Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja strah prvošolčka pred novimi nalogami

strah prvošolčka pred novimi nalogami

Pozdravljeni!
Moj sin prvošolček se pogosto sooča s strahom pred novimi nalogami. Pravi, da se mu zdijo težke in da ga je strah, da jih ne bo prav rešil. Ta strah se kaže tudi na njem, ko izgleda čisto prestrašen. Tistim, ki ga ne poznajo, se zdi zelo nenavadno, da ima nekdo tak strah. Učiteljici v šoli pravita, da se stanje od septembra izboljšuje, z delom in učenjem nasplošno nima težav, do zdaj je vedno na vseh preverjanjih vse naredil prav. Ko mu delo steče, je hiter in iznajdljiv. Povedali sta tudi, da je zelo urejen in perfekcionističen, da bi rad že vsako prvo črko ali številko napisal popolno. Obožuje matematiko. Zelo urejen in natančen je že od nekdaj tudi doma.
Ko pride domov, včasih pravi, da ima težko nalogo za napisat, a jo nato napiše v miru in zelo domiselno ter lepo. Z možem ga spobujava pri delu za šolo in doma, ko si želi narediti npr. kakšen plakat ali pa šolsko snov še drugače obdelati, veliko se pogovarjamo o šoli in o njegovem mnenju in čustvovanju o stvareh, pustiva mu veliko časa za igranje, hodimo na izlete v naravo, ki jih ima zelo rad in na katerih se sprosti ter še kaj.
Doma se znamo umiriti in zadihati ter se pogovoriti in rešiti nalogo ali kaj drugega v miru mimogrede. Kako naj mu pomagamo, da bo tudi sam tega zmožen kjerkoli in kadarkoli?
Hvala lepa za odgovor

Spoštovani,
ena stvar, ki jo je treba raziskati je česa ga je strah? To, da se boji novih nalog je preširok pojem. Ali ga je strah, da ne bo naredil dovolj dobro? Ali ga je strah da bo naredil napako? Ali ga je strah kritike? Tek vprašanj je veliko in vam predlagam, da malo raziskujete. Iz vašega pisma je razvidno, da ima tudi sam močno razvitega kritika v sebi. Se pogosto primerja z drugimi, na način, da vidi, kot da drugi naredijo bolje?
Ko boste videli, kje je šibek, ga na tistem področju spodbujajte. Če naredi napako, to pospremite z nevtralnim stavkom: Nič hudega, to se da popraviti. Ali morda veš, kako lahko popraviš?
Če vam reče, da nekaj ni naredil dovolj dobro: Vidim, da nisi zadovoljen, kaj misliš, da bi lahko naredil drugače?
Potem ga vprašajte, če ga zanima vaše mnenje in če bo rekel da, najprej pohvalite tisto, kar je za pohvalo in potem mu povejte česa bi lahko naredil več ali manj….
Kar je najbolj pomembno je, da ta strah vedno postavite na svoje mesto, ga omenite in se potem ne ukvarjate pretirano z njim, saj bo dobil izkušnjo, da na ta način dobiva pozornost. Zato je tako pomembno, da raziščete, kaj se skriva pod tem strahom in delate na tem, da ga tam okrepite.
Upam, da sem kaj pomagala,

Leonida Mrgole soavtorica knjige Izštekani najstniki in starši, ki štekajo http://najstniki.weebly.com/ http://videolectures.net/pozitivnapsihologija_mrgole_izstekani_najstniki/ Umetnost kreacije odnosov The art of relationship www.vezal.si https://www.facebook.com/izstekani.najstniki https://www.facebook.com/vezal.si www.vezal.si/vezi/ www.vezal.si/hobit/ +386 41811999

New Report

Close