Najdi forum

"Bula" na desnem stopalu

Spoštovani,

na vas se obračam s prošnjo za mnenje. Imam namreč težavo z desnim stopalom in sicer v za prsti blazinici imam nekakšno “bulo” (točno mesto in približna velikost sta označena na priloženi sliki, je pa približno na sklepu 3. stopalnice in prstnice). Bula je trda – na otip deluje kot kost in se ne premika, prisotna je že več let in se ne spreminja, z očesom ni vidna. Bolj je očitna, če dvignem prste na nogi, v normalnem položaju (ko so prsti ravni) jo je težje zatipati. Koža je na tem mestu nekoliko odebeljena (odebeljeno kožo sem poskusil odstraniti, vendar je to situacijo poslabšalo). Bula ni boleča, med hojo ali če stojim bos na trdi podlagi pa povzroča pa nekakšen pritisk – po domače povedano je občutek podoben kot če bi stal na manjšem kovancu. Pritisk je zelo izrazit v koraku, ko dvignemo peto in smo s stopalom v stiku s podlago zgolj prek blazinice. Ta pritisk sčasoma preide v nekolikšno nelagodje, bolečine pa se načeloma ne pojavljajo. Nelagodje se prej pojavi v trših čevljih, s tanjšim podplatom in manj blaženja – pri takih čevljih se opazno nelagodje pojavi po kakšni uri hoje, pri čevljih z mehkejšim podplatom pa nelagodja praktično ni oz. se pojavi po več urah hoje. Problem je še posebej izrazit pri hoji navkreber (pri pohodništvu), kjer bolj obremenjujem blazinice in pri kolesarstvu, kjer uporabljam čevlje, ki se vpnejo na pedale približno na mestu, kjer se nahaja bula.

Dodatno, v nekaterih tipih obutve (ožja obutev, ki pritiska na stopalo s strani in od zgoraj) se včasih pojavi omrtvelost 3. prsta (predpostavljam, da je palec 1. prst). Ta problem se pojavlja predvsem pri aktivnostih, ki dodatno obremenijo blazinico stopala (hoja navkreber, kolesarjenje) in samo v tesni obutvi. Prihaja morda do pritiska na živec?

Nazadnje, pride včasih po hoji (dlje kot hodim bolj izrazit je ta problem) do nelagodja v celotni desni nogi, še posebej v kolenu in v kolku. Občutek težko pojasnim, ne gre za bolečino temveč za nekakšno nelagodje, trganje. Nisem prepričan, ali je ta pojav povezan s bulo na stopalu.

Poizkusil sem z uporabo vložkov za čevlje, ki podpirajo stopalni lok in imajo metatarzalno blazino. Taki vložki pomagajo pri občutku pritiska, razen v fazi koraka, kot sem opisal zgoraj (ko dvignemo peto).

S stopali drugače nimam težav, višina stopalnega loka je povprečna, sem pa imel na desni nogi večkrat zvit gleženj.

Zdravnika (še) nisem obiskal, saj ta problem ni tako drastičen, da bi močno vplival na moje dejavnosti – povzroča zgolj nekoliko nelagodja in, v določenih primerih, nekaj bolečine, ki pa hitro mine.

Zanima me, kaj bi lahko povzročalo ta problem in ali naj se naročim k ortopedu? Zavedam se, da sem v prejšnjem odstavku zapisal, da ta problem ni drastičen, a bi se kljub temu rad skušal rešiti nelagodja, ki mi ga povzroča.

Najlepša hvala in lep pozdrav

 

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

Pozdravljeni,

za takšne stvari bi bilo dobro obiskati ortopeda. Ta vam bo znal vsekakor bolje svetovati kako naprej glede na postavljeno diagnozo. Lahko da gre tudi za kakšen mortonov nevrom, ki se rad pojavlja med 2. in 3. stopalnico. Kljub temu, da vam vložki pomagajo je bolje imeti črno na belem za kaj točno gre.

LP

Ajda Kolmančič, dipl. fiziot., trigger point terapevt, obravnava po metodi Cyriax in IASTM Fizioterapija z Ajdo - Fizioterapija Maribor Šentiljska cesta 37c, 2000 Maribor [email protected]

New Report

Close