Najdi forum

problemi z gležnjem

spoštovani,
imam problem z desnim gležnjem. zateka mi, bolečine imam pri hoji, če imam bolj naporen dan, se ponoči od bolečin tudi zbujam in ne najdem lege, da bi se mi bolečina umirila. splošna zdravnica mi je dala napotnico za rtg in predpisala naklofen, po rtg izvidih naj bi prišla po napotnico za ortopeda, če bo potreben. zatekanje (občasno) se mi je začelo pred cca 5 meseci, ni pa posledica kakšne takratne nezgode, čeprav sem na tem gležnju imela v preteklosti večkrat zvin.
zdaj so bolečine in zatečenost kar stalna. naklofen mi sicer to ublaži, vendar v stalnem jemanju analgetikov ne vidim rešitve, pa tudi normalne hoje mi ne omogoči. stara sem 47 let.

ker je moja zdravnica odsotna, bi prosila za pomoč pri razumevanju rtg izvida, ali se dogaja v mojem gležnju kaj takega, da bi bilo pametno stopiti do zdravnika, ki jo nadomešča- in vaše mnenje, ali bi mi ortoped lahko pomagal in ali bi si s čim lahko pomagala sama (masaža s kakšno kremo, razgibavanje, kakšna terapija???)
hvala in lep pozdrav!
barbara r

RTG desnega gležnja v dveh projekcijah
Majhne kostne naplastitve robov obeh maleolov – izgled proliferativne entezopatije.
6 mm velik kostni fragment ob zgornjem posteriornem robu navikularne kosti- najverjetneje akcesorna koščica os supranavikulare, d.d. fragment po abrupciji – lahko vzrok za draženje okolnih mehkih tkiv. začetni spini calcanei sup.et inf.
strukturno je prikazani skelet primeren.

Spoštovani!
Da, treba bo k ortopedu. RTG izvid kaže, da so že prisotne začetne obrabne spremembe ob skočnem sklepu (gleženj) pa tudi v njegovi “soseščini”. Zatorej mora nekdo “v živo” videti kje in kakšne so vaše težave in v kakšnem razmerju so do RTG vidnih sprememb (včasih so RTG največje spremembe klinično povsem mirne, nekaj na RTG komaj vidnega pa precej boleče).
Torej najprej k vašem (nadomestnem) zdravniku nato pa (najverjetneje) naprej!
Lep pozdrav,

Spoštovani!

Zanima me, če bom po predvideni operaciji še lahko tekel?

Tečem na dolge razdalje, maratone, ipd. Na MR gležnja je ortoped opazil artrotične spremembe in odsotnost ATFL vezi. Stanje po rupturi ATFL. Gleženj predalči.
Izvid MR: Več drobnih kostnih fragmentov ob fibularnem prirastišču anteriornega talofibularnega ligamenta, ki je stanjšan, slabo viden. Stanje po poškodbi anteriornegatalofibularnega ligamenta.
Rentgen stres testiranja kaže znake za insuficienco ATFL, potrebna bo rekonstrukcija.

Gleženj oz mišičje po zunanji strani noge me po obremenitvah boli. Tek so mi zaenkrat odsvetovali.To predalčenje me skrbi. Lahko kaj rešim s povijanjem? Smem kolesarit, plavat? Uporabljam voltaren mazilo, kostanjevo kremo. Na operacijo se čaka 1 leto… Nevarno, da se postaram ali umrem 🙂

Prav lepa hvala za odgovor in lepo pozdravljeni

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!
Najprej neresen odgovor: če umrete ne boste več imeli težav z gležnjem. Če se postarate pa ne boste tekli (vsaj hitro ne).
Rekonstrukcija te vezi, ki je glavni stabilizator gležnja se dela na več načinov glede stopnjo izpada, zahteve pacienta in izkušnje operaterja s posameznimi načini. Prav vsem pa je lastno, da se skuša ohraniti čim več funkcije. Ergo: želja vašega ortopeda je, da bi vi lahko še tekli (na dolge proge) kaj se bo pa dalo rešit je pa druga stvar.
Glede čakalnih dob pa le glejte TV in druga javna občila. Tam politiki vsake toliko povedo, da so se čakalne vrste praktično izničile. Samo ne vem kje? Na Marsu morda? Ali pa za politike, ki itak vedno najdejo vezo zase!
Skratka, hrabro na operacijo, ko je praviloma uspešna. To leto lahko izkoristite za usmerjeno krepitev peronealnih mišic, ki so zunanji stabilizatorji gležnja. Kolesarite lahko, dolga plavanja bodo verjetno utrudila gleženj, ne pa nujno, zato poskusite.Če bo bolelo pač ne rinite z glavo skozi zid oz. z gleženj skozi vodo.
Lep pozdrav,

Spoštovani,

imam že večletne težave z gležnji, ki so se začele že v najstniških letih. Sedaj sem stara 33 let. V najstniških letih so se bolečine pojavljale v obeh gležnjih predvsem po tedenskih večurnih dnevnih naporih (čas aktivnega treniranja). Nato so se pričele pojavljati po dnevnih obremenitvah, predvsem po hoji po neravnih terenih (planine) sedaj pa se bolečina pojavlja že po normalnih vsakdanjih aktivnostih. Bolečina je prisotna predvsem zvečer in zjutraj, je pa na srečo samo v levem gležnju. Prav tako zjutraj težje stopim na prste leve nove zato je zjutraj otežena hoja po stopnicah. Če je obremenitev rahlo večja, še vedno samo običajne dnevne aktivnosti, pa je bolečina prisotna tudi čez noč in takrat pomaga na srečo že Lekadol.
Zaradi teh težav je bila speljana diagnostika leta 2003 . Opravljen je bil Rtg in CT obeh gležnjev, kateri je pokazal (če se spomnim prav, vsa dokumentacija je na Ortopedski kliniki v LJ) napredovalo artrozo obeh skočnih sklepov levo in desno. Vzrok naj bi bila zelo redka prirojena displazija petnice. Ortoped je na podlagi preiskav svetoval predvsem izogibanje aktivnostim, ki poslabšajo stanje (hoja, tek po neravni površini), NSAIR ter eventuelno talokalkanearno artrodezo. Ker se mi je poseg zdel takrat dokaj invaziven se zanj nisem odločila. Sedaj me zanima ali danes že obstajajo kakšni drugi načini lajšanja teh bolečin, ali pride morda v upoštev inj. hial. kisline,… Vem, da je potrebno speljati ponovno celotno diagnostiko in tudi ponovno obiskati ortopeda. Vseeno me pa zanimajo kakšne so možnosti zdravljenja danes, glede na to, da je očitno artroza močno napredovala.
Zanima me pa tudi kakšni so rezultati oz. kako so bolniki zadovoljni po artrodezi ter kakšne so dolgoročno gledano omejitve po operativnem posegu in posledice na ostalih sklepih v gležnju?
S tem, da so mi določene stvari pač prikrajšane sem se nekako že vsaj poskusila sprijazniti.
Za odgovor se že v naprej zahvaljujem.

Spoštovani!
Dobro, operacija bo očitno prej ali slej potrebna.
S hialganom boste verjetno poskusila. Če v npr 3-6 tednih ne bo jasnega izboljšanja si za preostali denar kupite raje kaj lepega.Če pa prime pa dokler bo trajalo.
Kakih drugih novi (uspešnih) zdravljenj ni. Čevlji, vložki, prilagojene obremenitve.
Za običajne obremenitve omejitve po takem zatrjenju niso velike. Včasih drugi ljudje niti ne opazijo, da bi bila vaša hoja kaj drugačna. Seveda pa niste za teke, dolge hoje,planinske pohode. Obutev z valjastim podplatom pa zna biti kar presenetljivo dober hodilni pripomoček. Kolo, plavanje in podobno so boljša rekreacija potem.
Lep pozdrav,

RTG in MR kolena oz obeh kolen in UZ in RTG stopal so pokazali izrazite degenerativne spremembe
na obeh kolenih in obeh stopalih kjer so zlasti očitne deg. spremembe med stopalnicami in prvimi prstnicami.
En ortoped mi je pred pol leta predlagal endoprotezo, kolena,ki je bolj prizadeto. Glede na to, da je močna obraba tudi v obeh stopalih , me zanima, ali je sploh mogoče pričakovati izboljšanje pri hoji po operaciji- vstavitvi endoproteze.
Kaj lahko še storim za izboljšanje stanja obojih sklepov. Jemljem analgetik naprosin 2x 500mg, fizioterapija pa le protibolečinska , kar pa je le kratkotrajno izboljšanje. So še kake možnosti za izboljšanje , da bi bile bolečine manjše?

Spoštovani!
Ja, res je veliko obrab. Je pa koleno naš največji sklep in če bolečine v njem(oz. obeh) zmanjšamo ali odpravimo bo pa življenje vsaj nekoliko lažje?
Hrabro k vašem ortopedu vprašajte tudi njega koliko bolečine naj bi vam odvzel.
Lep pozdrav,

New Report

Close