Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Otrok ne da roke ob cesti!

Otrok ne da roke ob cesti!

Pozdravljeni. Sem mamica 20 mesečne deklice, ki želi in je zelo rada samostojna. Do tukaj vse lepo in prav. Zadeva se zaplete, ko greva ven, saj mi ne želi podati roke. Roko mi takoj izvije iz dlani, ko jo poskušam ustaviti, se zvije na tla in naredi “mehke” noge. Trmasto kriči in vztraja pri svojem obnašanju. Ko jo spustim, neha jokati in takoj steče po svoje. Roke ne bo dala in pika. Le občasno se tako zgodi, da enostavno “pozabi” in jo lahko vodim za roko. Kakor se zave, da jo držim za roko, se poskuša izvlect iz “primeža”.Doma vadima hojo za roko, greva se previti, greva iskat čaj, miško itd. Takrat ponavadi sodeluje. Imate kakšen nasvet, kako se spopasti s takšnim vedenjem? Hoja ob cesti nikakor ni enostavna stvar in mi povzroča sive lase. Lp

Jaz bi naredil tako, da če mi otrok ne bi dal roke, ko hodim kjer je zanj nevarno, preprosto tam ne bi hodil, dokler mi roke ne bi dal. Seveda je tu zdaj odvisno od starša koliko je paničen in koliko je njegov strah upravičen.
V glavnem, doma ne bi nič vadil hoje z roko, ker tam ni nobene potrebe po tem, da mi da roko. Na roko ga navajam le tam, kjer je to portebno. Če mi je ne da, pač tam ne more hodil, mu to preprečim tudi fizično, če je treba. Če je treba nujno čez često, bi ga tudi nesel. V glavnem pa se mi zdi pomembno, da otroku povem še preden pride do situacije, da mi bo dal roko, ko bova hodila ob cesti recimo. Mogoče je krivo tudi to, da mora otrok roko preveč visoko dvignit in mu je neudoben položaj, glede na to, da je še majhen.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Pozdravljena,

Sicer ogromno ljudi nisem sprasevala o tej temi, se mi pa dozdeva, da gre velika vecina otrok cez to.

Moja deklica je bila ravno taka. Vedno je zelela (vedno zeli) biti samostojna. Narediti vse sama. Tudi ko je shodila in sva zaceli hoditi pes naokoli, je zelela hoditi sama. Brez dajanja roke. Meni je to predstavljalo ogromen problem, saj zivimo v zelo natrpanem mestu. Sprva sem jo puscala, da je po sirokem plocniku, ki je bil bolj oddaljen od ceste, hodila sama in vcasih malo potekla. Enkrat pa smo se sprehajali po pes coni in je zelela kar steci nekam in sem se malo ustrasila, da jo lahko izgubim ali pa da jo kdo s kolesom zbije, ali se ji pripeti kaj drugega. Tako da tudi v primerih, ko bi jo zagotovo lahko ujela, ji nisem vec puscala take svobode. Pa se v drugo sem zanosila in imela rizicno nosecnost, tako da bi jo tezko lovila… 😀
Vsakic preden sva se odpravili ven, sem ji razlozila, da greva ven in da zunaj se da roko. Ker je nevarno, ker so avti. Da lahko tece na notranjem dvoriscu, v parku, pri babi in dediju doma. Ce se je zelela izmuzniti iz rok, sem jo vzela v narocje in ji se enkrat razlozila. Ce je bilo potrebno, sem jo nekaj casa potem nesla (sploh cez cesto), dokler ni sla spet z roko v roki lepo naprej. Na vsako stran vozicka sem prisila trak z obrocem, za katerega se je lahko prijela in hodila ob njem. Ce nas je slo vec skupaj na sprehod, sem ji vedno dala na izbiro: daj roko meni ali ocku, meni ali babi in ponavadi si je potem izbrala mene. Ali pa sem ji rekla naj mi da roko, ali pa se drzi za vozicek in se je ponavadi potem drzala za vozicek.
Treba je biti tudi pozoren, da odrasel hodi na strani ceste in otrok na drugi strani. Da imas vec casa za reakcijo, ce ga kaj pici in zeli kar steci.
Meni je bilo malo tezko sprejeti situacijo, ker sem videla sosedovega, kako je lahko lepo mirno hodil ob ocku in to celo brez roke. Pa sem potem izvedela, da je 9 mesecna razlika v starosti kar ogromna razlika in da je bil sosedov isti, ko so z njim zaceli pes hoditi na sprehode. 🙂
Pri nas tudi pesci ne upostevajo zelene/rdece luci na semaforju, zato sem morala biti toliko bolj pozorna ob ucenju, da se ob rdeci luci pocaka in da ni kar nekomu sledila cez rdeco luc cez cesto.
Lepo mirno vztrajaj, se bo privadila. Je potreben cas. Svetujem ti, da gresta veckrat nekam, kjer lahko malo potece in se znori, tako da potem, ko te mora drzati za roko, pac razlozis, da sedaj je treba dati roko, tam nekje X ji pa ne bo potrebno.

Pa naj vama cim hitreje uspe! 😉

New Report

Close