Najdi forum

Ojla jaz imam velik problem in sicer z možem si zeliva otroka ampak kr sem jaz iz Slovenije on pa iz južne koreje res nevema kako bo otrok govoril zdaj sicer živima v južni koreji in bi potem otrok tukaj obiskoval tudi šolo bi bilo dobro da bi govoril korejsko ampak jaz ne morem vplivati na to kr pa sem ze v 5 tednu nosečnosti pa sezdaj res bojim

Ce smem pristaviti piskercek s svojo izkusnjo. 🙂

Sem Slovenka v tujini. Zivim v drzavi iz katere je moj moz. Odkar sva se spoznala, ko sva sama, med seboj govoriva anglesko. To sva nadaljevala tudi potem, ko sem se jaz njegovega jezika ze tekoce naucila. Ko sva se odlocila za otroke, sem zelo razmisljala, kako naj sedaj z anglescino, da ne bi bil otrok z dodatnim jezikom zmeden. Pa je moj ponos prevladal. Ces, zakaj bi se pa med seboj midva pogovarjala v mozevem jeziku? Potemtakem bi se lahko tudi v mojem (pa zal moz ne zna dovolj). Tako da sva ostala pri anglescini. Otrok je star 2 leti in pol. Jaz ga pazim ze od rojstva, saj pricakujemo se 4. clana. Tako je bil otrok veliko v stiku z mano in se do svojega leta in pol naucil zelo veliko slovenscine. Ocetov jezik je prisel malo kasneje. Sedaj govori ze oba enakovredno. Ze zelo lepe stavke s tudi po 4-5 besedam. So mi govorili, da bo zaradi vecjezicnosti v zaostanku z govorom, a je otrok zacel s prvimi besedami ze pri enem letu in pri letu in pol je ze tvoril 3 besedne stavke. Sem bila ponosna, da je ze pri 16 mesecih znal izgovoriti lep slovenski R. 🙂 Morda je razlog tudi to, da niti za naju z mozem ucenje jezikov ni tezava in ima to tudi po naju. Sedaj naju kdaj preseneti tudi s kaksno anglesko besedo. Opazila sva ze, da “skriti” pogovor med nama v anglescini ne pride v postev, saj razume ze marsikaj. Tudi ko otrok se ne govori, razume ogromno!
Jaz ti priporocam, da tvoj moz naslavlja otroka v svojem jeziku, ti pa v svojem. Po pravici povedano je pa vseeno veliko dela. Meni je najtezje, ker nimam nobenih stvari tukaj v slovenscini. Tako da jaz veliko vlozim v nakup knjig, ko sem “doma”. Imam prizgan radio, kjer vcasih govorijo slovensko ali pa vcasih imam v ozadju porocila. Ceprav ni nujno zanimivo, je fino, da otrok slisi jezik. 🙂 Veliko se klicemo z mojimi starsi. Ko bo star za v solo ali morda celo malo prej, nameravam kupiti tudi ucbenike in zvezke za solo. Predvsem za slovenski jezik. In potem kaj od zgodovine, narave, zemljepisa. Moja prijateljica Rusinja (ima 5 letnika) mi je rekla, da si otrok ruske besede veliko bolj zapomni, ce se jih seveda avtomaticno nauci in ne s pomocjo prevoda. Tako da ona veliko stvari, ki jih delajo v soli prej z njim predela doma v svojem jeziku. Pesmice tudi veliko stejejo. Imamo mnogo lepih in kratkih otroskih pesmic. Jaz sem se ze vcasih navelicala, ker sem morala na zeljo kar naprej pred spanjem ponavljati in peti ene in iste. Npr. pika poka pika polonica je bila tudi po 5x v enem veceru. Potem pa nekega dne kar sam zacne deklamirati pesmice. Sem bila res presenecena in sem videla, da se je presneto splacalo. 😀 Vecji problem kot znanje korejscine bo tebi predstavljalo ucenje slovenscine. Korejscine se bo ze naucil, ce ne prej, pa z vstopom v kolektivno varstvo. Jezik okolja nikoli ni tezava in vedno prevlada, se posebno ko je samo en stars tujec in z drugacnim jezikom.
Bodi vztrajna, ker se vsekakor izplaca!! Nikoli naj te ne bo sram, da z njim govoris drugi jezik. Ogromno!! se z njim pogovarjaj. Ves cas razlagaj in opisuj. Mene je na primer na zacetku v porodnisnici bilo sram in sem nekako kar utihnila, ko je prisel kdo od osebja. Potem mi je pa steklo in mi res ni vazno. Ce smo s prijatelji, mi ni tezko, da najprej otroku lepo po slovensko povem, nato pa se ponovim na kratko se v jeziku prijateljev in okolja. Tudi ko so prisotni otroci in na primer svojega ostejem, ces ne sme se vzeti igracke, potem ponovim na kratko se v jeziku drugega otroka, da ve kaj sem rekla.
Upam, da nisem bila predolga. Rada bi pomagala in bila vzpodbudna, ker vem, da take odlocitve niso lahke in da sem bila tudi sama malo izgubljena na zacetku. Pa se to. Vec jezikov otrok zna, lazje se potem nauci se kaksnega, saj pridobi drugacno razmisljanje.
Pogumno in srecno! 🙂

New Report

Close