Najdi forum

Bolečine v peti

Lepo pozdravljeni!

Že tretji dan me boli v peti. Nisem imela nobene poškodbe ali kaj podobnega. Začela me je boleti dopoldne v službi (delam v pisarni), se stopnjevala. Drugi dan me je bolela predvsem dopoldne, danes pa že zelo boli in to neprestano. Ob dotiku je najbolj boleče, če s prstoma pritisnem ob levo in desno stran pete – na kost (ne spodaj). Tudi ob obremenitvi pete boli predvsem kost – vsaj tako se mi zdi. Kaj mi svetujete?

Hvala za odgovor,

Marjana

Spoštovani!
Najverjetneje gre za draženje narastišča Ahilove tetive oz. mehkih tkiv (burz) ob njem.
Če se do sedaj bolečina že ni umirila (sama po sebi ali ob pomoči vašega zdravnika in fizioterapije) poskusite naslednje: podloga pod peto (1 cm) ali uporaba čevljev s 2-3 cm peto (s tem se zmanjša obremenitev/vlek narastišča tetive). Pri tem rob obutve ne sme pritiskati na peto. 10-14 dni redno jemljite zdravila proti vnetju/bolečinam (Ketona, Brufen, Nalgesin,…= skupina nesteroidnih antirevmatikov) POZOR! če imate težave z želodčno sluznico ta zdravila niso primerna za vas. Masaža z ledom, zlasti po obremenitvah. Nežne tople obloge in masaže ob začetku obremenjevanja (npr. zjutraj, ko vstanete ali ko vstanete po daljšem sedenju, hkrati z nežnim, postopnim razgibavanjem stopala oz. gležnje).
Postopno povečevanje obremenitev: dviganje na prste na obeh stopalih z ravne podlage (tal) idealno ob obsevanju z UZ v istem obdobju (protibolečinsko). Vzorec dviganj je lahko 6 X 15 dvigov zjutraj in zvečer. Med serijami 10-20 sek počitek. Lahko začnete z manj serijami ( nekaj zmerne bolečine je lahko prisotne, in bo tudi precej časa vztrajala) , nato pa povečujete število. Redno raztezne vaje za Ahilovo tetivo in mečno mišičje. In veliko potrpljenja.
Vsekakor peto pokažite vsaj svojemu zdravniku.
Lep pozdrav,

New Report

Close