Najdi forum

Gleženj-navikularka

Pozdravljeni!

Moja 10-letna hči ima že od maja 2008 težave z bolečim gležnjem. Skozi celotno obdobje so včasih manj, včasih več prisotne bolečine in posledično šepanje, ker ne more stopit na nogo.
V tem obdobju smo opravili Rtg slikanje. Pri ortopedu sva bili 3x. Diagnoza: arterosklerozna (ne vem, če sem prav napisala, ker nimam pred seboj izvida) navikularka v desnem gležnju.
Ortoped je mnenja, da je navikularka tako majhna, da zaenkrat ni potrebna operacijska odstranitev. Trenutno je priporočal samo uporabo distančnega vložka, ki si ga vstavi v čevelj (ga že imamo) ter po potrebi hlajenje z ledom oz.uporabo kreme Voltaren ali pa jemanje Bonifen tablet za lajšanje bolečin.

Torej zakaj se obračam na vas???

ker se ne morem zadovoljiti z odgovori ortopeda. Moje mnenje je, da je potrebno k zdravljenju pristopit na drugačen način. Ne moremo sprejeti dejstva, da se ji zaenkrat ne more pomagat, drugače kot z nošenjem nekih vložkov. Naj omenim še, da , ne da so samo prisotne konstantne bolečine, otrok ves čas šepa in ji je v vsakdanjem življenju onemogočena normalna hoja.Ker aktivno 5 let pleše balet, je sedaj normalno ogroženo tudi njeno plesanje.Otrok se zaradi tega še dodatno obremenjuje.

zelo bi bila hvaležna za vaše mnenje, oz.kakšno zdravljenje priporočate vi?? Ali obstaja možnost tudi obisk kiropraktika??

Za odgovore se vam v naprej najlepše zahvaljujeva.

Živa in Neja

Spoštovani!
Najverjetneje gre pri vaši hčerki za aseptično nekrozo navikularke stopala.Vzrok je motnja v prekrvavitvi te koščice (vzrok za motnjo ni znan, ena od možnosti je tudi kronična preobremenitev- balet, če imajo že veliko vaj na prstih?). “Skleroza”, ki jo opisujete pomeni “zgostitev” te koščice na rtg sliki v določeni fazi poteka bolezni. Težave praviloma izvenijo same po sebi ob razbremenjevanju (vložki, ki podpirajo vzdolžni stopalni lok), oprostitev obremenitev ( telovadba, treningi, ples)- vsaj nekaj mesecev do celo leta! oz. do klinične umiritve težav in RTG znakov izboljšanja. NI operativnega zdravljenja, razen če ne pride do deformacije koščice kot posledice nadaljevanja (pre)obremenitev!Kiropraktik tu ne more pomagati.
Terapija je torej čakanje, razbremenitev, podpora stopalnim lokom in analgetik ter seveda periodične kontrole pri ortopedu zaradi spremljanaj napredka.Ponavljam, da v času trajanja bolečin preobremenitve stopala niso dovoljene torej tudi balet ni predviden ! Po umiritvi bolečin pa bo predvidoma normalno lahko spet pričela s plesom.

Zahvaljujem se vam za vaše mnenje.

Kljub napisanemu, bomo v februarju obiskali še dr. peharca v Puli,ki se baje spozna na tovrstne ˝poškodbe˝.

Hvala in lep dan.

Živa

nova
Uredništvo priporoča

Prav, seveda. Sporočite mi kaj meni
Lep pozdrav

lep pozdrav… prd 8 meseci sem imel zlom navikularke v desnem stopalu. imel sem operacijo kjer so mi vstavili 3 kannulirane titanove vijake. in potem so mi jih tudi odstranili. sedaj imam zelo zavrto gibljivost. gležen mi navznoter sploh negre. imel sem 16 fizioterapij pa ni bilo nič bolše… pri hoji me boli in posledično tudi šepam…. kako bi se lahko pa problem nekako rešil? hvala iin lep pozdrav. David.

Spoštovani!
Ne vem čisto! Morda je potreben le čas in vztrajnost (postopno vendar vztrajno, brez hitrih forsiranj)? Najbolje bo obiskati fiziatra (ki se ukvarja z okrevanjem), ki bi določil program okrevanja, če standardni postopek pač ni uspešen. Ali pa bo svetoval obisk pri ortopedu,če bo ugotovil, da je kak “znožemodpravljiv” vzrok.
Lep pozdrav

New Report

Close