Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Bolečine v sklepih in mišicah Otečen in boleč sklep palca desne noge

Otečen in boleč sklep palca desne noge

Spoštovani!
6.3. zjutraj sem se zbudil z zelo otečenim palcem desne noge, trajalo en teden, da sem šel 14.3.do zdravnika. Diagnoza putika, dobil tablete Indometacin belupo in začel z dieto. Po 10-ih dneh ni bilo izboljšanja>pregled krvi, ki je pokazal, da so protini v mejah normale, imam pa povišan sladkor(9)> po 25.3. sem na dieti za sladkor in še naprej jemljem tablete proti bolečini in vnetju.. Dobil sem napotnico za rentgen, ki bo 4.5. Poudarjeno mi je bilo, da moram biti fizično aktiven, kar sem vse do te bolečine v prstu bil. Tablete proti bolečinam niso rešitev, treba je odkriti vzrok in ga pozdraviti. Zato sem šel samoplačniško na UZ: sklepna špranja z medialne strani je jasno videti izpolnjeno sklepno kapsulo sklepa z že nakazanimi osteofiti na bazi I. falange. V sklepni kapsuli je videti hiperehogene vključke – možnost uratnih tofov, lahko tudi kristali sladkorja. Sliki spodaj.
Sedaj lahko le kolesarim brez hudih bolečin. Star sem 45 let, pri zdravniku nisem bil dobrih 10 let, se redno ukvarjam s športom – tenis, plavanje, hoja v hribe. Kaj svetujete, da je potrebno narediti za ozdravitev sklepa na palcu?
[attachment=0]dorzalno.JPG[/attachment][attachment=1]medialno.JPG[/attachment]

Spoštovani!
Kljub “normalnim” protinom v krvi je diagnoza putike še vedno najbolj verjetna. Res pa je, da vam povišan “cukr” tudi prispeva k “sreči” in oboje skupaj (ali pa posamično) prispeva k pospešeni obrabi tega sklepa palca (artroza- hallux rigidus).
Telesna aktivnost je nedvomno zelo pomembna za Vas, bo pa treba izbrati take, ki ne obremenjujejo palec – kolesarjenje je v redu; teki, skoki,… pa že ne več! Tudi npr. klečanje (“polaganje ploščic”) bi moralo biti precej mučno- poglejte v kakšnem položaju je palec pri tem.
Torej: aktivnost DA, (pre)obremenjevanje palca NE! Hlajenje, analgetik (Indometacin je v redu, lahko tudi kak drug NSAR). Poskusite najti obutev/obutve, ki ima “valjast” podplat- da se palcu ni treba toliko upogniti navzgor pri koraku, temveč se “prevalite” preko podplata.
Dolgoročno pa do ortopeda.
Lep pozdrav,

New Report

Close