Najdi forum

Spoštovani!

Že nekaj časa opažam, da me hitro vsaka stvar vrže iz tira. Hitro se razjezim tudi na otroke, tako , da se kregam in ne morem nehati. Kasneje me boli glava in se zelo slabo počutim. Zanima me, kako se naj naučim kontrolirati jezo. Izbruhe jeze ima moja mama že vse življenje in verjetno sem to pobrala od nje.
Hvala za odgovor.
Lep pozdrav.

Pozdravljena,

najbrž ste res po dedovala razborito naravo vaše matere. V otroštvu in mladostništvu niste tega niti opazila, vaše reakcije so bile tudi manj izrazite. S prihodom otrok pa se življenje in naše obveze zelo spremenijo. S tem tudi skrbi. Otroci pa živijo svoje življenje, nagajajo, se veselijo, jokajo, dražijo,…in to so vse čustvene reakcije, ki jih v naših možganih sproduciramo.

Osebe, ki so bolj razborite, ekstrovertirane, koleriki, odgovorijo največkrat enako: to, pa je – da se razjezimo, da vpijemo, da mahamo okrog sebe,trošimo ogromno energije.Ko končamo, smo izčrpani, glava nas začne boleti, srce močno bije,…..

Čisto iz svoje kože ne moremo. LAHKO pa si pomagamo, a le,če se vsega tega zavedamo. Če vemo, da za premembo potrebujemo nekaj časa. In to ni mesec ali dva. To je vsaj eno leto, lahko pa tudi več let. To je tako kot otroka učimo umivati zobe. Nekaj let potrebujemo, da mu to pride v kri in da je to del njegovega življenja. Brez tega ne more več živeti, oziroma, če si ne umije zobk, se slabo počuti. ENAKO morate vi naučiti svoje telo drugačnih dnevnih ritmov.

Telesu in s tem tudi našemu karakterju (Čustvom) najbolje pomagamo, ko spoštujemo kompleksnost. To pomeni, da mu
-a/ ne dajemo samo eno tabletko, ali eno hrano, ali eno obliko sproščanja,ali… AMPAK VEDNO skupaj v kombinaciji (sinergiji).
– b/ da vedno IZBEREMO PRAVO MERO (dozo) (organizmu je vedno bolj prijazno majhne količine veliko različnih snovi in elementov), se pravi, da se ne prenajedamo ene snovi, ali preintenzivno ukvarjamo samo z enim športom, ali začnemo preveč meditirati,ali žurati, ali….
– c/ in da damo času čas!

A/ Če boste to upoštevala, potem bi vam predlagala, da si poiščete ustrezne vaje joge, avtogenega treninga, meditacij,… sprostitvenih vaj. Poiščite tistega strokovnjaka, ki ustreza vam in vašemu značaju. Naučili vas bodo sproščanja, kontroliranja vašega dihanja in s tem kontroliranja izbruhov čustev.Ob tem poiščite tisto glasbo, ki vas osebno pomirja. To je tudi zelo pomembno, saj si lahko doma, ko ste razburjena, zavrtite to glasbo, ki bo vašim možganom pošiljala signale umirjanja.
Kasneje (čez kakšno leto, ne prej!!), ko se teh vaj naučite, jih lahko sama doma izvajate.

B/ Dobro je, da tudi odvečno negativno energijo nekje sproščate: to so lahko različne oblike rekreacije, (tek, hitra hoja), aerobike, kick-boxinga,ples,……

C/ Zelo pomembna je tudi prehrana. Čim manj živalskih maščob, težke hrane, pekoče hrane, mastnih mlečnih izdelkov, čokolade, sladkarij, kavic, gaziranih pijač, sladil,umetnih pijač, alkohola in cigaret – to so vse snovi, ki še bolj vzpodbujajo vašo razboritost.

Poskusite! Na začetku ni enostavno, mogoče se vam bo marsikdaj zdelo vse skupaj brez veze, brez učinka. A ni tako. Organizem rabi nekaj časa, da nam pokaže prve spremembe. In vsi, ki so potrpežljivi, znajo poslušati in slišati svoj organizem, vsi, ki so redoljubni, se držijo enega reda, vsi ti ljudje so zmagovalci! Poskusite, pa boste videla! A dajte telesu vsaj eno leto časa!

lp m

Spodaj sem vam pripela odgovor eni od bralk, ki ima podobne težave in vprašanje kot vi*.

*zelo dobro ste ocenila svoje stanje, kar je VEDNO PREDPOGOJ, da sploh lahko kaj naredimo na sebi. PO vseh vaših opažanjih in zdravniških pregledih, izvidih, ki so večinoma bp, je jasno, da so stresni dejavniki glavni krivec (nabirate jih že desetletja!!) za vaše PSIHIČNO počutje, ki se že ODRAŽA na fizičnem/fiziološkem počutju/delovanju.
Okolja pač ne moremo kar spremeniti ali pa ga optimalno prilagoditi svojemu čustvenemu potencialu (sigurno veste, da imamo nekateri bolj razvito desno možgansko polovico; ta je odgovorna/krivec za bolj intenzivno čustveno odzivanje teh ljudi.).

1/ Zato si moramo najprej priznati:
– da, jaz sem ena tistih izbrancev, ki hitreje in intenzivneje reagira na zunanje čustvene dejavnike – krivica, bolečina, strah, bojazen, veselje, žalost,……
/To povzroča intenzivnejše delovanje vaših možganskih celic, hormonskega sistema. Z leti prihaja do kroničnega pomanjkanja ATP(celične energije), zato se pojavljajo bolečine, vnetja, alergije – nižanje imunskega sistema./
– ko sem osebno čustveno involvirana (in vi ste velikokrat!!), takrat moja čustva premagajo moj racionalni del možganov, zato težko razsodno premislim kaj narediti – takrat, v tistem stresnem trenutku (ki pa se pri vas kar sledijo eden za drugim).

2/ Naučiti se moram ,
– da imam čustva pod kontrolo! ČIM VEČKRAT! (vedno vam ne bo uspelo, ker to tako je. A če vam uspe 5-krat v destih primerih, je to za začetek velik uspeh. Z rutino pa smo sposobni bolj in bolj obvladovati svoja čustva)

3/ Kako to doseči:
– zavedati se, da v začetni fazi SAMI NE MORETE. Potrebujete pomoč, da vas strokovnjak nauči obvladovati čustva v stresnih situacijah. To pa so oblike meditacij, avtogenega treninga, joga, ali samo 15-minutno globoko dihanje.
Prvih nekajkrat se vam bo zdelo, kot da se z vami nič ne dogaja. Pa se! Samo da vi s svojimi čutili še ne morete tega zaznati. Z vajo ( pri nekaterih je dovolj le nekaj kratnih obiskov, pri drugih potrebno več mesecev), pa vam telo pokaže (začutite), da ste res sposobna obvladovanja svojih čustev. To je sedaj samo 1. korak – naučili ste se tehnike. 2.korak – več ko boste vadila (dobro je, da si v svoj vsakodnevni tedenski ritem vključite eno od oblik sproščanja, ki ste si jo izbrala),bolj bo ta tehnika postajala del vašega vsakdanja. 3. korak – Uporabljate jo lahko tudi v službi, tik pred dogodkom, za katerega veste, da je za vas stresne narave; ali pa po stresu, ki vas je iztiril – da se s tehniko dihanja čim hitreje umirite.

– če ste bolj študiozne narave, če vedno želite vedeti in razumeti zakaj se nekaj dogaja, vzroki – potem bi bilo dobro, ko bi se odločila za eno sezonsko izobraževanje o razvoju naše psihe, duševnega stanja, EGA, in posledično razvoju vedenjskih vzorcev, medsebojnih odnosov (tudi katere igre igramo v življenju). Tudi pri nas obstaja kar nekaj tovrstnih delavnic, ki so namenjene pedagogom, psihiatrom, sodnikom in pravnikom, socialnim delavcem in vsem, ki bi želeli razumeti kako sploh osebnostno dozorevamo. Ena od takšnih oblik je TA (transakcijska analiza), ki je v bistvu psihologija, ki jo je znani psihiater Erick Bern prilagodil za splošno javnost (da je razložena v jeziku, ki je nam,ne-psihologom in ne-psihiatrom enostavna,razumljiva in uporabna.).
– katero delavnico in katerega strokovnjaka – tako kot si izbiramo obleko glede na naš okus in naravo, tako si izberemo tudi zdravnika, in tovrstne psihologe, psihoterapvete. Najpomembneje je, da jim zaupamo, verjamemo njihovemu načinu dela in razlage. Potem je uspeh, sicer se začne z nezadovoljstvom, razočaranjem, nezaupanjem in NE VERJAMEMO več kar nam pripovedujejo.

4/Koliko časa?
– Odvisno je od vaše MOTIVACIJE, volje, POTRPLJENJA, REDOLJUBNOSTI!
Zavedati se, da je potrebno dati času čas! NIČ SE NE BO ZGODILO TAKOJ JUTRI! Tako kot ste odraščala, dozorevala in “pridelovala” svoje napake, tako bo tudi proces, da obvladate svoje telo daljši.

In seveda od vašega energetskega potenciala. Če si še tako želite, ne bo šlo, če ste že sedaj energetsko izčrpana:

5/ naše telo je zelo kompleksno.
V članku zgoraj (tistega, ki ste ga prebrala) piše, da – je energija najbolj pomembna, da – se vse začne z možgani in hormonskimi žlezami,ki so najbolj potratne z energijo, in da – se potem ta manjko energije kaskadno razlije po telesu in – začne kazati v degeneraciji določenih organov (odvisno kje ste genetsko “šibka”).

Zato je potrebno omogočiti zadostne količine energije vsem našim celicam. Biologija pravi, da je najbolje tako, da telesu nudimo v majhnih količinah veliko različnih snovi in elementov (tudi zdrava prehrana zadnja leta to vedno bolj povdarja!). Tako ne polenimo ali celo ustavimo določenih bioloških procesov, temveč jih samo vzpodbujamo. OMOGOČAMO, da so naše celice ves čas dobri fighterji (tudi celice imajo v sebi vgrajeno fighterstvo, ki ga vzpodbujamo in jačamo le, če omogočamo delovanje vseh celičnih funkcij,in ne le posameznih).

Pestra, raznolika prehrana je osnova, a ni zadostna. Tudi pri nas so začeli opozarjati o osiromašenosti in o onesnaženosti hrane. Zato je priporočljivo dodajati prehranska dopolnila.
Izbirajte med tistimi, s katerimi se ne boste najedala posameznih elementov, ki vas ne bodo dodatno onesnaževala z nerabnimi aditivi tabletk ali kapsul. Cene so velikokrat varljive. Ali si znate izračunati farmakoekonomiko izbranega ali izbranih izdelkov (ne gledamo ceno škatlice, temveč učinek škatlice). V biologiji (ko govorimo o prijaznih procesih – po naravni poti) je tudi pomembno upoštevati biološko uro – da se v organizmu nekaj zgodi, je potrebno vsaj 1 mesec. V povprečju se organizem (celice) obnovi in rehabilitira v cca 6 do 9. mesecih. Če pa upoštevamo samo možgane – potem je pa to najmanj 8 mesecev, sicer so potrebna leta. Vse je odvisno od vsakega posameznika (eni imamo hiter metabolizem, drugi počasen, z leti se tudi spreminja). Zato uživanje enega izdelka – 3 dni in potem nič več, ali 14 dni in si misliti, da je deloval kot zdravila – je zgrešeno.
Ali ste že kdaj slišala za Cellfood?

Poskusite, in boste videla kaj vse se da narediti. z voljo, potrpežljivostjo in vztrajnostjo lahko dosežemo velike spremembe na boljše. Tako se “zdravijo” neozdravljive bolezni. Jaz temu raje pravim, da imamo pod kontrolo svoje degenerativne procese. Predvsem takrat, ko mi posamezniki, ki smo čustveno bolj občutljivi, se tega zavemo in začnemo ukrepati na dolgi rok.

New Report

Close