Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Tezave pred vstopom v solo

Tezave pred vstopom v solo

Spostovani! Najprej naj se vam zahvalim za vase delo, veckrat se v dilemi obrnem na vase odgovore. Super ste. Pa imam se jaz tezavo. Gre za mojo 5 letno hci in njeno enako staro najboljso prijateljico, s katero sta tudi skupaj v vrtcu in na obsolski dejavnosti, je pa tudi nasa soseda. Ta deklica je skrajno razvajena in egoisticna. Nasa je ze od nekdaj racionalni tip, altruist, nekoliko mirnejsa. Zasnje case pa je povsem zapadla pod vpliv prijateljice. Prislo je celo tako dalec, da naju je z ockom, hcerina vzgojiteljica opozorila na preveliko navezanost najine hcerke na to deklico. Dejala je, da najina hci v drugi druzbi naravnost blesti, ko je z njo, pa jo ta deklica cisto potlaci. Naj povem se, da je ta deklica is neurejene druzine – starsa se locujeta. Zdi se mi, da ona od hcerke potegne vse pozitivno, hci pa od nje vse negativno. Hci npr. gleda malo risank, pa se to le slo1 in kaksne kvalitetne sem pa tja na dvdju. Od te deklice je pobrala vse zgodbe risank – spuzi, pa nek pretepaska risanka, zdi se mi ze prav bolno, ko mi hci dom la reproducira cele epizode teh risank, kot je slisala pac od te deklice, pa jih sama se nikoli ni videla?? Poleg tega se je zacela obnasati kot ta soseda – samo afnanje! Npr. postavila se je pred akvarij in zavzdihnila ‘Ah, ta beli cistilec (riba), poglej, mami, je poletel, oh, leti in leti, letiiii, oh, ah, cudeeez!!’ ??? Kr nekaj.. Tudi govoriti je zacela kot ta deklica in je povzela tudi njene napake – ta deklica obiskuje logopeda. Ne mkrem vam povedati, kako me to jezi! Hci je ze pred 3. letom govorila brez vsakih napak, zdaj pa to… In se in se…

Skratka, hci dojema to sosedo za neko visjo silo (je pa celo mlajsa od nje) in jo je v zadnje pol leta totalno obsedla. Na naju z mozem se je zacela zdirati kot soseda, mahati proti nama kot v tistih risankah, o katerih ji soseda pripoveduje, … Najrajsi bi se nekam odselila, da bi se je resili 🙂 Pa vendar, kjerkoli se lahko pojavi neka podobna domina, kajne? Kako bi torej ojacala hcerino samozavest, da ne bi tako ponotranjala te deklice in bi ohranila svoje (upam) zdravo jedro. Sicer smo trdna druzina, z mozem se lepo razumeva, hceri tudi skusava jasno postavljati meje, sva altivna in zelo zavzeta starsa, ki pa ju tole trenutno stanje ze hudo najeda. Pisem p vam zato, ker sem danes zvecer v obupu, ko sploh nisem prodrla do hcere skozi to škarpo ali zid, v katerem se obnasa kot sosednja deklica, pred njo stresla vse zgoraj zapisano – torej sem ji naravnost povedala, kaj si mislim o tej njeni prijateljici in njunem ‘prijateljstvu’. Nisem prepricana, ce me je razumela, mord sem jo se bolj zmedla..

Vnaprej hvala za vas odgovor,

Obupana :/

Spoštovani!
Tako, kot skoraj vse vzgojne dileme tudi vaša zgodba zahteva veliko mero ustvarjalnosti in iznajdljivosti.
Vaš občutek, da soseda ne vpliva dobro na vašo hči, je treba pomiriti, hkrati, pa je dobro svojega otroka vzgajati tako, da se bo naučil postaviti zase, da ne bodo ti vplivi vedno grdi drugi, saj to ni dobro za prihodnost vaše deklice.
Druga plat je, da sosedova deklica prav zares ni kriva zato od kod prihaja.
Sama bi zgodbo reševala tako, da bi punci večino časa preživeli pri meni, nas doma. To pomeni, da bi morali spoštovati naša pravila v našem domu. To je dobro, ker bi obe deklici imeli varno okolje. Tista, ki prihaja od staršev, ki se ločujejo in tudi vaša, ker bi bila doma. Poskrbela bi, da bi jasno in dosledno upoštevali pravila, ki jih postavljamo odrasli, hkrati pa bi pustila dinamiko, ki se odvija med njima. Opazovala bi, vedenja in dejanja deklic. Če bi se mi zazdelo, da katerakoli nastrada, bi takrat molčala. Bi jo pa kasneje ko bi bila sama z njo vprašala, kako se je počutila v določeni situaciji (bi opisala situacijo, da jo spomnim). Če bi mi hčera opisala situacijo kot neprijetno, bi je rekla, da jo prosim, ko se bo to naslednjič zgodilo, da glasno pove svoji prijateljici. Učila bi jo, da izraža svoje občutke in čustva in seveda potrebe. Ampak najprej jo morate naučiti, da jih bo zaznala. Da jih bo znala imenovati.
Upam, da sem kaj pomagala in da vam pride prav.

Srečno!

Leonida Mrgole soavtorica knjige Izštekani najstniki in starši, ki štekajo http://najstniki.weebly.com/ http://videolectures.net/pozitivnapsihologija_mrgole_izstekani_najstniki/ Umetnost kreacije odnosov The art of relationship www.vezal.si https://www.facebook.com/izstekani.najstniki https://www.facebook.com/vezal.si www.vezal.si/vezi/ www.vezal.si/hobit/ +386 41811999

New Report

Close