Najdi forum

Bolečine v gležnju

Pozdravljeni!
Pred cca 7 leti sem si izpahnila in zlomila gleženj (trojni zlom). Sledile so tri operacije, da je bil gleženj vsaj delno gibljiv. Od takrat me spremljajo, po mojem mišljenju, čisto običajne tegobe: jutranja zatrdelost, občasne bolečine (preobremenjenost, vreme), mravljinčasti del narta… Zelo mi je koristila redna vaja – razgibavanje in plavanje. Gleženj še vedno ni gibljiv, tako da noge obremenjujem nesorazmerno. Problem imam npr. pri počepih ali hoji po stopnicah, vzpetinah. Sem tudi pretežka in imam sedečo službo (sedim tudi po 12 ur dnevno), imam tudi že nekaj krčnih žil, stara sem skoraj 50 let.
Pred mesecem dni me je pri stoječem položaju (noga je bila v mirovanju) dobesedno prestrelila skozi gleženj močna bolečina. Ker gre za predel, ki je že sicer boleč, sem mislila, da gre le za opozorilo, da je potrebno več razgibavanja. Seveda sem se tega takoj lotila in poleg običajnih vaj med sedenjem tudi dnevno prehodila vsaj 10000 korakov. Ostra bolečina je prihajala občasno. Imela sem občutek, da vedno takrat, ko sem dlje časa sedela, nikoli med hojo. Pred nekaj dnevi, pa me je ostra bolečina preblisnila tudi med hojo. Gre za bolečino, kot bi me preštihal z nožem, traja kratek čas, ko bi najraj kar zajokal, potem pa izvodeni. Sedaj me zaboli ne glede na to kaj delam ali ne delam, bolečina me prebudi tudi ponoči. Imam občutek, da se pojavlja vedno pogosteje, ali pa samo vsakoč težje prenesem bolečino. Noga je mogoče občasno malo zatečena, vendar mislim da isto kot je bila običajno, če jo tipam, ni zaznati kakšnih dodatnih ali drugačnih bolečin.
Sedaj sem v dilemi. Ali strogo počivanje in totalna razbremenitev in vztrajati pri razgibavanju ne glede na bolečino. Kako si lahko olajšam življenje sama. Mi lahko postavite kakšno diagnozo ali moram k svoji osebni zdravnici in čez vso zamudno proceduro. Priznam, da imam sindrom belih halj in če je le možno izčrpam najprej vse druge možnosti.

Za vaš cenjen odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.

Pozdravljeni,

glede na to, da gre že za nekaj let staro poškodbo lahko predvidevam, da gre za travmatski artritis. To pomeni, da je v samem sklepu prišlo do degenerativnih sprememb zaradi hude poškodbe, ki ste jo imeli pred leti. Sedaj pa prekomerna teža in sedeče delo ne pripomorejo veliko k izboljšanju stanja. Kljub temu, da veliko hodite, je to takšne vrste aktivnost, ki vašega gležnja ne stabilizira. Prej poskusite z rednim izvajanjem stabilizacijskih vaj (propriocepcija), da boste strukture v gležnju okrepili. Vsekakor vam težko svetujem več ali napišem kaj je zagotovo krivo, ker gležnja ne morem klinično testirati. Vsekakor vam svetujem obisk pri zdravniku, da opravite dodatno slikovno diagnostiko in se potem z zdravnikom odločita kako naprej.

Lep pozdrav,

Ajda Kolmančič, dipl. fiziot., trigger point terapevt, obravnava po metodi Cyriax in IASTM Fizioterapija z Ajdo - Fizioterapija Maribor Šentiljska cesta 37c, 2000 Maribor [email protected]

New Report

Close