Najdi forum

Strah devetletnika

Moj sin hodi v cetrti razred, dobil je novo uciteljico, ki je res zelo stroga, kar je povedala tudi na sestanku. Sin je pridn, nima tezav z ucenjem, ima dobre ocene, s sosolci se dobro zastopi, ve kaj je prav in kaj ne, od sosolcev je tako receno malo naprej, razmislja bolj odraslo. Letosnje leto se je zacela nasa velika tezava- STRAH, predvsem pred matematiko. Z otrokom se z mozem veliko pogovarjava, mu pomagava, toda njega je strah da ne bo znal. Jutranje tezave so velike, jok, sprasevanje ce bo vse vredu….Iz sole pride nasmejan in rad pove da je bilo vse vredu. Iz pogovora sklepam, da ga je strah pred uciteljico, saj nekateri ucenci ne znajo matematike in morajo pred tablo resevati naloge, hoditi na dopolnilni pouk…Resnicno ne veva vec kako pomagati otroku, resnicno mi je hudo ko ga zjutraj vidim jokati….Prosim vas za nasvet, na kaksen nacin pomagati se. Hvala. Lep pozdrav

Pozdravljena.
Očitno red doživlja hudo stisko in ga vidva težko pomirita. Ko telo prežema preveč strahu, ga je res težko umiriti, predvsem pa stvari reševati na kognitivni ravni. Takrat nismo kaj dosti dojemljivi za besede. Pomagajo stisk, objem, pogovori kasneje. Jaz bi se šla na vašem mestu pogovoriti z učiteljico. Povedala bi ji, s kakšnimi težavami s sooča vaš sin. Saj ne, da je ravno ona odgovorna za njegov strah (bodite diplomatska), ampak ali bi vam lahko prišla naproti. Da bi ga tudi ona razbremenjevala te stiske. Ne vam, kaj jim govori. Povejte jim, da jo toliko star otrok vzame zelo zelo zares. Morda mora malo popustiti. Jih opogumiti, razbremeniti. jaz bi šla v šolo. Ne nastrojeno, ampak zelo prijateljsko: kaj lahko skupaj storimo, da bi našega sina razbremenili strahu. Verjamem vam, da je zelo težko gledati otroka, ko zjutraj pred šolo joka. Si predstavljate, kako mora biti šele njemu! S kakšno muko se odpravlja v šolo.
Na drugi strani pa je treba delati s tem strahom: kaj ga sproža, kateri so tisti sprožilci, ki ga najbolj spravijo iz tira. Kaj misli, da se bo zgodilo? Kje v telesu čuti strah? Kaj takrat razmišlja? Kakšen scenarij si ustvari v glavi? Ovrednotite, da se ponavadi dobro izide. In tudi, če bi dobil slabo oceno, kaj bi se zgodilo? Torej pretekle pozitivne izkušnje, čeprav ga je bilo prej zelo strah. Napišite kakšen stavek, ki ga bo opogumljal. Naj nariše telo in kje čuti strah. Potrebno je delati na regulaciji strahu v njegovem telesu. Vaje čuječnosti za otroke so zelo dobre. Pa z učiteljico se pogovorite.
želim vam vse dobro.

Andreja Vukmir Brenčič, spec. ZDT [email protected] 031 582 404 www.pogled.si

Spostovani,
Z uciteljico sem ze dogovorjena za govorilne ure, sicer sele cez 14 dni in se imam tudi namen o tempogovoriti. Omenila ste iz katerega dela telesa izvira, ko pove da ga je strah pokaze na trebusni predel. Zelo veliko mu pomeni moj objem ob tezkih trenutkih, ki mu ga tudi nudim. Ima pa resnicno zelo visoke cilje…Hvala vam za pomoc in spodbudo. Lepo vas pozdravljam.

New Report

Close