Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Bolečine v sklepih in mišicah heilektomija in kako naprej

heilektomija in kako naprej

Pozdravljeni,

pred 6 tedni sem imela heilektomijo sklepa desnega palca. Zdravnik ortoped pravi, da je tam ostalo samo še malo hrustanca in padem v rang neuspešnih operacijo. Stanje posledica poškodbe levega kolena in kompenzacija s prekomerno obremenitvijo desne noge. Dorzifleksija le 20 stopinj.
Naj povem, da sem stara 41 let, na splošno fit, z otroki do 10 let starimi, s katerimi bi rada preživela čimveč aktivnega časa.
Služba je na srečo sedeča 8 ur.

Kar me zanima v zvezi s tem je, kakšno obutev priporočate (mogoče poznate celo znamko), koliko gibanja (hoja?) in katere vrste gibanja (tek odpade, kolo mogoče?), v kakšnem času v povprečju se stanje ponovi. Ali pri nas obstaja še kakšno drugo zdravljenje kot dokončna fiksacija sklepa (implantant, laboratorijska vzgoja hrustanca in potem vsaditev v sklep), in če da, kdo pri nas to izvaja.

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani!
Stanje se ne ponovi ampak napreduje to je se slabša. S heilektomijo se poskuša za nekaj časa izboljšati gibljivost omejeno s naplastitvami, ampak če ni hrustanca je to kratkega daha. Obstaja možnost, da bo telo samo zatrdilo sklep, ni pa na to računati. Ev. se olajša hoja z “zvračanjem” stopala-dvig notranjega robu, ampak to je že srednjeročno slabo. Sploh ker že imate težave s koloni.
Kolo in plavanje je bistveno lažje/boljše kot tek.
S stališča aktivnosti je za enkrat najboljša rešitev zatrditev. Je pa res, da ima vsaj dve slabi lastnosti- omejeni ste na določeno višino pet in preobremeni se “drugi” sklep palca.
V svetu/Evropi je sedaj moderen trend vstavljanja silikonskih “blazinic” v ta sklep in trdijo, da je 5 letni rezultati dobri. Izkušnje s silikoni prejšnje generacije niso bili spektakularni ergo….. Ne vem kdo bi imel izkušnje v Sloveniji s tem, jaz sem že malo star in nezaupljiv.
Glede obutve je v redu vsa, ki je dovolj udobna/široka/ visoka nad podplatom, podplat pa “valjast in praviloma trd, da se stopalo “prevali” preko podplata in palcu ni treba potovati preveč nazaj/ navzgor. Ta valj bi moral biti bolj proti naprej- se pravi bliže prstom (kot npr pri “gojzerjih”. Preizkusite kar je na voljo po tgovinah, ni treba takoj kupiti.
Ko so težave velike in stanje ocenjeno kot hudo (ortoped) vam pripadajo tudi ortopedski čevlji (res pa je, da večina mladih žensk nad to možnostjo ni ravno navdušena)
Lep pozdrav,

New Report

Close