Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja vedenje otroka do otroka

vedenje otroka do otroka

Pozdravljeni,

na vas se obračam z vprašanjem glede “nesramnega” vedenja otroka do otroka.
Imam hčerko, ki je stara dobri 2 leti in pol. Je radovedna, živahna, prijetna deklica in zadnje čase opažam, da je resnično srečen otrok. Zelo rada se druži z drugimi otroci. V teh dneh, ko nam je lepo vreme malce popestrilo dneve in smo se lahko veliko družili na igrišču, sem opazila, da se njene prijateljice, stare okoli 3 leta, vse pogosteje “spravijo” proti njej “ne, ti si še premajhna”, “to je za velike otroke”, “ne, ti ne smeš”, danes ji je ena celo rekla “nimam te rada”, jo odrinila in ji ni pustila, da se igra z njo. Pa na primer, hčerka je pravilno splezala na vrh tobogana, medtem pa je prijateljica priplezala po toboganu navzgor in izsilila prednost (kljub temu, da je ravno ona še pred nekaj minutami drugim otrokom pridigala, da se na tobogan gre po stopnicah). Medtem ko sta obe stali na vrhu, ji je začela precej nesramno ukazovati, da mora dol, da se ji naj odmakne ipd. Ker se mi je situacija zdela že malce nevarna, da katera katero porine (da, tudi to se dogaja zadnje dni, odrivanje), sem hčerko prosila, da prijateljici da prostor, da spleza dol, potem pa gre nazaj na tobogan. Hčerka vse skupaj precej mirno prenaša, malce je v šoku, opazuje, a redko pride potožit in se pač zamoti z drugo vrsto igre. Redko “trmasto” odreagira, pa tudi takrat zelo hitro rešiva situacijo s pogovorom in objemom. Opažam, da mamice redko reagirajo. Problem pa je recimo nastal, ko je hčerka posnemala njihovo vedenje in se jim ni dovolila igrati določene igre. Takrat so deklice jokale, tekle k mamam, tožarile, “trmarile” ipd. Vse skupaj je izpadlo, da je moja hčerka nesramna, ker se jim ne dovoli igrati na skupnem igralu. S hčerko sem se seveda vsakič znova pogovorila (da je igralo od vseh, da je dovolj prostora, da se vsi skupaj igrajo, da se lahko izmenjujejo ipd. in šele, ko je postala jokava – razumem zakaj! – ali pa je tudi sama želela odriniti – česar pač ne dovolim – sem jo odmaknila od skupine, da sva se ponovno pomenili in dogovorili, kaj bova).
In sedaj vprašanje: Kaj se dogaja? Je to spet le ena od faz v razvoju? Ne zdi se mi prav, da moram umikati otroka, da jo moram prositi, da gre dol s tobogana ipd., ker je vse prav naredila. Dobro razumem, da otroci vsrkavajo obnašanje vseh okoli njih in razumem tudi, da verjetno določenih stvari še ne razumejo tako, kot jih izrečejo. Razumem, da hčerka mora dobiti to izkušnjo, pa čeprav se zdi boleča in negativna, a razumem tudi, da je zmedena in ne razume, kaj vse skupaj pomeni. Kot mami, mi takšno vedenje ni všeč, takšna družba ni všeč in ne želim si, da bi hčerka “osvojila” takšno vedenje … Pa vendar, ali lahko to preprečim? Kaj lahko storim?

Z veseljem bom prebrala kakšen vaš nasvet in razlago situacije s katero si že nekaj dni belim glavo.

Lep preostanek večera vam želim.

Spoštovani,
POSTAVITI SE ZASE, je dejansko veščina, ki jo mora otrok usvojiti. Je pa težko za starše, ker v primeru, da otroka preveč ščitimo, lahko otroku odvzamemo izkušnjo.
predstavljam si, da se vaša hčerka podredi, kadar je mlajša ali šibkejša in kadar ni se skuša postaviti zase. Žal mi je da moram to napisati, ampak kakšen telesni stik, odrivanje in podobne reči pašejo zraven. Spomnite se sebe. To je učenje, merjenje moči, eksperimentiranje – do kam lahko.
Starši so tukaj na preizkušnji, do kam ščititi otroka. Tukaj ima vsak starš svoja merila. Vsekakor vam svetujem, da hčerke ne oropate popolnoma za izkušnjo. Jaz sem si izdelala svoja merila in sicer na ta način, da sem gledala samo svojega otroka. Ko se mi je zdelo, da preveč trpi, sem mu predlagala vedenje, ki naj ga poskusi. Ali umik ali pa to, da se postavi na svojo pozicijo in jo zadrži. V tem primeru, bi bilo verjetno dovolj, da se samo postavite v bližino, brez da kaj rečete.
Starši smo lahko samo varna opora, ne rabimo se bojevati za njihove pravice.
Zdaj ste ves čas zraven in vse vidite, ker je deklica še majhna. Predstavljajte si, da vas čez nekaj let ne bo. Vi pa jo morate opremiti za takrat.
Opazujte jo, v katerih veščinah je dobra in kje je šibka, nato z vzgojo okrepite njene šibke dele. Ob tem pa ves čas pazite, da jo učite tudi človečnosti in empatije.

Lepo poletje vam želim,

Leonida Mrgole soavtorica knjige Izštekani najstniki in starši, ki štekajo http://najstniki.weebly.com/ http://videolectures.net/pozitivnapsihologija_mrgole_izstekani_najstniki/ Umetnost kreacije odnosov The art of relationship www.vezal.si https://www.facebook.com/izstekani.najstniki https://www.facebook.com/vezal.si www.vezal.si/vezi/ www.vezal.si/hobit/ +386 41811999

New Report

Close