Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Dojenček zvečer ne zaspi

Dojenček zvečer ne zaspi

Naj se najprej opravičim, če je ta tema že kje odprta ampak sem dokaj nova na tem forumu. Kadar se pojavi kakšna težava rada preberem vaše nasvete, sodelujem pa zelo zelo poredko.

Tokrat sem se odločila, da vas poprašam o moji težavi oz. težavi mojega dojenčka. Doma imam sina starega 5 tednov, trenutno se hraniva samo še z adaptiranim mlekom ker nama dojenje pač ni steklo. Že od samega začetka imamo težave z večernim spanjem. Vsak večer skušam uvesti rutino pa nama nikakor ne uspe. Imam še 3 letno hčerko in navadno se nekje od 19h do 19.30h z njo odpravimo spat (umivanje, pravljica in spanje). Moram poudariti da je zelo pridna kar se tega tiče, saj gre sama v posteljo in zaspi, brez božanja, crkljanja sploh pa brez tega, da bi kateri od naju z možem moral zraven ležati….uglavnem, ko gre hči spat, se posvetim sinu, ga umijem preoblečem in potem sledi hranjenje. Da bi se le čim bolj umiril, ga hranim v spalnici, še svetlobo omejim, da bi le dojel da je čas za spanje. Ko spije mleko izgleda da je čisto izmučen, podreva kupček še malo podrema in ko ga skušam odložiti v posteljico sledi jok! Čez dan lahko sam zaspi oz. z malo božanja, crkljanja vendar ne v naročju. Zvečer pa to nikakor ne uspe. Preizkusila sem že vse sorte, od nošenja v vseh mogočih pozah, od tega da sem ga položila v posteljico in ga božala, do tega da sva se ulegla skupaj na posteljo …. na koncu pristaneva v dnevni sobi kjer se gledava tudi do 23h ali celo do polnoči. Ko že vse kaže da je zaspal kar naenkrat odpre oči in je buden! V tem času je seveda spet lačen, zato mu samo dodajam mleko zaspati pa noče. Vsak dan se že v naprej bojim večera, ker vem kaj me čaka. Vem, star je šele dober mesec pa vendar bi rada vpeljala neko rutino, samo iskreno povedano ne vem več kaj naj naredim. Sama sem totalno izmučena in ob večerih ko sem totalno nemočna samo jokam (VEM, s tem ne delam koristi sinu ampak enostavno drugače ne gre). Naj povem, da ga popoldne skušam obdržati budnega-zadnje hranjenje popoldne je navadno ob 17h pa tudi to ne pomaga.

Za vsak nasvet in izkušnjo bom zelo hvaležna,
Narcisaa

Pozdravljena.
Kot terapevt vam znam odgovoriti le deloma. Spanja dojenčkov so večne teme in zelo različne od družine do družine. En otrok spi in gre vse relativno lahko, drugi pa ne. In to se lahko vleče in vleče. Ne vem, zakaj vaš dojenček pač nima take rutine in takšnega ritma, kot ga je imela vaša hči. In bojim se, da tukaj v tem trenutku ne morete veliko narediti. Mogoče bi povprašala še na facebooku na sočutno starševstvo. Tam bi lahko dobila več odgovorov mladih mamic, ki imajo dojenčke in podobne težave kot vi.
Jaz pa vam svetujem naslednje.
Ne primerjajte svojega dojenčka s starejšo sestrico. Otroci so si lahko med seboj zelo različni.
Ta trenutek se prilagodite ritmu svojega otroka. Če veliko joka, se obrnite na zdravnika. Pri moji prijateljici so po treh mesecih nič spanja in veliko joga ugotovili, da je alergičen.
Premajhen je še, da bi delali zaključke, da bo tako morda ves čas. Dajta si malo časa.
Poskrbite zase. Če je le mogoče, si čez dan poskrbite kakšno urico spanja, da vam bo zvečer morda lažje.
Prosite za pomoč. Če j na voljo kakšna babica, jo prosite za pomoč: pri varstvu, gospodinjskih opravilih, trgovino.. kar pač potrebujete. Očitno drugi dojenček od vas terja drugačen ritem.
Pri dojenčkih je tako, da mislimo, da bomo mi vedno uvedli ritem. Včasih pa gre tudi za to, da se mu prilagodimo. Še posebej pri tako majhnem.
Poskušajte na to gledati, ne kot težavo, pač pa kot neko obdobje. Obdobje: tako pač je in poskusila bom sprejeti. Saj veste, da ne bo vedno trajalo in da bo tudi vaš dojenček zrasel. Bolj ko se včasih proti čemu borimo, težje je. Mogoče pa v resnici ni problem, le obdobje.
Vendar pa morate poskrbeti zase. Upam, da vam je okolica naklonjena, da imate okoli sebe moža in mame, ki so vam pripravljene pomagati, da se lahko vmes spočijete in naspite.
In da zmorete prositi za pomoč. Brez pomoči vam bo težko. Upam, da niste obkroženi z ljudmi, ki vam govorijo, kaj in kako bi morala. Včasih nas to samo še dodatno zmede.
Poskusite se vključiti v skupino za mlade mamice, ki jo vodi Andreja Poljanec. Tam boste našla veliko nasvetov in podpore, da se boste zmogla umiriti.
Srečno.

Andreja Vukmir Brenčič, spec. ZDT [email protected] 031 582 404 www.pogled.si

Najlepša hvala za izčrpen odgovor in vse nasvete. Saj vem, sin je še premajhen da bi se lahko navadil na neko rutino.Izgleda da resnično preveč pričakujem od njega in ga preveč primerjam s hčerko. Sčasoma se bom še privadila biti nenaspana 🙂 saj imam ob sebi več tistih, ki mi vsak po svoje govorijo kaj in kako moram delati, kar mi zagotovo ni v pomoč…grem pogumno naprej in upam, da to obdobje res čim prej mine 🙂

New Report

Close