Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja 5 letnica se noče sama oblačiti

5 letnica se noče sama oblačiti

Pozdravljeni,

ne vem več kaj naj naredim. Vsakič, ko je treba kam iti imamo problem z oblačenjem. Ne da ji ni všeč kaj bo imela oblečeno ali da jo kaj tišči ali kaj drugega ampak enostavno “daj me ti”. Če ji rečeš, da naj se sama obleče in ko kaj ne bo šlo bom pa pomagala sledi pri vsaki besedi kratko cvilenje (ne vem kako naj to opišem). In ji je tudi popolnoma vseeno ali kam gre ali ne ali pa celo reče, da sploh noče iti.
Ko se končno oblečemo in gremo kamor smo namenjeni je pa vsa vesela, da je šla kljub njeni izjavi da sploh noče iti. Takrat ji potem rečeva “no vidiš ti pa se nisi hotela obleči in si celo rekla, da nočeš iti”. Spet sledijo kratka cviljena ob vsaki besedi.
Zgodba je enaka tudi če je to rojstni dan, ki se ga veseli borba pri oblačenju ostaja. Seveda so tudi svetle izjeme.
Sedaj opažam, da je tudi triletnica začela na vsake toliko časa poskušati isto taktiko.

Drugače je to nežna, pridna deklica (seveda ima tudi ona svoje izpade tako kot vsi??). Ni stiskaški tip tako, da moram velikokrat sama iti do nje in jo stiskati in ljubčkati. Po pogovoru z vzgojiteljicami se lepo vklopi med otroke in je tudi prava klepetulja, če je treba. Ni pa otrok, ki bi se izpostavljala. Mogoče je tako ker je to najin prvi otrok, ki ga zagotovo bolj crkljaš in mu več ustrežeš ker imaš takrat čas samo za njega.
Mlajša ima zelo močan karakter je samostojna, hitra. Med njima velikokrat pride do prepirov in mlajša točno ve kaj mora storiti, da jo zdraži. Ne vem ali je to v redu vendar poskušam gladiti kreganje tako, da ne izpostavljam nobene ampak govorim v dvojini razen, če je vmes tudi tepež.

Naj še povem, da zjutraj mož vozi (občasno tudi jaz) obe hčerki v vrtec (3 in 5 let) in kot pravi nima več živcev kot tudi ne časa in tako starejšo obleče on, mlajša v glavnem vse opravi sama.

Ko jih jaz pridem popoldan iskat v vrtec si najprej skupaj ogledamo na oglasnih deskah kaj vse so delali tisti dan, se veselo pogovarjamo, nato se opravimo v garderobo. Rečem jima naj se oblečeta jaz medtem čakam, ko vidim, da starejša zasanjano gleda naokoli in jo oblačenje sploh ne zanima jo začnem vzpodbujati da naj se obleče in obuje. Medtem se v garderobi oblečejo že kaki štirje otroci in odidejo domov, ko smo mi še kar v garderobi saj vztrajam pri tem, da se obleče in obuje sama.

Pa saj ne vem več kaj naj naredim. Prišlo je tako daleč, da se z možem velikokrat ob odhodih skregava saj on ponori ali pa se umakne jaz se pa trudim biti stroga in poskušam vztrajati (seveda tudi mene izdajo živci pa še vse skupaj s kreganjem poslabšujeva) vendar to vedno ne gre saj imaš obveznosti vezane na uro.

Groza me je saj se bojim da bom svojo deklico, ki je že tako bolj nežna in zasanjana s svojo pravilno-nepravilno??? vzgojo čisto uničila!!!

Danes sem se potem, ko je odšla v vrtec zjokala ker krivim sebe in se bojim zanjo saj je postala en tak nezadovoljen otrok. Res bi prosila za nasvet.
Hvala

Spoštovani!

Oblačenje je težava v veliko družinah.
Morda bi starši, ki so to stisko rešili, objavili kakšno svojo zgodbo.
Ravno pred mesecem sva imela na svetovanju mamico, samohranilko, ki ji je hčera povzročala enake težave. Poskusila je vse mogoče. NIČ!
Potem se je nekega dne odločila, da bo temu odločno naredila konec. Velikokrat se nam iste zgodbe toliko časa ponavljajo, da postanemo prestrašeni starši (v smislu, da že v naprej pomislimo: “joj zdaj pa spet ta kalvarija ali joj, kaj če se spet ne bo hotela napraviti..”.) , če verjamete ali ne, ta naš strah vpliva na naše reakcije.
Skratka, ta mama je en večer rekla, zdaj je pa konec. Veliko tega “sva vadila” z njo na svetovju.
Preden je deklica zaspala ji je rekla:
Jutri se želim imeti s tabo lepo. Ne bom se ubadala s tvojo obleko. Imaš na izbiro:
da se oblečeš in greš v vrtec oblečena ali da se ne oblečeš. V tem primeru te bom nesla v avto tako kot si z oblekami v naročju. Seveda mala ni verjela da mama misli resno. Zato se ni oblekla. Mama se ni nič razburjala. Dvignila je deklico v naročje, zraven njene obleke in jo nesla v avto. V avtu je deklica točila solze in komentirala:”A zdaj bom ves dan v gatkah v vrtcu?!” Mama ji je rekla: “ni ti treba, spet lahko izbiraš: Lahko se oblečeš v avtu in boš oblečena ali pa se ne oblečeš. V tem primeru te bom tako odnesla v vrtec s cunjami vred.” Mala se je lepo v tišini do vrtca oblekla, ker je vedela, da mama misli resno.
To je primer. Seveda je pomembno, da ga starši speljejo. Da naredijo kar rečejo. Posledice lahko spremenite, v take, ki jih boste zmogli. Morajo pa se zgoditi. To naredite v dogovoru skupaj z možem, ker vam bo tako lažje. Poudarila bi, da je partnerski odnos pri vzgoji zelo pomemben. Če nismo povezani otroci pridobivajo moč.
In znebite se občutka, da se nekaj naredila narobe ali, da ste vi kriva za to vedenje. To je njeno vedenje, ne vaše. Kar je vaša odgovornost je, da reagirate zdaj, ker za nazaj ne morete ničesar spremeniti.

Srečno!

Leonida Mrgole soavtorica knjige Izštekani najstniki in starši, ki štekajo http://najstniki.weebly.com/ http://videolectures.net/pozitivnapsihologija_mrgole_izstekani_najstniki/ Umetnost kreacije odnosov The art of relationship www.vezal.si https://www.facebook.com/izstekani.najstniki https://www.facebook.com/vezal.si www.vezal.si/vezi/ www.vezal.si/hobit/ +386 41811999

Iz primera avtorice se jasno vidi, da punčka zelo prosi mamico naj ji postavi meje!

╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
nova
Uredništvo priporoča

Zdravo, jaz vas razumem, imam tudi sama doma ‘zasanjano’ punčko, stara je 4 leta. Zadeve rešujemo sproti, za vsako star moram najti pravo taktiko (pospravljanje, preoblačenje, umivanje, hranjenje…), sem pa ugotovila, da neko razglabljanje, pogojevanje, prepričevanje nič ne pomaga, ker ona sliši samo bla, bla, bla, si misli, še malo počakam, bo nehala govorit in potem me bo oblekla. 🙂 ČE je zasanjana jo še vprašam, če je razumela, kaj pričakujem od nje. Se mi zdi, da se potem kar malo zamisli, kaj bi bilo treba zdaj naredit. Tako da recimo zjutraj, ko oba otroka pripeljem v vrtec ji rečem, da bom jaz zdaj malega zrihtala, zraven ji še dam zadolžitev, da njegove copatke pripravi, potem naj pa teče k svoji garderobi in se zrihta. In če ne stojim zraven, se (skoraj) vedno zrihta. Mimogrede, ko takole opazujem v vrtcu, se zelo malo 4letnikov samih oblači in preobuva in potem to naša vidi in še ona začne: mamiiii, pomagaaaaj… Se mi pa zdi, da ko sem ji jasno postavila meje in se tega držim, je tudi nehala cviliti (ker prej je bilo isto kot pri vas za vsako malenkost), jaz sem pa tudi nekaj časa potrebovala, da sem začela razumeti, da poslušati otroka ni enako kot ubogati otroka in da ji nobene usluge ne delam s tako vzgojo. Pa tudi ve, da ne ‘grozim’ v prazno. Jaz pa tudi pazim, da je ne ‘strašim’ s kaznimi, katerih itak ne bom izpeljala. Rečem samo: če se boš hitro preoblekla za vrtec, imaš čas za npr. kratko risanko (ta čas, ko se jaz urejam). Pač izberem eno zadevo, ki ji je pomembna v tistem trenutku. Seveda pridejo slabi dnevi, ko ‘popušim na celi črti’ in se slišim govorit iste stvari, kot so meni starši. 🙂
Srečno!

Pozdravljeni!

Hvaležna sem za odgovore iz vaših izkušenj, ker sama vem, da to največ šteje. Nekaj preizkušenega. Zelo jasno poveste nekaj najpomembnejših pravil pri vzgoji:
– jasna navodila
– jasne meje
– doslednost
– premislite o posledicah in ne ‘grozite’, ker se potem zgodi kar rečete
– otroci nas ne poslušajo, otroci gledajo kaj se zgodi (IZKUŠNJA NEKAJ VELJA!!!)
– ob vsem tem ste lahko ves čas prijazni

In ja, vem, da kdaj popušite in to se nam dogaja ves čas. Včasih slabi dnevi, drugič pametni otroci. Ampak to naše življenje dela barvito. Hvala, ker ste delili svoje izkušnje.

Srečno in čimveč energije za vztrajnost želim!

Leonida Mrgole soavtorica knjige Izštekani najstniki in starši, ki štekajo http://najstniki.weebly.com/ http://videolectures.net/pozitivnapsihologija_mrgole_izstekani_najstniki/ Umetnost kreacije odnosov The art of relationship www.vezal.si https://www.facebook.com/izstekani.najstniki https://www.facebook.com/vezal.si www.vezal.si/vezi/ www.vezal.si/hobit/ +386 41811999

New Report

Close