Najdi forum

Otrok ni navezan name?

Takole je pri nas: moj 1,5 leta stari sin ima najrajši dedka, kar me začenja že pošteno skrbeti. Res je, da skupaj preživita veliko časa, vendar pa vedno izbere njega (midva bereva knjigice, mi jo vzame in nese dedku, isto je z igračami, od mene se gre vedno k njemu ckljat, itd…), namesto mene. 14 dni nazaj je začel z varstvom in ko gre tja, ni nobenega problema, ko pridem ponj, me še “povoha” ne. Niti pozdravi me ne, ne nasmehne, nič…grozno se počutim in ne vem kaj delam narobe. Zdi se mi, da sem čisto normalna mama. Ko sva bila na porodniski, sva bila ves čas sama, samo za vikend smo se videli s starši, zdaj smo se pa k njim začasno preselili. Strah me je, da je z najinim odnosom kaj narobe….

Naj še povem da je bil nedonošenček in ga prvih 5 dni nisem mogla niti videti. Bi lahko to imelo kak vpliv? Dojila se nisma.

Pozdravljena mamica.

Verjamem, da vam je hudo in vidim, da ste zelo zaskrbljena. Zelo težko bi rekla, da otrok ni navezan na vas. Vsi otroci so že po svoji naravi navezani na svoje starše, v to sploh ni nobenega dvoma. So pa oblike navezanosti drugačne. Ampak ne morem se odločiti, kam bi umestila vašega sina. Morda je ravno zato, ker je ob vas tako varen, sproščen z drugimi in je zdaj pri 1,5 začel odkrivati druge odnose, posebno z dedkom. To je obdobje, ko se otroci počasi iz te diade z mamico začnejo ozirati tudi naokrog. Vseeno sem pa zbegana, ko ste opisali vajino srečanje, ko pridete po njega v vrtec.
Ne vem, kaj se dogaja okoli vaju, kakšno je vaše življenje, kje je njegov oči… Na kakšen način preživljate čas skupaj. Verjamem, da je bilo težko, ker ga prvih 5 dni niste videla, vendar je bilo kasneje veliko časa za vajina telesa, da se povežeta. Ne vem, kakšen je vajin stik.. Imam precej vprašanj.
Zagotovo ne gre za to, da ni navezan na vas. To je nemogoče! Opazujte se, kako se vaše telo lahko uglasi z njim, koliko je crkljanja, stika, topline. Kakšne je vaše telo ob njem? Sproščeno? Milo? Ste umirjena? Toplo? Ali je v krču, strahu, napetosti? To so stvari, ki bi znale vplivati na to sozvočje med majhnim otrokom in mamico.
Morda pa je samo obdobje, ko je vesel, da je odkril, da so okoli njega še drugi ljudje, ob katerih mu je dobro.
Predvsem se sprostite, umirite in premislite, od kod morda prihajajo ti občutki, ki se prebujajo ob njem. Veselite se njegovih srečnih odnosov.
Morda tale moj odgovor ni najbolj konsistenten, ker čutim vašo stisko, hkrati pa imam preveč vprašanj. Če bi se o tem želela pogovoriti, mi lahko napišete mail: [email protected].
Vse dobro.

Andreja Vukmir Brenčič, spec. ZDT [email protected] 031 582 404 www.pogled.si

New Report

Close