Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Otrok se zaletava v kavč

Otrok se zaletava v kavč

Pozdravljeni,

Na vas se obračam po pomoč, ker ne vem več kako naj si to razlagam oz. kako naj ukrepam. Hčerka ima dve leti in pol. Pred ca. osmimi meseci je začela s tem, da se je usedla na kavč in se začela s hrbtom zabijati v naslonjalo kavča. Na začetku je to trajalo po kako minuto, potem se je pa pričelo stopnjevati. Danes bi to lahko počela neprestano. Takoj, ko se usede na kavč, že zjutraj preden gre v vrtec in zvečer, dokler ne gre spat. Ko to počne, se včasih drži za trebuh (kot, da jo boli????) ali pa zamiži. Ampak, to je ne moti, ker se še kar naprej zabija v kavč.

To sem omenila njenemu pediatru. Misli, da to počne, ker hoče vzbuditi pozornost. Imava namreč tudi sedem mesecev staro hčerko. Predlagal ji je, da njeno početje ignorirava. Na začetku sva ga in kot sem že napisala – v kavč bi se danes lahko zabijala neprestano. Vsak, ki jo vidi, se ji čudi. Njena babica pa sedaj že dobesedno nori, da si bo kaj naredila, da si bo poškodovala možgane, da bo dobila migrene itd. In me je do te mere sprovocirala, da sem jo v njenem početju pričela ustavljati. Najprej z opozorili, pa na silo … nič ne pomaga. Prišle sva do tega, da ko gleda risanke, da se ne zabija, ker drugače ugasnem TV. Pa še to se včasih spozabi in ji (kot obljubljeno) ugasnem TV. Ko ni več risank, se mirno zabija dalje.

Sprašujem jo, zakaj to počne – brez odgovora. Danes sem se z njo začela zabijat v naslonjalo, pa se ji je zdelo super in se je zraven veselo smejala.

Tako da, ne vem kaj naj. Je to kakorkoli nevarno? Jo moram pri njenem početju prekinjat, naj ignoriram vse? Lepo prosim za vaše mnenje, kak predlog.

Je pa zelo ljubosumna, vendar ima sestro rada. Ko pride iz vrtca velikokrat vpraša po njej, občasno se k njej usede in se igra z njo (beri:ji skriva igrače).

Prosim za pomoč. Hvala v naprej.
Lep pozdra
Pupika

Pozdravljena.
Žal na vsako vprašanje tudi jaz nimam odgovora. Bi pa rekla, da se na ta način umirja. Ne predstavljam si, kako se zabija v kavč in s kakšno silo. Jaz ne mislim, da s tem hoče vzbujati pozornosti. Čudi me, da te formulacije še vedno obstajajo za dve leti in pol starega otroka. To, da je ljubosumna – tudi o tej besedi bi se dalo razpravljati – samo kaže, da je vaša hčerkica v stiski. In morda je zdaj razvila tak način umirjanja, čeprav se to morda čudno sliši.
Morda bi si morala vzeti nekaj posebnega časa zanjo in ugotoviti ter začutiti, kaj je njena stiska. Povedati vam tega ne zmore, ker je premajhna. Pri tako veliki otrocih zato govorimo o odigravanju stiske z določenimi vedenji. Torej: nič na silo in nič z jezo. Tudi drugim tega ne pustite. Poskušajte jo več umirjati s svojim telesom. Morda rabi več vašega stika, ker se sama ne zmore umiriti. Mislim, da rabi vašo toplino in veliko vaše bližine.
Najprej poskusite na tem nivoju.
Vse dobro.

Andreja Vukmir Brenčič, spec. ZDT [email protected] 031 582 404 www.pogled.si

New Report

Close