Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Težave s spanjem in bruhanje

Težave s spanjem in bruhanje

Pozdravljeni,
hčerka je ravno dopolnila 6 let in hodi v 1.razred. Do prvega septembra je normalno spala v soji sobi, brez težav. takoj ob vstopu v šolo pa so se začele težave s spanjem. Tudi sam vstop v šolo ni potekal čisto gladko, saj nikakor ni hotela zjutraj stran od mene. Nikoli se ni jokala, le oklenila se me je in ni hotela stran. Ko sem pa prišla po njo, pa ne bi šla domov, ker ji je bilo v šoli tako všeč. Tudi sami učiteljici zagotavljata, da že po dveh minutah ko jo dam v učilnico postane čisto razigrana in nasmejana. No to se je končno končalo po dveh mesecih prigovarjanja, pogovarjanja in vzpodbujanja. Težave s spanjem so se pa samo še zaostrile. Kot prvo je na vsak način hotela spati zraven naju v postelji, potem da bi spala jaz zraven nje…. Kombinirali smo različne varjante: po ustaljenem postopku (branju pravljice in petju pesmic in pogovoru),še dvakrat lulat, kakat, pit….potem je zaspala sama in ko se je sredi noči prebudila je lahko prišla k nama in spala do jutra. To se je potem stopnjevalo, da je hotela že od vsega začetka spati pri nama in prebujanje tudi 5 krat na noč in nikakor ni mogla zaspat sama nazaj. Potem sem en čas jaz ležala zraven nje da je zaspala in sem odšla in je sredi noči prišla k nama…. Vse se je že tako stopnjevalo, da je začela bruhati…in to v primeru, ko mene ni takoj zraven, če ji pomaga mož pri umivanju in uspavanju, če sem jaz kakšno minuto dlje pri sinku v njegovi sobici…Vsako kombinacijo sem prakticirala dobet teden, v upanju, da pa bo mogoče le boljše. Stvari so nekako ušle izpod nadzora. Današnja situacija: po umivanju in lulanju/kakanju in pitju, smo v pižamicah šli v njeno posteljo, da ji zapojem pesmice in povem pravljice, potem sledi še pogovor o današnjem dnevu v šoli, doma…ko sem bila na polovici pesmice jo je spet pritisnilo lulat (lulala je manj kot 5min nazaj in sem jo tudi opozorila, da potem ni več obiskov wcja). Sem rekla, prav, da lahko gre, a da jaz, ko ji pomagam z wcjem in umivanju rok ne bom več šla nazaj k njej, da ji bom na hodniku zaželela lahko noč, takoj panika. Ko se je polulala za celi dve kapljici je začela bruhati…in to konkretno. Ko sem jo umila in preoblekla sem jo strogo poslala nazaj v posteljo in ji povedala da je izsiljevanja konec, da dokler ne bo lepo spala ne bo več pravljic in pesmic. da si bomo zaželeli lahko noč in je to to…. Res ne vem več kaj naj naredim. Mi lahko prosim kaj svetujete?

Spoštovani,

Verjamem, da ste v stiski, saj vedenje vaše hčere na eni strani lahko pomeni stisko, ki je ne razumete, na drugi strani pa seveda lahko pomeni tudi izsiljevanje.
Otroci se kar pogosto poslužujejo refleksnega bruhanja (to je z odraslega vidika videti skoraj nemogoče, vendar sva midva že imela v terapiji kar nekaj družin z otroci, ki so lahko bruhali na lasten ukaz.)
Vsi primeri so bili klic k pozornosti, nekateri iz stiske, drugi iz spremembe. Eden v primeru ločitve, drugi, ko se je rodil dojenček, bratec, potem še eden, kjer deklici že od malega niso postavljali nobenih omejitev. Ko je to preraslo v neprimerna vedenja in so ji začeli postavljati meje, tega ni bila navajena.

V vseh primerih sva delala s starši, da so se okrepili v partnerski povezanosti, kar je zelo pomembno in potem so starši delali z otrokom na učenju odgovornosti in možnosti izbire.
Več primerov možnosti izbire imate opisanih že v predhodnih odgovorih.
V vašem primeru, je očitno na vedenje vaše deklice vplival vstop v šolo, očitno je spremembo težko sprejela. Kaj vam ona govori, kadar se skušate pogovarjati z njo? Pomembna vprašanja so, kaj se ti zgodi, ko jaz odidem, kakšne misli imaš? Ona si je ustvarila neko zgodbo, ki ji povzroča stisko in če uspete priti do te zgodbe ste že veliko naredili.
Res je, da ji ne smete popuščati, bo pa verjetno vztrajala v svojih odporih, dokler se ne bo počutila varno.
Ena od varnosti je sigurno ta, da otrok točno ve kaj se bo zgodili:
Zato bi ji jaz rekla (to je sedaj primer, vi lahko nastavite drugo izbiro): Imaš možnost, da se lepo skupaj igramo, v miru poješ večerjo, greva v sobo, ti povem pravljico, se objameva, pobožava, ti dam lupčka za lahko noč in ti ne hodiš več ven iz sobe. V tem primeru, lahko prideš zjutraj za pol ure k nama v posteljo. Ali imamo vse kar zgoraj piše in ti potem hodiš lulat, kakat, jokat, bruhat… potem tega ugodja ne bo. Ko bo izbrala zanjo težjo varianto ji povejte: Žal mi je, tako si sama izbrala, vendar nič hudega, ker boš imela jutri takoj novo priložnost, da izbereš tisto, kar je zate boljše.
Poudarjam, da sem primer napisala za vzorec, lahko ga spremenite. Pomembno je, da ne pogojujete z besedami: če boš… se bo zgodilo…. ampak imaš na izbiro To ali TO. Odloči se.
Več najdete v najini knjigi, ki je navedena v podpisu, na strani 367. Sicer vsa knjiga govori o stiku, kako z otrokovimi čustvi in njegovimi vedenji ob tem. Knjiga je napisana na modelu najstnika, ampak je vzgojna knjiga primerna za vse starosti.

Poleg tega vam svetujem, da se z možem izmenjujeta, da jo da on spat čim večkrat. Morda bo lažje, če greste takrat s prijateljico na kavo.
Ona mora dobiti izkušnjo, da vi greste in se vrnete, ker ima očitno težavo z ločevanjem od vas in to ruši njeno varnost.

Lep pozdrav in srečno!

Leonida Mrgole soavtorica knjige Izštekani najstniki in starši, ki štekajo http://najstniki.weebly.com/ http://videolectures.net/pozitivnapsihologija_mrgole_izstekani_najstniki/ Umetnost kreacije odnosov The art of relationship www.vezal.si https://www.facebook.com/izstekani.najstniki https://www.facebook.com/vezal.si www.vezal.si/vezi/ www.vezal.si/hobit/ +386 41811999

Pozdravljeni,
hvala za odgovor. Sigurno bom sedaj ta moj če, spremenila v izbiro.
Vedno ko jo kaj vprašam, mi dejansko sama ne zna ali noče odgovoriti….reče da jo boli trebušček in da zaradi tega mora bruhati. Edino sprejemljivo z njene strani je to da skupaj spiva (ker je takrat najbolj srečna). Ko se pogovarjava o vsem tem, mi dejansko ne zna pojasniti zakaj, vedno pa mi reče da se bo potrudila…. Še bolj mi je nelogično to, ker je bila lansko leto v vrtcu in ni bilo problemov. Tako da je bila že navajena rituala, odhoda od doma, novih pravil (vrtec je v isti zgradbi, le dvoje vrat po hodniku nižje). Dober teden jo spat spravlja mož, ker sem ugotovila, da jo moja prisotnost, tudi v kopalnici tako zmoti, da jo še hitreje pripravi do bruhanja. Sedaj se enostavno pocartava, objameva in zaželiva lahko noč že v dnevni sobi. Zaspati še vedno ne more, ima ogromno izhodov v kopalnico in veliko vprašanj (čez koliko ur bo dan, kdaj greva midva spat…..) in to lahko traja tudi eno uro. Bruhala je v tem tednu enkrat. Po moje jo tudi resnično fizično zaboli trebušček pred bruhanjem. Po eni strani krivim sebe za nastalo situacijo, ker sem ji že v začetku popustila in ležala zraven nje, saj sem mislila, da ji bom na tak način (ko sva skupaj ležali in se pogovarjali) pomagala prebroditi stisko ob vstopu v šolo. Res pa je da sem ji jaz govorila, če boš lepo spala, boš lahko zjutraj prišla v spalnico…in se do sedaj ni obneslo. na kakšen način jo naj pripravim, da mi bo povedala kaj več? Ali je smiselno, da ko se pobruha, da ji rečem da naj počisti sama za seboj, da ji bom jaz samo pomagala, ne bom pa več sama čistila? Da tudi sama čuti posledice njenega dejanja?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

Na silo ne bo povedala nič več. Morda bi si spomnila kakšen nov rizual pred spanjem, ko ste sama z njo. V postelji in namesto pravljice skušate speljati pogovor. Otroci zelo radi slišijo tudi kaj o nas. Kakšen dan smo preživeli, kje smo bili uspešni, kje smo ga polomili in da se da napake popraviti, ali je nas kdaj strah, kako je bilo z vami, ko ste bila toliko stara kot ona? …
Zadnje vprašanje je na mestu za vas. ali imate nepredelane zgodbe iz tega obdobja in mama pritiska na neke vaše občutke, ki jih nimate v zavedanju?

Če se bo zgodba z bruhanjem nadaljevala, vam svetujem, da poiščete strokovno pomoč.

Hvala in srečno,

Leonida Mrgole soavtorica knjige Izštekani najstniki in starši, ki štekajo http://najstniki.weebly.com/ http://videolectures.net/pozitivnapsihologija_mrgole_izstekani_najstniki/ Umetnost kreacije odnosov The art of relationship www.vezal.si https://www.facebook.com/izstekani.najstniki https://www.facebook.com/vezal.si www.vezal.si/vezi/ www.vezal.si/hobit/ +386 41811999

New Report

Close