Najdi forum

Otrok zadržuje blato

Naš štiriletnik je imel do pred kratkim zelo dobro prebavo, pred časom pa je dobil trdo blato, zato ga je pri odvajanju bolelo. Od takrat naprej ga je že v naprej strah bolečine in ne gre na kahlico oz. že v naprej joka, da ga bo bolelo. Poskušamo ga motivirati, da bo dobil nagrado, če bo pogumen; razlagamo mu, da je to nujno potrebno; jemo veliko sadja, nič čokolade. Blato je sedaj čisto v redu, ostal pa je čisto psihološki problem.

V glavnem, veliko se ubadamo s tem. Mogoče se preveč in bi ga morali enostavno pustiti naj problem reši sam. Kaj pravite?

Pozdravljena!

Sodeč po vašem opisu kaže, da je vas kakor tudi otroka pošteno zaskrbel omenjeni dogodek. Zdi se mi, da že sami intuitivno slutite kje se ponuja rešitev.
Rada bi pa kljub temu predlaga naslednje:
1. zelo pomembno je, da otrok razen sadja uživa tudi tekočo hrano kot so juhe, enolončnice in podobno. Dokler dogodek z bolečinami ne utone v pozabo, je to še posebej pomembno. Da bi otrok lahko ponovno pridobil sproščen odnos do te telesne funkcije izločanja, mora nekaj časa ponovno doživeti neboleči proces izločanja. Zato je takšna hrana v veliko pomoč. Vsekakor pa se izogibajte suhomesnatim izdelkom, konzervam in začinjeni hrani.
2. Izločanje na khalico je za štiriletnega otroka že povečan napor. To pa predvsem, če je otrok močan ali velik. Kahlica je seveda na tleh, sorazmerje telesa (dolžina nog) pa ni več ustrezna, saj pri sedenju na kahlici je trebušček močno udrt in kolena so preblizu zgornjega dela telesa. V tem položaju otrok ne more pritiskati saj njegovo črevesje ni v naravni legi (je stisnjeno). Predlagam, da čim prej preidete na to, da otrok izloča na WC školjki. Nič hudega, če mu nogice bingljajo, tako bo nevede napenjal trebušne mišice. Če se boji odprtine, lahko kupite poseben vložek z manjšp odprtino, ki se položi na desko, pa bo ta nesigurnost odpravljena. Vse to lahko izpeljete z argumentom, da je že tako velik fantič, da lahko to opravlja na stranišču kot mamica in očka, kahlica pa je za male otroke.
3. Pretekli težavi ne namenjajte več pozornost z pojasnjevanjem, obljubljanjem in na druge načine. Če otrok to omenit, potrdimo npr. : “Res, to se je zgodilo takrat. Sedaj pa ni več tako. Sedaj ritka lahko kaka in je nič več ne boli, saj sedaj sediš na stranišču in to je boljše, boš videl.”
Če je školjka v sklopu kpalnice, opravljate tačas neko delo (čiščenje umivalnika ali kaj podobnega) in neopazno spremljajte izraz na obrazu otroka. Nič ne sprašujte, le opazujte. Zaznali boste natančno ali dela grimaso ker čuti izločanje ali pa gre za bolečino. V prvem primeru se lahko zgodi, da bo otrok rekel da ga boli, vendar le zato ker čuti izločanje. Otrok ne zna verbalno razlikovati čutenje izločanja od občutka bolečine, še posebej, če je imel takšno izkušnjo. Velikokrat otroci rečejo, da jim je hladno kadar na licih začutijo pihanje vetra – to je podoben primer pri otroku glede izražanja tega kar zaznava.
Torej, tekoča hrana, izločanje na školjki, manj pozornosti… verjamem, da se bo zadeva kmalu uredila.
Prav lep pozdrav, Paula

NOVO ŽIVLJENJE Paula Miljević s.p. Rašiška 5 1 000 Ljubljana tel. 01 / 5073 180 ali 041 / 873 851

Mi imamo skoraj identičen problem s tri leta staro punčko.Pa na kratko;
resnično se ne smeš obremenjevati s tem,ker s tem obremenjuješ tudi otroka.Mi smo probali na vse mogoče načine pa sem ugotovila ,da je voda-kopel zelo pomagala.Prvo je bilo čisto naključje,da sem jo dala sedet v kamilice če bi slučajno res bila kakšna razpokica, ki zelo peče pri odvajanju,pa se je ravno dobro usedla ,ko je že morala na stranišče.Naslednje je bilo kopanje ,ko se je zgodilo enako;moj zaključek je bil da se pač v topli vodi otrok in hkrati črevo sprosti in pozabi ,da mora kakorkoli pritiskat.Je ogromno načinov kako se psihično da otroka prepričat ampak potrebno je potrpljenje in tudi domišljije(vsaj jaz jo moram imet);ker ne pravijo zastonj da SVOJEGA OTROKA NAJBOLJ POZNA MAMA OZ. STARŠI samo poslušaj ga in razmišljaj po njegovo pa bo-mogoče se še kaj naučiš?!
LP in upam da sem ti bila v pomoč.

nova
Uredništvo priporoča

OK, better late than never…..

Mi nismo imeli nikoli kahlice; smo šli direkcion iz plenic na WC z enim nastavkom takim, da tudi mala ritka lepo sedi in ne pade not. In je res nekako lažje kakat, se mi zdi. Pa še mehak je bil, ne trd, plastičen in hladen (Chico).

New Report

Close