Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Bolečine v sklepih in mišicah Operacija Halux Valgus in osteoporoza

Operacija Halux Valgus in osteoporoza

Spoštovani!

Stara sem 51 let. Kar pomnim imam na obeh nogah deformacijo palcev Halux Valguus, poleg tega še ploska stopala. Kot otrok sem zaradi prirojenega izpaha levega kolka imela 5 operacij. Imam tudi obrabljene kolke, posledično imam zdaj težave – bolečine v kolkih in križu. Ker imam tudi osteoporozo (joj, česa še nimam), me zanima ali glede na navedeno pride v poštev operacija deformiranih palcev. Zaradi te deformacije imam precejšnje bolečine in težave pri obutvi in hoji. Poskusila sem nositi silikonski fiksator Valgomed, pa moram reči, da sem imela v prstih pekoč občutek in še neke odtiske… skratka še bolj boleče in moteče…Sem res obupana, zato vas vljudno prosim za pomoč in odgovor, za kar se vam najlepše zahvaljujem.

Lp in lep dan vam želim,

Pika5

Spoštovani!
Možno je, je pa večja možnost zapletov, ker so kosti “krhke”. Čas celjenja je enak, bolečnost traja praviloma dlje, lahko pride do omajanja vijačka ali zloma kosti na tem mestu kjer je vijak ….Skratka vi in operater imata več skrbi ni pa absolutne kontraindikacije. Priporočam posvet z ortopedom “živo”, da bo videl vaše stopalo in vas. Čakalne dobe so pa tako ali tako dolge tako, da boste lahko v miru pretehtali možnosti.
Lep pozdrav,

Spoštovani!

Za prejšnji odgovor se vam najlepše zahvaljujem. Rada pa bi vas še nekaj vprašala. Glede na to, da imam osteoporozo, me zanima ali je tudi operacija zaradi obrabe kolkov (še zlasti levega, na katerem sem bila kot otrok zaradi izpaha 5 krat operirana) lahko problem. Bi pa na operacijo šla, saj imam bolečine vedno prisotne. Jaz pravim, da me kolki (in posledično križ) včasij samo bolijo, včasih pa zelo bolijo. Naj tudi omeni. da hodim 2- krat tedensko na pilates, torej, da tudi poskušam nekaj narediti za svoje zdravje… Že vnaprej hvala za odgovor.

Lp in lep dan vam želim,

Pika5

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!
Ja, nekoliko je le bolj tehnično zahtevna ta operacija pri bolniku z osteoporozo saj je kost “mehkejša”. Operater mora paziti, da se mu kost ne zlomi, oceniti ali so vsadki dovolj čvrsto usidrani, koliko lahko po operaciji takoj obremenite nogo ipd. Pa vendar to niso absolutne prepreke. Pri vas je lahko še dodatna težava( pre)plitev acetabul (to je čašica v kateri leži glavica stegnenice). Natančneje vam bo vse to razložil potencialni operater na pregledu, ko bo imel na voljo tudi RTG slike.
Le hrabro naprej,

Spoštovani,

zaradi deformacije obeh kosti ( Halux valgus) bo operacija potrebna in to kmalu, saj je zaradi stalnih gnojnih vnetij zlasti na levi kosti hoja močno otežena, če že ne nemogoča. Zanimajo me morebitne komplikacije do katerih lahko pride pri in po operaciji. Vem za primer pacientke pri kateri je po operaciji prišlo do embolije in je komaj preživela, drugi so stopalo, kaj naj rečem tako zašuštrali, da je bilo potrebno sedem operacij, pa seveda ne bo nikoli več tako kot je bilo, halux valgus, ki se je spet pojavil je pri vsem njenem trpljenju še najmanj pomemben, dvema so kosti prej kot v enem letu začelo ponovno rasti, bolečine pri hoji pa so še hujše kot prej.
Dobro, vem, da boste rekli, da naj se pač ne operiram, če me tako skrbi. Saj se ne bi iz zgolj estetskih razlogov a kaj, ko še komaj hodim zaradi bolečin. Kirurginja, ki mi je enkrat oskrbela zagnojeno kost, mi je dala nasvet vreden Nobelove nagrade in sicer mi je svetovala, da naj si v čevlje na mestu kosti izrežem luknje ali pa nosim japonke. Zlasti zadnja obutev velja za zelo “zdravo” , da ne omenjam kako uporabna je na primer v zimski plundri. Oprostite, ampak včasih imam občutek, da se zdravniki norčujete iz zlasti pacientk z omenjeno težavo. Ne nismo si je same pridelali in to zdravniki zelo dobro veste. Veliko je žensk, ki vse življenje nosijo visoke celo zelo visoke pete pa nimajo nobenih težav, torej gre za nekaj popolnoma drugega.
Zahvaljujem se vam za odgovor.

Spoštovani!
Sedaj sem mlo izgubljen saj ne vem kaj pričakujete od mene. Očitno vas je strah komplikacij vendar ni operacije brez tveganj. Se pa vsi trudimo, da bi jih bilo čim manj. In jih tudi je malo glede na število operacij. Res pa je to slaba tolažba če se zgodi ravno vam.
Kakor koli odločiti se bo treba kaj vam bolj greni življenje- ponavljajoči se ognojki ali potencialni zapleti operacij. Na splošno: bolj boste mislili na zaplete več možnosti imate zanj. Zato jih poskusite odmisliti, če se le da.
Glede nasveta o široki obutvi ali japankah pa to ni tako slab nasvet kot ste ga doživeli (ne vem v kakšnem tonu je bilo izrečeno verjamem pa, da se ni norčevala ). Tudi sam ga več krat uporabim. Obstajajo firme npr. nemška ARA in naša Alpina, ki ponujajo čevlje, ki se ne razlikujejo le p0 “dolžini ” (številki) ampak tudi po širini sprednjega dela . Japanke seveda bolj poleti oz. odprta obutev. Tretja možnost so crocs-ice, ki so mehke, obstajajo pa tudi izvedbe s podlogo (“ovčka”). Ali pa športna obutev, ki je praviloma mehka le paziti morate, da šiv obutve ne teče ravno čez boleč predel. In končno ortopedska, prilagojena obutev.
Le hrabro naprej,

New Report

Close