Najdi forum

po ločitvi

Lepo pozdravljeni,
znašla sem se pred dilemo kako naprej? S parterjem sva tik pred ločitvijo. V zakonu imava sedemletnega sina. Mož je imel razmerje z drugo žensko sedem let. Po šestih letih sem mu oprostila, zavoljo otroka in v želji imeti družino. Kasneje sem izvedela, da je še vedno v tem razmerju. Seveda je bila takrat odločitev dokončna in seveda najbolj pametna. Ločitev. Težava se pojavi, ker moj mož še vedno ne sprejme ločitve in se ne moreva dogovoriti glede skrbništva otroka. On meni, da je najbolje za otroka, da je vsak dan z očetom. Moje mnenje je, da otrok potrebuje en varen pristan, in seveda očeta, ki ga bo obiskoval. Jaz sem podala predlog, da ko oče štiri dni dela, je otrok pri meni in takrat, ko je oče prost, je otrok dve noči pri njem. Oče štiri dni dela in je dva dni prost. Seveda se bodoči bivši mož s tem ne strinja.
Vam postavljam vprašanje ali je po vašem mnenju dobro za otroka, da odrašča tako, da vsakodnevno menjava okolje, kjer veljajo druge vrednote in pravila ali je bolje, da ima nek ustaljen ritem? Seveda ne rabim zgubljati besed, da se imata s sinom rada. To tudi mož vedno poudarja.
Hvala za vaš odgovor. Upam, da vam je uspelo razbrati bistvo mojega vprašanja.

Pozdravljena.
To so vedno najtežje teme in takšno obdobje je zelo zahtevno tako za otroka kot tudi starše. Presojanje s kom in kdaj naj bo otrok, je tudi za terapevte težko.
Seveda bi bilo za otroka najbolje, da je z obema. Za otroka je to obdobje, ko se mu poruši njegov svet in raztrešči na milijon koščkov. Toda, to zagotovo veste tudi sama, zato pa ste se tudi odločila, da še ostanete v razmerju.
V tem času polnim težkih občutij, je za otroka še posebej pomembno, da ohrani dom. Skandinavci zato tudi prakticirajo, da se ne selijo otroci, ampak starši. Otroci so ves čas v istem stanovanju, starši pa so tisti, ki prihajajo in odhajajo. To je možna rešitev, če za to seveda obstajajo pogoji.
Zato je zelo pomembno, da se z možem skušata dogovoriti tako, da bo za otroka najmanj stresno. Poskusita v teh težkih trenutkih, tudi če so med vama težka čustva, vsak v tem delu misliti na dobrobit otrok. K meni pridejo na terapijo tudi pari, ki se ločujejo. Ravno zato, da zmorejo v nekem varnem terapevtskem prostoru predelati zamere in težka občutja do te mere, da lahko še naprej funkcionirajo kot starši in da se vzpostavi tako vzdušje, da okoliščin ne dojemata kot nekaj, kar je uperjeno proti enemu in drugemu. Torej, da nimata občutka, da s svojimi pogledi in dejanji ogrožata materinstvo in očetovstvo. Kajti dejstvo je, da se ločujete in nič ne bo več tako, kot je bilo prej.
Poskusite mu razložiti, da nič od tega ni uperjeno proti njemu, da boste vedno podpirala odnos med očetom in sinom. Da nikoli ne boste preprečevala stike, tudi če ne bo ’tisti’ dan, če bo pogrešanje otroka ali očeta preveliko. To je na dolgi rok zelo dobro, še najbolje pa za fantka.
Ampak varni pristan in dom je pa za vašega sina zelo pomemben.
Skušajte se umiriti in v čim bolj umirjenem vzdušju pogovoriti z očetom. Vse, kar počnete od tu naprej, je v korist otroka.

Andreja Vukmir Brenčič, spec. ZDT [email protected] 031 582 404 www.pogled.si

New Report

Close