Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Bolečine v sklepih in mišicah Bolečine v gležnjih in kolenu

Bolečine v gležnjih in kolenu

Decembra sem vam že pisala, da hčerko bolijo pete:

( Hčerka, stara 10 let, se kar precej ukvarja s športom – sicer ne profesionalno – trenira karate in odbojko. Po treningu se ji zelo pogosto pojavi močna bolečina v levi peti. Kaj bi bil lahko razlog tega – ko sem brala odgovore zgoraj, so bili problemi pri odraslih – gre pri otroku za iste zadeve? Kako ji lahko pomagamo? Hvala.
Odgovori • Citiraj sporočilo
Andrej Prlja
Re: BOLEČINE V PETI

28.12.13 00:17 Moderator
Spoštovani!
Lahko, da gre za podobne težave pri vaši hčerki kot pri odraslih zlasti, če ima visoko obokani stopali. Potem je dosti verjetno, da gre za preobremenitev plantarne fascije ( vezivna plošča na podplatu, ki je napeta med kostmi stopalnih lokov kot struna na pravem loku).
Pri otrocih, zlasti, če je bolečina bolj “zadaj” na peti in ne toliko “spodaj” pod peto pa gre lahko za t.i.Severjevo bolezen to je preobremenitev narastišča Ahilove tetive na petnico. Glede na tipe športov vaše hčerke (hitre, sunkovite obremenitve) je to kar verjetno. Treba je zmanjšati intenzivnost ali za nekaj časa sploh prekiniti s športom. Mehka podloga pod peto in nečna raztegovanja v tem času pavze je večinoma vse kar počnemo. Je pa res, da je dobro, da to peto vidi ortoped ali kirurg.
Lep pozdrav

Pred kakim mesecem pa so se ji ob večjih obremenitvah začele pojavljati bolečine v gležnjih, zadnji teden pa še zaenkrat v enem kolenu. Bolečine so kar močne, tako da občasno prav šepa. Ker trenira odbojko in karate, je zdaj intenziteto športa zmanjšala, potem je nekaj časa v redu, potem pa je zopet “korajžna” in malo pretirava in se bolečine zopet pojavijo. Malo sem raziskovala po internetu in nekako posumila, da gre za rastne bolečine (je pa za 11 let še precej majhna – okrog 140 cm in zdi se mi, da je res začela rasti).
O prekinitvi športa sploh noče slišati – nekje sem prebrala, da popolna opustitev športa v takih primerih tudi ni priporočljiva, da se morajo (ne vem – vezi?) ojačati. Kaj menite, priporočate kake vaje? Kaj storiti v takih primerih? Kako dolgo take bolečine trajajo, lahko še trenira, kako se ojačati? Hvala.

Spoštovani!
Tule bo problem zmernost. Kot ste že sami opazili: če zmanjša obremenitve je bolje, ko pa jo zanese” žar borbe” so težave tu. Treba bo najti ravnovesje.
Z naše strani so dobre kontrolirane (beri dolgočasne) obremenitve ne dolgotrajne, sunkovite, stalno ponavljajoče se preobremenitve.
Najbolje kar znam je zmanjšati itenziteto, redno se ogrevati in raztegovati pred ter raztegovati in hladiti po naporih. Če bo prehudo pač počitek. No, če bi bilo res hudo ali pa bi se stopnjevalo pa bo treba tudi k zdravinku?
Lep pozdrav,

New Report

Close