Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Bolečine v sklepih in mišicah Razlaga izvida MR levega gležnja

Razlaga izvida MR levega gležnja

Pozdravljeni,

Bila sem na slikanju levega gležnja z magnetno resonanco in sem dobila izvid iz katerega ne znam razbrati o čem govori.

[code]
Napotna diagnoza: Stanje po poškodbi, ugriz psa, kontraktura levega gležnja, insercijski tendinitis Ahilove tetive

MR levega gležnja v standardnih ravninah in sekvencah:

Manjša Haglundove deformacija.
Nakazano višji signal Kagerjevega maščevja – blagi edem.
Ahilova tetiva je v spodnjih dveh tretjinah zadebeljena (prečno meri do 9 mm). Ob narastišču vidna 2 cm dolga longitudinalna fisura centralno.
Prekinjene kontinuitete Ahilove tetive ali defekta ni.
Brez izliva v retrokalkanearni burzi.

Majhna spina calcanei inferior, blaga kronična entezopatija narastišča plantarne fascije.

Minimalni izliv v ATC, ki je gladkih artikularnih površin, brez fokalne hrustančne lezije.
Tarzalni sklepi primerni.
Fleksorne, ekstenzorne ter peroralni tetivi – ohranjene kontinuitete, brez rupture ali tenosinovitisa.
Ligamenti ATC izgledajo ohranjeni.

Mnenje:
Tendinoza Ahilove tetive z longitudinalno fisuro ob narastišču
Blagi peritendinitis, manjša Haglundova deformacija
Kronična entezopatija narastišča Ahilove tetive in plantarne fascije
Manjši izliv ATC
[/code]

Zanima me o čem govori izvid in kaj bi bile priporočene terapije, vaje ali če je mogoče potrebna operacija?

Hvala za vašo strokovno pomoč,
Olga

Spoštovani!
Verjetno boste vseeno največ izvedeli v pogovoru s svojim zdravnikom, ker lahko kaj še dodatno povprašate in vas tudi bolje pozna (npr. ugriz psa?). Glede na sam izvid:
Gre za “obrabo” Ahilove tetive v njenem končnem delu in tudi že narastišča plantarne fascije (spodnji- “podplatni” del pete). Posledično je lahko boleča, včasih bolj, včasih manj. Počasi se tudi “krajša” zato je tudi gleženj manj gibljiv in se bolj muči pri obremenitvah- hoji… (manjši izliv v ATC= gležnju). Vi to verjetno, opažate kot bolečnosti po daljših hojah in da vam ustrezajo čevlji, ki imajo vsaj nekaj pete, ne čisto ravni.
Raztezne in krepilne vaje za stopala, široka udobna obutev, 2-3 cm pete, vložki, ki podpirajo stopalne loke, izmenične kopeli, masaže…cel kup kroničnih ukrepov.
Lep pozdrav,

New Report

Close