Najdi forum

Avtogeni trening

Jaz bi pa prosil za kakšne informacije o avtogenem treningu. A je to vse res en larifari, ali je kaj na temu, da dejansko pomaga. Ima kdo morda kakšno izkušjo, ki bi jo bil pripravljen zapisati in mi tako pomagati.
hvala

Pozdravljeni,

avtogeni trening je strokovno utemeljena oblika sproščanja, ki jo že desetletja in desetletja uporabljajo v psihologiji in psihoterapiji.

To je ena od oblik sproščanja. Ali, če bi vam zelo na kratko predstavila: možganske celice sprejemajo celo vrsto dražljajev, ki jih zaradi raznoraznih dejavnikov ( zunanjih in notranjih) ne morejo tako hitro sistematizirati in predelati. To je tako kot vihar na morju, ki se nikakor ne umiri. Z različnimi oblikami odklapljanja zunanjega sveta (zunanjih dražljajev, ki povzročajo viharjenje v možganih), pa omogočimo, da možgani končno lahko začnejo predelavati dražljaje in se umirijo.
To se lahko doseže že s globokim dihanjem. Naučimo se globoko počasi dihati in misliti samo na dihanje. In ko to počnemo vsak dan, ali nekajkrat na teden po cca 15 minut, potem omogočimo našim možganom, da se umirijo, in s tem se celo naše telo umirja.
Podobne učinke dosežemo z jogo, meditacijami in avtogenim treningom .

Naša kultura (in s tem ozaveščenost splošne javnosti) je v primerjavi s tujino zelo pozno sprejela tovrstne oblike sproščanja, umirjanja možganskih dražljajev. Mi tudi radi omalovažujemo psihologe in psihoterapevte. Večinoma je še vedno miselnost, da “si nor”, ker rabiš pomoč psihologa ali psihiatra. Pa čeprav nevrologi, nevrofiziologi lahko z meritvami pokažejo, da resnično deluje. Obstaja tudi cela vrsta strokovnih člankov na to temo, na fakultetah študente o tem učijo. NASA, vojaška in policijska urjenja, igralci v gledališčih, filmski igralci, ljudje, ki bi radi imeli dobre nastope pred ljudmi, predvsem pa vzhodnjaška kultura – to so preverjene in od stroke potrjene skupine ljudi, ki uporabljajo tudi avtogeni trening za sproščanje in vzpostavljanje kontrole nad delovanjem svojih čustev (da smo mirni, zbrani, skoncentrirani in psihično stabilni, imamo sebe pod kontrolo).

Osebno, prav z avtogenim treningom nimam izkušenj. Izkušnje imam z jogo, umirjanjem z globokim dihanje, NLP (nevrolingvističnim programiranjem), ki je tudi oblika obvladovanja.

Od vsakega posameznika je odvisno ali se bo tehnike naučil hitro ali počasi in s kom ali kako:
Eni so izredno dovzetni in se lahko učijo in naučijo s pomočjo DVD, Cd,…- torej sami. Drugi se veliko raje učijo v skupinah.
In tako kot ni vsem nam všeč ena in ista obleka, ravno tako je za ene ljudi dober in zaupanja vreden en psiholog/psihoterapevt, za nekoga drugega pa nekdo drug.

Za vse pa velja da, če smo res vztrajni in disciplinirani, če izberemo pravega terapevta ali terapijo in ji zaupamo, potem se resnično naučimo in nam pomaga. In povprečno ljudje rabijo kar nekaj mesecev, da se naučijo. Zato tisti, ki pristopijo površno k učenju in izvajanju treninga, ne zmorejo umiriti svojih možganskih dražljajev in učinek je nični. Da smo se naučili pisati smo rabili kar nekaj mesecev. Da smo postali vešči, da je pisava bila lepa – pa najmanj eno šolsko leto.

Na spletu si lahko poiščete kaj več o avtogenem treningu, poglejte si tudi na wikipediji. A, če se boste odločil, se spomnite da ste unikum, in da če je en terapevt dober za znanca, ni nujno, da je prav ta terapevt tudi za vas.

lp m

Avtogeni trening je dokazano učinkovita metoda in najbolje je, da je krojena vsakemu posamezniku. Boljše orodje proti stresu, kot je avtogeni trening ali druge relaksacije, meditacije ni. Šport pomaga, drugače, ampak na dolgi rok je oboje tako ali tako cilj.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

razen rojstva in smrti, je vse ostalo relativno. Tako kot je za enega odlična glasba rock, tako je za drugega odlična glasba klasika. Tako kot enemu zelo pristoja en način telovadbe in razgibavanja, tako velja tudi za meditacije, avtogeni trening, hipnoze in različne druge oblike umirjanja in sproščanja “možganskih cunamijev”.
Tudi vsak izvajalec avtogenega treninga – če ugotovimo, da je prav za nas ta oblika odlična, ni nujno dober zame! Saj tudi vsak zdravnik ni za vsakega najboljši, enako velja za psihoterapveta, frizerja, maserja,…in tudi izbora prijatelja!

Vsakdo od nas je UNIKUM in ima svoje posebne lastnosti, karakter, genom, kulturo, navade,…kaj mu je všeč in kaj ne, kaj mu pristoja in kaj mu ne. NAJBOLJŠE je vedno, ko se tega ZAVEMO, in za sebe najdemo tisto ta pravo obliko sproščanja in tistega za sebe ta pravega izvajalca, instruktorja, coacha.

ZATO, nikoli ne maram reči, da je edino avtogeni trening ali ena sama oblika odlična! To lahko velja za vas ali za mene ali za neko skupino! Nekateri pa bodo morali poiskati neko drugo obliko. Ko rečemo, da je samo ena oblika učinkovita, lahko marsikomu omejimo iskanje, možnost najti rešitev in hkrati negativizem (kaj so mi rekli, da pomaga, ko pa čisto nič ne pomaga) do te oblike.

Spodaj sem vam pripela 5 osnovnih resnic, ki veljajo za vse! Ko se jih zavemo in jih upoštevamo, potem lahko svoje življenje, zdravje nadziramo!

Želim veliko lepega m

NEKAJ osnovnih RESNIC, ki jih NE SMEMO POZABITI, če hočemo imeti pod kontrolo svoje zdravje, staranje, pričakovanja!

1/ Nikoli ne pozabimo, DA SMO ENKRATNI.
Samo JAZ imam te lastnosti, ki se samo meni v nekem okolju izražajo tako, da sem to jaz. Prijatelji, znanci, mnogi drugi so mi lahko zelo podobni a NISO ISTI. /link na 1

2/ Vsakemu od nas teče njemu lastna biološka ura (genom človeka).
Tekom življenja je biološka ura enkrat hitrejša, drugič se lahko malo ustavi. Zato se nam v času življenja procesi odraščanja, dozorevanja in staranja različno hitro dogajajo. BREZ PANIKE! Spremembe, ki jih lahko opazimo in občutimo, se ne dogajajo v mesecih, temveč v letih. Spremembe običajno opazimo na vsakih 7 do 10 let. Temu pravimo staranje. /link na 2

3/ Biološka ura vsakega posameznika ni imuna na zunanje dejavnike, okolje (epigenetika, vpliv stresov na genom).
Ti dejavniki lahko pospešijo ali upočasnijo našo biološko uro. /link na 3

4/ Zavedajmo se, da se v organizmu hkrati dogaja milijon aktivnosti (sinergija bioloških procesov).
Tako NE OBSTAJA samo ENA ČUDEŽNA tabletka ali EN ČUDEŽNI gib, da imamo pod kontrolo svoje telo. Najbolj ga imamo pod kontrolo, ko upoštevamo to kompleksnost našega telesa ; to je kombinacija »samo moja PRAVA DOZA koktajla«: hrane, pijače, zabave, dela, rekreacije, počitka in SPANJA ! In ta kombinacija ne velja za mojo znanko! /link na 4

5/ Zapomnimo si, da se ves čas, vse življenje SPREMINJAMO.
Pa čeprav ne spreminjamo navad in ne zamenjamo okolja. Zato je ISTA kombinacija »samo moja PRAVA DOZA koktajla (hrana, telovadba, zabava, užitki, obleka, zdravila,…) v enem življenjskem obdobju za mene odlična in deluje, v drugem življenjskem obdobju ne bo imela nobenega učinka, enkrat pa je lahko celo neprimerna in škodljiva. /link na 5

Pod kontrolo se imajo in so ZMAGOVALCI tisti ljudje, ki se ZNAJO POSLUŠATI in ki UBOGAJO svojo biološko uro. To so ljudje, ki so VZTRAJNI, POTRPEŽLJIVI in REDOLJUBNI.

New Report

Close