Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Bolečine v sklepih in mišicah Poškodba stopala in posledice

Poškodba stopala in posledice

Spoštovani!

Sredi novembra sem stopila na šivanko, ki se je zlomila in njen del je ostal v mojem stopalu (blizu pete). Po nekaj dneh so mi jo odstranili, a ob tem precej »razmesarili« nogo, saj je nikakor niso našli kljub trudu. Na RTG sliki je na začetku bila, med iskanjem pa je kar ni in ni bilo. Z oddelka za kirurške okužbe UKC so me poslali v urgentno travmatološko ambulanto. Tam so jo ponovno iskali in ne našli, ko so obupali in mi nogo ponovno slikali z rtg ojačevalcem, pa dela šivanke ni bilo več videti. Zaključek je bil tak, da jo je nekomu očitno uspelo odstraniti brez da bi jo videl. Dobila sem antibiotike in cepljenje proti tetanusu. Na prvem izvidu piše, da je bila vbodna rana na lateralni strani podplata desne noge ob peti. Kirurginja je po prvem posegu napisala, da je opravila incizijo kože in mehkih tkiv nad vbodno rano na plantarni strani desnega stopala.
Diagnoza na oddelku za kirurške obužbe: vulnus punctum et corpus alineum plantae pedis dex inflamm
Diagnoza v urgentni travmatološki ambulanti: kožni absces, furunkel in karbunkel na udu/vulnus punctum et corpus alineum plantae pedis dex inflamm

Po nekaj tednih se je rana končno zacelila, na njenem mestu pa je nastala zoprna brazgotina, trda, pravzaprav kar bula oz. čudna oteklina, ki ob pritisku boli, težko tudi hodim po celi nogi. Še bolj pa me moti, ker me noga zelo peče, žge, ta pekoč občutek se pogosto »polije« kar po nogi navzgor vse do kolena. Tudi zbada in si nikakor ne zamišljam, da bi tako tudi ostalo naprej. Konec januarja sem šla ponovno na pregled in so napisali na izvid: odstranitev kruste in hiperkeratoz, cavilon mazilo, preveza, masaža 2 x dnevno z mastno kremo, dobila sem recept za olivno olje v belobazi in amoksiklav 2 x 1000 mg.

Pred dnevi (začetek februarja) sem imela ponovno pregled in stanje ni prav nič drugačno. Zbada me, pekoče oblivanje noge ne popušča, brazgotina je močna, debela, trda in je tudi z masažo nikakor ne zmehčam, zato tudi hodim težko oz. me ob tem boli. Vnetja menda ni, vsaj navzven ni videti rdečine. Na izvid so mi napisali, naj nosim mehko obutev in še naprej masiram z mastno kremo. Dobila sem napotnico za pregled v protibolečinski anesteziološki ambulanti. Piše, da bi bilo glede na mnenje anesteziologa smiselno razmisliti o napotitvi k fiziatru za morebitno UZ ali mehansko terapijo mehčanja brazgotine.

Pekoče stopalo in oblivanje in širjenje po nogi navzgor mi nikakor ni všeč in zdi se mi, da bi se moralo vse skupaj že pozdraviti. Ne zamišljam si, da bi tako ostalo za vedno. Nazadnje je kirurg razmišljal tudi o blokadi, ki naj bi jo stopalo dobilo, a me to malce bega, saj dvomim, da bi s tem bil odstranjen vzrok za vse, kar se mi dogaja. Tablet proti bolečinam nočem jemati, zaenkrat zdržim brez njih. Menda so lahko poškodovani tudi živci v stopalu in se bojim, da se to ne bo izboljšalo.

Prosim vas za mnenje, kaj lahko naredim. V protibolečinski ambulanti sem naročena šele čez 2 meseca in do takrat bi bila pripravljena kaj pametnega za nogo storiti tudi sama. Je smiseln pregled v samoplačniški ambulanti in kakšen je priporočljiv? Bojim se, da mi bodo v protibolečinski ambulanti predlagali samo kaj proti bolečinam, vzrok za stanje, kakršno je, pa bo ostal, pogosto pa se zadeve še poslabšajo, če odlašaš in ničesar ne narediš, dokler bi bilo kaj tudi mogoče. Bi bilo smiselno z ultrazvokom pregledati stopalo? Malce me bega, da je znotraj njega celo kaj vneto? Se na ultrazvoku vidi, če so poškodovani živci in se jih da potem pozdraviti?

Opravičujem se za kup vprašanj in dolgo pisanje, a rada bi za nogo storila vse, kar je mogoče, da bi se mi čimprej pozdravila.

Hvala vam za odgovore in veliko uspešnega dela vam želim.

Spoštovani!
Kar nekaj dilem kar je razumljivo glede na vztrajajoče težave.
Brazgotina je verjetno na podplatu , če ste stopili na šivanko. Na sami peti je veliko malih živčnih končičev , nobenih večjih živcev (ti so malo bolj naprej). Ultrazvok bo zato težko pokazal okvaro kakega živca, lahko pa pokaže kako večje lokalno brazgotinjenje kar bi se lahko odstranilo in se potem upa, da bo ta brazgotina bistveno manjša. Smisel blokade je, da prekine bolečinski krog. Res ne odstrani vzroka prekine pa patološko reakcijo nanj-upamo. Podobno je s posvetom v anesteziološki in fiziatrični ambulanti. Pa še v “živo” vas bodo videli.
Še ena možnost je: z rdečilom (š1minko) naredite piko na brazgotini vzamete mehak vložek in hodite z njim v čevlju. Na vložku se bo naredila packa, ki jo nato izrežete. Namen tega je, da se zmanjša pritisk na samo brazgotino in s tem bolečina.
Lep pozdrav,

New Report

Close