Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja pretep med otroki in reakcija staršev

pretep med otroki in reakcija staršev

Pozdravljeni!
Moja hčerka (6,5 let) hodi v prvi razred 9-letke in čeprav je živahna, se ob konfliktnih situacijah raje umakne (tipična rakica). Prejšnji teden pa se je v šoli kar 3-krat stepla z najboljšo prijateljico. Čeprav sta se čez 5 minut spet normalno igrale, so njeni starši naredili iz tega strašen halo. Jasno, da je tudi moja hčerka slišala mojo “pridigo” in zgleda, da je bilo to bolj enkraten pojav kot karkoli drugega. Daleč od tega, da bi se pretepala vsak dan. Kot rečeno, pa so prijateljičini starši, s katerimi se tudi drugače družimo, naredili iz tega pravo dramo in sedaj so užaljeni, češ vaša hčerka tepe našo. Meni pa se to zdi vse skupaj pretirano. Seveda mi ni prav, da se tepeta, ampak se zgodi, prav tako je učitelj v podaljšanem bivanju potrdil, da sta bile obe nekako krivi.
Pa še to, mi imamo še eno hčerko (mlajšo za 2,5leti), s katero se starejša dobro razume in nikoli prva ne udari, prijateljica pa je edinka.
Moje vprašanje je, kako naj sedaj zgladimo ta “spor”, saj smo se prej dobro razumeli.
Hvala za nasvet,
Alenka

Pozdravljena!

Iz vašega prispevka je razvidno, da zaradi omenjenega konflikta med otroki, vas bolj skrbijo odnosi med starši kot odnosi med otrokoma.

Kljub temu, bi nekaj o konfliktih med otroki:
ne glede na to ali je otrok edinček ali pa ne, pretepanje ni način reševanja konfliktnih situacij. V takšnih primerih, kot tudi sicer, “pridige” prav nič ne zaležejo, saj veste: “skozi eno uho noter, skozi drugo ven”. Reagirati je potrebno tako, da otrok zaradi neustreznega ravnanja doživi določeno posledico in ne le da jih “sliši”. Npr. predlagam, da v primeru ponovitve tovrstne situacije, otroka, ki se morda tudi v tednu občasno srečujeta v popoldanskem času v krogu obeh družin, doživita naslednjo posledico: en teden se ne smeta skupaj igrati izven časa šole oz. pouka in podaljšanega bivanja. Edino obrazlago, kinaj bi jo slišale je: tisti, ki se ne znajo dogovarjati in se namesto tega pretepajo, nimajo kaj skupaj početi. Sedaj potrebujeta čas, da se spomnita kako se je možno dogovarjati v igri!

To posledico lahko poljubno podaljšate, pomebno je, da obe deklici pogrešata družbo tiste druge. Lahko tudi greste na kratek pol urni obisk, seveda z deklico, ali pa tista družina pride k vam, vendar deklice smejo le sedeti z vama pri mizi in se ne smeta igrati skupaj.
Morda se vam bo to zdelo kruto, toda veliko boljše je sedaj jasno postaviti meje pri obnašanju in omogočiti otroku spoznanje, da se “ne splača” ravnati neustrezno, saj to prinaša posledice.

Glede staršev pa: prepričana sem, da sta oba para staršev dovolj odrasla in da zmoreta s svojim ravnanjem biti zgled otrokom za konstruktivno reševanje nastale situacije. Edino možnost za “odraslo” ravnanje daje iskren pogovor brez prisotnosti otrok. Pomembno je, da prisluhnete pomislekom staršev prijateljice vaše hčere, in da njihove besede razumete kot skrb za lastnega otroka, ne glede na to, da se vam morda zdi, da so preveč zaskrbljeni in zaščitniški do svojega otroka, ker je edinka. Tudi vi ste zaskrbljeni in imate radi svojo hči četudi ni edinka. Ste pa verjetno presenečeni nad ravnajjem hčere, saj doslej teh znakov niste opazili. Morda bo možno se skupaj dogovoriti, da boste oboji spremljali pripovedovanja in opažali skupno igro vaših hčera. Normalno je, da se otroci občasno skregajo in se potem spet igrajo naprej. Dogovorite se. morda vi lahko predlagate, skupne ukrepe v primeru da se fizični konflikt ponovi. Tako bodo obe deklici imeli možnost se naučiti boljše komunikacije. Določati krivca za konflikt je vedno nemogoče in vprašljivo, če nismo odrasli prisotni ves čas ob otrocih. Naknadno pa vsak otrok pove svojo verzijo in pri tem morda sploh ne laže, le pripoveduje o tem kako je on čustveno doživel tovrsten dogodek. Morda je potrebno zaprositi za pomoč učitelja pri pouku in podaljšanem bivanju, da bolj podrobno nekaj časa opazujejo in vas starše obvestijo o zaznanem. Potem boste lažje presojali kje je vzrok za težave med prijateljicami.

Prav lep pozdrav, Paula

NOVO ŽIVLJENJE Paula Miljević s.p. Rašiška 5 1 000 Ljubljana tel. 01 / 5073 180 ali 041 / 873 851

New Report

Close