Najdi forum

SAOZADOVOLJEVANJE

Spoštovani!
P.
Hči je stara 5 let in se samozadovoljuje – uleže se na trebuh in se z rokama drgne po spolovilu. S tem je začela v vrtcu pri počitku pa kasneje tudi pri aktivnostih. Ker se je zgečkala( kot pravi sama) v javnosti sem jo ves čas opozarjala, da to počne ko je sama, v sobi. Prepovedala sem ji na javnem mestu – npr na atletiki, v igralnici… Zgečkanje ni bilo neposredno povezano z neko stisko – rekla je, da ji pač paše. No, sama sem reagirala na to z nepotrpežjivostjo, večkrat z jezo (ne z izbruhi ampak pač v smislu zakaj se ne drži dogovora, da tako ne gre…). No, sočasno so se pojavili tiki – gibalni, glasovni. Bilo je hudo, bili smo pri nevrologu… Prav tako pri pedopsihiatrinji. Nevrolog je navedel da je vzrok organski, pedopsihiater da gre za neko napetost (čustven vzrok). Hči je šla tudi do otroške psihoterapevtke-terapija s psom, ki je na koncu podala mnenje, da je ok – da ima zdravo samopodobo, pozitiven odnos do telesa… ni našla nekih odstopanj, stiske. Hči je na splošno dobro razpoložena, izredno bistra, veliko smo skupaj, se igramo, družinski odnosi so dobri, smo povezani. Kot možnost za tike je psihoterapevtka izpostavila najin odnos – v smislu da nisva dovolj povezani oziroma kako sem odreagirala na samozadovoljevanje … Trudim se, da sva povezani, da jo poslušam, upoštevam, slišim… da sem čim več z njo, da se igrava, skupaj ustvarjava, pogovarjava… da jo objemam… več ne znam.

Ne vem kako naj reagiram na to samozadovoljevanje. Naj ignoriram… naj jo opozarjam… naj ji dam neko posledico…na primer… gre na atletiko 45 minut in res mislim, da lahko zdrži ta čas brez zgečkanja (pa ne – drgne se malo ob mizo in na tleh, ko ležijo). V kolikor bi strogo nastopila v smislu da ji rečem da to ni dopustno, da smo se zmenili, da se ne drži dogovorov, da ne sme… pa potem dobi tike oziroma je še slabše…

Še en primer… zvečer greva skupaj spat, da sem samo z njo (ima sestrico). No, povem ji pravljico (skupaj se jo vsak dan izmisliva)…in ona se vmes zgečka… naj ignoriram? No, malo mi sicer uspe spregledali… nato rečem naj neha, da je skupaj z mano, da ji lahko zmasiram noge (to ima zelo rada..), ampak ne…ona bi se zgečkala…Vprašam zakaj…pravi, da ji paše… No in potem rečem da to lahko počne sama v sobi,…in ona reče prav..pa gre v svojo sobo… (seveda mi je žal, da nisem drugače izvedla zadeve…ampak če ji govorim pravljico…ona se boža …res mi ni primerno…).

Skratka … sploh ne vem kako naj zadevo umirimo, kako naj reagiram, kaj naj rečem…
Imate mogoče kakšen nasvet? Kar smo počeli do sedaj se ne obnese…

S spoštovanjem,

X

Pozdravljeni,
To ni nic nenavadnega. Sama sem to delala v otrostvu, sicer samo zvecer pred spanjem. Moja necakinja je od priblizno 3. leta to delala vsepovsod. Mi smo jo kar pustili, njena mama pa jo je poslala v sobo. Zdaj ima 9 let in se najbrz “zgecka” bolj privatno. Tudi hcerka mojega partnerja se stalno samozadovoljuje. Vecinoma tako, da se drgne ob svojo igraco, kar nekajkrat dnevno. Nic jo ne preganjamo in sploh nic ne reagiramo. Zdaj ima 8 let. Jaz tega pri otroku sploh ne jemljem tako seksualno. Sploh me ne moti. Verjetno je zelo pogost pojav.

Meni je popolnoma jasno, da ni seksualni pojav ampak me pa moti – moti me, da to počne javno. In dejansko pri tem ne morem nič…pogovarjanje in pogovarjanje..ne pomaga. Danes je prišla iz vrtca domov, takoj v sobo. Ok, mirno počakam. Nato gremo ven in ona gre še malo v sobo…potem mi pa že ni bilo vseeno… razložila sem ji, da ja, da to počne ko je sama in zakaj ima zdaj tako potrebo po tem..jo kaj skrbi…bi se kaj pogovorila..
Reče, da ji paše. No, nato sem ji rekla, da pač verjamem, ampak da sedaj ma druge aktivnosti, gremo na igrala in da bo za to čas pred spanjem. Da tudi meni bi pasalo na kavču ležat po službi..pa se z njo igram itd, da pa zvečer ko so stvari urejene počnem, kar želim…
Sedaj bom tako probala…samo po drugi strani ne vem ali s tem posegam v njeno intimo, zasebnost… z drugega vidika nočem darata navada in bi res rada, da dojame, da gre za intimno stvar v njeni sobi.

Ali sem iz tega res naredila velik problem? Samo… kaj pa v šoli… do takrat bi res rada, da hči spozna, da je to stvar, ki je ne dela pri telovadbi, v razredu… (Kot se to dogaja v vrtcu).

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena,
Zelo bi ti priporočala, da si prebereš tole…

http://vzgojasrca.si/samozadovoljevanje-in-predsolski-otrok/

Lp

Pozdravljeni, hvala za link.
Človek je v poplavi prebranega zmeden… no, vsaj sama sem…
Kar nekaj prispevkov in avtoritet je svetovalo, naj ne omejujemo, da ne smemo omejevati – ampak usmerjamo v sobo (da imajo otroci v odraslosti zaradi tega lahko težave v spolnosti..).
Popolnoma prepovedali res še nismo, daj se bojimo, da bi s tem naredili škodo… Če preberem prispevek in na hčerkino dejanje gledam kot na odvisnost pa ja – je ta druga pot bolj pravilna…

Hvala,

X

New Report

Close