden gre spat, ampak se je večkrat zgodilo, da so vzgojiteljice pozabile na to. No, in pred dnevi, ko je otroka prišla iskat tašča, ji je ena vzgojiteljica (ki ni ne glavna in ne pomočnica) rekla, da pa tako velik fant mi moral vprašat za kakat in da bi moral kakat v školjko. Po mojem je otroka tudi kregala, saj se je pritoževala, da so ga morali stuširat – bil je pokakal od spodnje majice pa do nogavic.

Moje vprašanje pa je sledeče: mislite, da bi moral triletnik kakati v školjko ali kahlico in ne v plenico? Kakšen način odvajanja od kakanja v plenico mi predlagate? Čim mu omenim, da gremo na školjko kakat, postane živčen in začne skoraj jokat. Kaj mislite na reakcijo vzgojiteljice glede kakanja?

Hvala za odgovore in lep pozdrav.

Oprosti, ker se javljam tako pozno, ampak šele sedaj sem prišla na ta forum in videla tvojo “stisko”.
Tudi mi imamo punčko staro približno toliko kot je star vaš malček (konec avgusta je bila stara 3 leta) in tudi pri nas so bili popolnoma isti problemi kot pri vas. Do oktobra letos. Mala nikakor ni mogla kakati na školjkico, čeprav je lulala že od začetka leta. Ni šlo, ne zlepa in ne zgrda. Ko jo je pritisnilo kakati, je prosila za plenico in če ji jo nisem dala, je bila sposobna zadrževati blato tudi po 3 ali 4 dni. Na koncu sem se sama vdala, zaradi skrbi iz zdravstvenega stališča in ji dala pleničko.
Letos oktobra pa sva imela sistematski pregled pri psihologu in ko naju je vprašal kako je glede plenic, sva povedali po resnici. Na srečo je bil psiholog zelo prijazen in si je res vzel čas za naju. Meni in moji malčici je obrazložil, da tega ne potrebujemo več in da si otroci, ko pridejo na svet vedno izbirajo lažje poti in če jim to dopustimo, to izkoristijo. Dobro, da je bila moja malčica prisotna pri “pridigi” in je slišala čisto vse. Ko sva prišli domov je sedla na školjkico in kakala. Od takrat nimamo več pleničke, NIKOLI! Cel paket, ki mi je ostal, bo moral počakati na mlajšo hči, ker jih starejša niti pod razno ne potrebuje več.
Mogoče me ne boš čisto razumela in boš rekla, da se pri vas to sigurno ne da narediti, tako kot sem jaz “zabijala” vsakega, ki mi je očital, da se ne potrudimo preveč. Po moje potrebujete tudi vi kakšnega takšnega “odrešitelja”, ki bo na tisti pravi način znal postaviti vsakega na prave noge. Poskusite, ni pa seveda nujno, da bo delovalo tudi pri vas.

Pa veliko uspeha!

Ja pa mamice, kaj pa delate tako dolgo in ne naučite svojih otrok teh potreb opravljat PRAVILNO že veliko prej??!!
Sama imam tri in so pri drugem letu bile vse (tudi ponoči) “čiste”.
In čisto logično je, da starejši je otrok , težje sprejme neko NOVO pravilo.
Triletnik praktično (bi naj) že zna vse povedati in tudi razume take stvari. Njemu se je pač nekaj “zamerilo” in zato ima zdaj odpor.
Poskušaj s kahlico, ki si jo bo otrok (za ta namen) sam izbral. Morda v obliki avta, pojočo, …dandanes je res velika izbira. Tudi sama se doma vsedi na školko z njim in mu povej pravljico (izmisli si nekaj o “kakacu”)
ali pa se pogovarjaj o tem, kako si bila ti majhna in si prvič v kahlico…

Veliko uspeha vama želim, naslednjič (če bo) pa le ne čakati tako dolgo.
Lp Mojca

nova
Uredništvo priporoča

Tudi mi imamo težave z navajanjem na kahlico, ne samo kakanje tudi lulanje. Že kakšno leto poskušamo sina, ki je sedaj star 2 leti in 8 mes, navaditi na kahlico. Pa ne gre. Poskušamo s premori in sicer 2-3 dni ga vodim na kahlico (na vsake pol ure gre lulat, pa če ga vidim v drži za kakanje, mu ponudim kahlico), potem pa kakšen mesec do dva ne (da ne bi zasovražil kahlice). Pa jo odločno zavrača. Še hujše, če se npr. polula v hlačke, je čisto frustriran in joka, pa čeprav ga ne kregam zaradi tega. Imam občutek, da še ne zna nadzorovati muhurja in črevesja, ker nikoli ne pove, da ga tišči. Pa smo mu obljublali že vse mogoče, npr. da mu bo kahlica prinesla bonbončka, če se polula vanjo, pa veselimo se, če se polula v kahlico, ipd. Razumem, da je z večjo starostjo otroka vedno težje. V vrtcu so rekli, da bodo z uvajanjem začeli poleti. Vsekakor nameravam omeniti pediatrinji in predlog s psihologom se mi zdi dober, saj sama očitno ne znam otroka navaditi na kahlico. Naj še omenim, da smo pred kratkim dobili novorojenčka, kar pa je verjetno še poslabšalo situacijo (sicer tega direktno ne opažam, starejši otrok je novorojenčka kar dobro sprejel).

Prosim za vaše izkušnje, kako otroka prepričati, da je treba lulati in kakati na kahlico in da je kahlica nekaj dobrega. Vse, ki ste imeli težave s tem, prosim za vaše izkušnje.

MILU1, zdi se mi popolnoma nepotrebno mame, očete (in ostale družinske člane) kriviti za otrokove nesposobnosti, saj verjamem, da starši za svoje otroke naredimo vse kar je v naši moči (drugače o problemih niti ne bi pisali po forumih) in le-to ni v pomoč, saj le povečuje frustracije.
lp.

naša je šla včasih na kahlico drugače je imela plenico ,z kakanjem smo pa imeli velike probleme .Hvabogu gre zdaj redno kakat in plenice nimamo več.

Hočempovedat ,da je vedela zakaj je kahlica silila je nisem nikoli ,da mora sedet po ure in ure na kahli ,ko je bila pripravljena je šla sama po njo drugače pa ne.Čez noč je ostala brez plenice in je tudi ponoči ni hotela več.
MILU1 ,VSI NISO POPOLNI ,eni gredo prej eni pozneje stem pa še zdaleč ni nič narobe.

Pozdravljeni!

Ponovno se javljam (mamica, ki je odprla to temo) – z rezultati. Tri tedne je od tega, od kar je moj fantiček začel kakati v školjko! Bilo je nepopisno veselje! Kako mi je zneslo? Pravzaprav je ta problem slučajno rešila vzgojiteljica v vrtcu. Baje ga je stisnilo kakat ravno takrat, ko so v vrtcu imeli previjalno mizo polno pustnih mask in mu niso mogli naštimat plenice. Pa ga je ena od vzgojiteljic pospremila do wc-ja in … problem je bil rešen. Ko je prišel tisti dan domov, mi je takoj povedal zgodbo. Ko je hotel doma kakat, je sicer ponovno probal in rekel, da bi on v pleničko kakal. Vsekakor mu nisem dovolila in mu rekla, da če je v vtrcu kakal na školjko, bo tudi doma. In tako smo uspeli.
Pred kratkim smo plenice ukinili tudi med spanjem – kar sam je ni hotel več, s razlogom, da ga tišči.

Hotela sem sporočiti, da vsak napredek pri otroku pride, ko je čas za to, brez sile.

Pozdravljene.

Tudi sama imam doma dve majhnideklici. Starejša je stara 4 leta in je šele v začetku letošnjega januarja začela kakati v kahlico oz. školjko. Lulala je že celo leto prej, ampak kakala je samo v plenice. Ko sem to omenila svoji pediatrinji je rekla, da naj se ne obremenjujem s tem. Bo pač bolj pozna pri čistoči. In tako je tudi bilo. Če ji nismo hoteli dati plenice je bila sposobna tudi zadrževati blato več dni, kar pa za otroka ni dobro. No na srečo se je to letos uredilo. Druga hčerka ima 2 leti in pol in še vedno ima plenice. Smo že poskušali z navajanjem na kahlico, pa sem ugotovila, da še sploh ne ve, da jo tišči. Pa sem si rekla OK bom počakala do poletja in spet poskusila. Je pa že velik napredek, da vedno pove, da se je pokakala.
Moja izkušnja je, da ko je otrok že dovolj zrel, da ve da ga tišči lulat in kakat bo sam to povedal in bo želel dati plenico stran. Mislim, da je treba otrokom pustiti da nam sami povedo kako in kaj in ne da jih mi odrasli silimo v nekaj za kar oni še niso pripravljeni. Pa čeprav so vse sosede in vse sodelavke vedele povedati, da pa so njihovi otroci že pri devetih mesecih bili iz plenic.
In potem je svizec zavil čokolado, LOL.

Oh, ko berem nekatere, da so otroci bili “čisti” že pri 2 letih .-)))))))).

Vse je odvisno od tega, koliko otrok dejansko popije in poje in pa seveda od delovanja črevesja. Mi imamo v družini vsi bolj akrivno prebavo, ki se včasih zvečer ne konča, posledica je sedenje na školjki ob 5ih zjutraj. Glede vode, ne bom poudarjala, da sem vsaj jaz 2x na noč na wcju. Isto moj sin. Zato ima pri 3letih še vedno med spanjem pleničko. Ko mu jo snamem, ko se zbudi, ima plenica skoraj 1kg. Pomeni, da bi morala tako majhnega otroka sredi noči 2-3x vlačit na školjko…neumnost. Naj se naspi.

Tiste, ki imate težave s kahlico pa: mi kahlice nismo prebavljali. Mali je kričal ko zmešan, ko jo je videl. Je pa pri dveh letih in pol, sam hotel na školjko lulat in kakat. Nikoli ni ušlo.

Pozdravljeni, pri nas smo imeli podoben problem. Triletnik je še vedno kakal v plenico, lulal pa že pol leta prej v WC. V bistvu smo ga res polomili in mu ponudili možnost kakanja v plenico, ker smo imeli s prvim sinom pri odvajanju grozne težave z zadrževanjem in smo se na tak način pač želeli temu izogniti. Seveda nas nekaj časa ni motilo, po nekaj mesecih pa že zelo. Mali nikakor ni hotel kakati drugam kot v plenico. Seveda slišali veliko komentarjev, poskusili 100 in eno finto, s podkupovanjem, zgrda… ni šans. No nekega dne pa sem si izmislila da me je v trgovini trgovka opozorila, da tako velikom fantkom ne smejo več prodajati pleničk. Videl je, da ima doma samo še pol paketa in sem mu predlagala da jih “šparava”, da jih bo imel za kakanje čim dlje. Mali je prijel, tako se je odvadil tudi nočne plenice. Ko je videl, da je porabil zadnjo plenico, je šel brez problema na WC, kot da bi to počel že ves čas. Se pravi: vse ob svojem času… eni so zreli prej drugi kasneje…
Vsem s težavam želimo uspešno odvajanje, LP

Sicer že stara tema, pa vendar še kako aktualna. Najlažje je navajat otroke na kahlico že tam od 12m dalje. Vsaj 2x na dan zjutraj in zvečer, postane jim rutina pa čeprav nič ne naredijo. Tako sem svoje 3 otroke navajala, pa tudi 3 vnuke, so bili resnično okoli drugega leta čez dan suhi.Se je včasih ko so se zaigrali zgodila nesreča. Imamo pa vnuka ki do drugega leta ni videl kahlice. Starši komot, se jim ni dalo ukvarjat prej s tem, sedaj pri treh letih velik problem.Tudi če mu dajo plenico čez dan dol, zadržuje vodo tudi po 4 ure, kar pa iz zdravstvenih razlogov ni dobro.Zahteva plenico, da se polula in pokaka v plenico.Je zelo zgovoren, govori že popolnoma vse, tudi črko r.Na kahlo ali stranišče pa ni šans. V Vrtcu bo šel v večjo skupino 3-4 leta, edini v plenici. Tako – veliko lažje je navadit otroka na kahlico med prvim in drugim letom, kot pa potem med drugim in tretjim.Preverjeno.

Pri nas pa je problem v tem, da deklica pri 22. mesecih, za lulanje nima problemov, vpraša, zadrži do wc-ja….problem je kakanje, in sicer ji vedno uide v hlačke. Pove takoj, ko se pokaka in ji ni všeč (začne jokat), zgleda, da prej pa ne čuti, da bo kakala. Kakšen nasvet?

New Report

Close