Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Bolečine v sklepih in mišicah Obračanje stopala navznoter

Obračanje stopala navznoter

Pozdravljeni!

Hčerka, ki je stara 7 let obrača desno nogo zelo navznoter proti levi, tako da ko hodi se včasih skoraj spotakne.
Junija letos smo bili pri ortopedu. Pri njemu je šla cca 3 m v eno stran in potem še nazaj. Ker se je zelo potrudila (hodila zelo počasi) res ni bilo videti tako hudo, medtem ko vsakodnevno ko jo gledam, jo kar naprej opozarjam, ker je res grozno ko vidim, kako obrača desno nogo navznoter. Leva noga pa se mi zdi proti desni “normalna”.

Sedaj si ji je naredilo celo kurjo oko na desni nogi (ne vem mogoče zaradi položaja noge?!), čeprav zelo pazimo, da ima res kvalitetno obutev (mehko obuvalo).

Zdrvnik (ortoped) je junija zapisal:
Pri hoji ne šepa, obe stopali pa postavlja navznoter pri hoji. Oblika stopal je sicer primerna, test dorzifleksije palcev ni patol., kot med vzdolžno osjo stegna in stopal je v trebušni liniji vzporeden. Okončini sta enako dolgi, gibljivost kolkov je popolna s tem, da gre notranja rotacija v trebušni legi skoraj do podlage.
Mnenje: pojasnim, da ne gre za pomembnejšo motnjo hoje. Razlog zanjo je povčena anteverzija vratu stegnenice, ki otrokom takšno hojo omogoča. Predvidevam, da se bo hoja “normalizirala” med 10 in 12 letom. POsebne th. do takrat ni potrebna.

Zanima me, ali obstaja kakšne vaje, ki bi jih lahko delali oz. vadili oz. kam se obrniti, da bi to nošenje noge navznoter omilili, ker poznam osebo, ki je od malega hodila z eno nogo zelo navznoter (tako kot moja hčerka) in še danes ko je stara čez 30 let je enako. Hčerko nonstop opozarjam glede hoje, vendar napredka ni. Prav tako res ne bi rada čakala še 5 oz 6 let, da se MOGOČE bo stanje normaliziralo. Ultrazvoka pa ni imela do sedaj nobenega, razen ob rojstvu.

Prav tako smo pri hčerki ob rojstvu imeli široko povijanje , ker je imela ultrazvok kolkov (desni kolk: 2a, levi kolk : 1b)

Prosim za vaše mnjenje.

Spoštovani!
Najprej naj vas pomirim, da vam ni treba biti v posebnih skrbeh. V letih vaše hčerke opisano stanje ni redko( mimogrede, zelo natančen pregled in opis najpomemnejših razmerij stopala/gležnjev/kolen in kolkov v, za ortopede, zelo jasnem stavku). Naklonski kot vratu (oz. glavice) stegnenice je glede na samo stegnenici pri dojenčku precej večji kot pri odraslem saj se mora prilagoditi ozkemu prostoru v maternici. Z začetkom hoje se silnice spremenijo in stegnenica oz. njen vrat se začno obračati do končne “odrasle” lege. Ta proces je včasih malo počasnejši kar se kaže s hojo s stopalom navznoter. Kot je omenil že vaš ortoped se praviloma (oz. predvidoma po njegovem) in ne “mogoče” to povsem izravna do 10 – 12 leta.
Seveda v medicini ni vse 100% in presenenčenja so možna. V vašem primeru je verjetnost slabega izzida zalo majhna in bi se kazala s stalnim slabšanjem zvračaja noge navznoter in ev. s prikrajšavo te noge. Glede na to, da ste pozorni mislim, da vam kaj takega nebi ušlo.
Poleg opozarjanja na pravilno hojo ponavadi odsvetujemo sedenje ” na kolenih” oz. kakršnokoli nenavadno “visenje”/”sedenje” na tem kolku.
Na kratko: praviloma narava naredi svoje, vi hčerko opazujte in popravljajte, UZ ni potreben, če pride do večjih odklonov pa na posvet k ortopedu.
Lep pozdrav,

Pozdravljeni,

stara sem 23 let. Desno NOGO med hojo obračam navznoter, prav tako levo STOPALO. Ko sedim in spim na trebuhu vedno stopali obračam zelo na noter. Ko sem bila še v osnovni šoli je otroška zdravnica opazila ta problem, vedar nismo nikoli ukrepali. Verjetno sem zaradi tega imela tudi več zvinov gležja, tako na desni kot na levi. Verjetno imam zaradi take hoje kost pod mezincem (glejte sliko v prilogi označeno z rdečo barvo) zelo izrazito izbočeno, tisti del podplata pod palcem (označeno s polno zeleno črto) pa je zelo raven in nekako nedefiniran, zelo trd in tudi ožuljen pa imam sklep na predelu palca (označeno s črtkasto zeleno).
Sedaj sem se odločila, da bom hojo popravila. Zavestno sem začela stopali obračati bolj navzven in poskušam hoditi naravnost. Tudi ko spim ali sedim se skušam obvladati.

Kaj lahko še storim, da izboljšam situacijo oziroma ali bo s tako hojo sploh kdaj bolje?

LP, Nina.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni.
Imam sina starega 28mesecev. Že kakšno leto opažam,da ima palec na nogi,ko stoji in hodi zelo pomaknjen na vznotri,na obeh stopalih. Letos sva bila na pregledu pri zdravniki v razvojni ambulanti. Dejala je,da se bo to uredilo smo od sebe,čez čas.
Ali je to res naromalno,kdaj lahko pričakujemo izboljšanje in ali bi bil potreben obisk pri ortopedu? Hvala,lp

Pozdravljeni,

kaj je normalno in kaj ni, ve le zdravnik, ki je vašega otroka videl in pregledal. Težko je reči kar na pamet. V kolikor vas niso napotili dalje predlagam, da počakate, saj so določene nepravilnosti stopala povezane tudi z rastjo/razvojem/starostjo. V praksi se kosti in s tem gibanje spremenijo do normalnega nekje med 10-12 letom starosti. Obisk ortopeda seveda ne bo odveč, v kolikor ste zaskrbljeni glede prstka.

Lep pozdrav,

Ajda Kolmančič, dipl. fiziot., trigger point terapevt, obravnava po metodi Cyriax in IASTM Fizioterapija z Ajdo - Fizioterapija Maribor Šentiljska cesta 37c, 2000 Maribor [email protected]

Pozdravljeni,

predlagam, da se posvetujete z ortopedom glede možnosti zdravljenja. Sama predlagam čim bolj ciljano krepitev mišic, da bi odpravili nepravilnosti in se približali pravilnemu vzorcu hoje.

Lep pozdrav,

Ajda Kolmančič, dipl. fiziot., trigger point terapevt, obravnava po metodi Cyriax in IASTM Fizioterapija z Ajdo - Fizioterapija Maribor Šentiljska cesta 37c, 2000 Maribor [email protected]

New Report

Close