Najdi forum

Prezgodnja menopavza

Pozdravljeni!

Stara sem 35 let in pred 2. letoma so mi postavili diagnozo prezgodnja menopavza. Na srečo imam enega zlatega otroka, ki sem ga dobila s pomočjo IVF metode. Že takrat mi je bilo rečeno, da sem ujela zadnji vlak. Nekaj časa so mi svetovali HNZ, za katerega se nisem odločila. Zakaj, verjetno ne rabim opisovati.
Sedaj menstruacij nimam že leto in pol. Moje trenutno počutje je kar v redu. Včasih malo niha, ampak gre. Preden pa se je vse to začelo pa je bila prava katastrofa!!! Slabosti, utrujenost, izčrpanost, spahovanje, omotice, vročina, oblivanje, nespečnost, razdražljivost,…
Sedaj hormonske preiskave kažejo, da zaloge jajčnih celic več ni in zato tudi ne more biti več menstruacij.
Naj omenim, da nisem bila nikoli ginekološko operirana, niso mi ničesar odstranili, nisem imela tudi nobenega obsevanja. Tudi večjih pretresov nisem doživljala. Zakaj je do tega prišlo, mi ne ve povedati nihče. Mogoče bi lahko bil avtoimuni vzrok. Ne vem??
Iščem rešitve, kako in kaj bi še lahko pomagalo. Ali mislite, da je še možno, da se mi ciklusi kako vzpostavijo?
Kaj bi mi po vaše lahko pomagalo? Nekje sem prebrala, da pomaga za to pitje žive vode.?
Vsakega odgovora in nasveta bom vesela.

Hvala in lep pozdrav!

Pozdravljena,

poskusila vam bom takole odgovoriti:

Mi, ljudje smo vsak za sebe unikatna bitja.

– Poleg tega naše telo deluje zelo kompleksnoistočasno se v isti celici (kaj šele v različnih tkivih in organih!) dogaja na stotine metabolnih procesov, in na te procese deluje cela kopica stresorjev (dejavnikov iz okolja, pa tudi iz celice same). / Zato so dobri zdravniki tisti, ki ob zdravljenju posameznika upoštevajo njegovo unikalnost genoma in hkrati okolja v katerem ta oseba živi. To pomeni, da je za nekoga eno zdravilo ali celo količina istega zdravila zdravilna, za drugega popolnoma brez učinka, nekdo bo pa imel celo težave. To še posebej velja za hormone, in pa za tista zdravila, ki vplivajo na našo hormonsko regulacijo ali na imunski sistem./

– Vsakdo dobi ob spočetju genetsko zasnovo, ki ima pomembno vlogo v našem razvoju ( odraščanju, zreli dobi in staranju). Na to dedno zasnovo v okolju v katerem ta oseba živi, pa vpliva cela vrsta dejavnikov. Ti dejavniki povzročijo, da se bo telo v fazi razvoja (to so leta in leta, desetletja) lahko ali: – a/ optimalno razvijalo (se pravi, da lahko najbolje izkoristi svoj genetski potencial, pa čeprav ima v sebi tudi “šibke” gene), – b/ da se bo lahko nekje v normalah razvijalo (tukaj se že delajo napake, a jih nekako telo še zna /lahko popravlja; velik del ljudi sodi v to kategorijo), ali – c/ da zaradi prehudih stresnih dejavnikov in šibkega genoma prihaja do prezgodnje degeneracije ( okvar v metabolizmu celic). To pokaže koliko različnih dejavnikov vpliva na naš razvoj in degeneracijo ali staranje ( danes se temu reče epigenetika).

– Svojo genetsko zasnovo še ne znamo spremeniti, izboljšati (znanstveniki se že desetletja trudijo, da bi to naredili. Najbrž ste slišala za možnosti popravila genetskih napak, ki jih v tujini izvajajo v raziskovalne namene- metoda genskega inženirstva). Lahko jo pa optimiziramo./ To je tako kot če imamo slabe, krhke, tanke lase. Z ustrezno nego in pravilnim striženjem in pravilnim česanjem takšnih las imamo lahko urejene, lepe in sijoče lase. Zavedati se moramo le, da nam bodo v določenem vremenu lahko nagajali. Nikoli ne bodo enaki tistim lasem iz oglasov, a vendar jih imamo lahko pod kontrolo, in smo z njimi večinoma zadovoljni./

Optimiziramo lahko takrat, ko sprejmemo svoje šibke dele, ko si resnično želimo to izboljšati, in ko tudi vemo, da sprememba ne more biti opažena takoj (v mesecu), in da imamo lahko te šibkosti samo pod kontrolo.
ZATO moramo spremeniti svoj bioritem življenja, moramo biti vztrajni, potrpežljivi, redoljubni, in potem se res zgodi tisti čudež! Pride do izboljšanja stanja, s tem do upočasnitve degeneracije in samega procesa staranja. A to se ne zgodi v enem mesecu ali dveh. Organizem za to potrebuje mesece, predvsem pa leta. Do pravih izboljšav lahko pride šele po letu ali dveh, lahko pa traja tudi 3 do 5 let (to so predvsem možganske okvare in njihova rehabilitacija).

Iz okolja pa prihaja cel kup stresorjev na katere imamo lahko le delni vpliv ( žarčenja Zemlje in žarčenja Kozmosa, onesnaženost okolja ( voda, zrak in osiromašena prst) v katerem živimo, vremenske razlike – temperatura, vlaga, nezdrava in osiromašena in onesnažena hrana, detergenti, pršila,zdravila, … fizični napori, umski napori in čustveni dejavniki – strah, panika, veselje, žalost, groza,bes,….) .

Proti tem stresorjem ima naše telo (TO SO VSE CELICE, ker so si v 70% delovanja popolnoma enake) mehanizme za obrambo in za napad.
(spodaj sem vam pripela članek*, ki lepo predstavi, kako naše telo reagira vedno enako, in kako ob preveč stresih začne odklapljati posamezne organe. Najbolj potratni organi so možgani, endokrine žleze in imunski sistem. In ko tem organom začne primanjkovati energije (ATP), potem se pojavijo tisti znaki utrujenosti, depresije, tesnobe, nespečnosti, morastih sanj in paranoje, vnetja in bolečine…, ki so PRVI ZNANILCI, da je telo že dolgo pod stresom. In da bo treba svoj energetski (ATP!!) potencial popraviti).

A celica (in vi tudi ne!) nikoli ne ve v naprej kakšen stres jo čaka. Zato je za njeno delovanje najpomembneje, da ima na zalogi čim več različnih elementov in ne velike količine enega samega elementa. DOBRO se je zavedati, da so naše celice BORKE, imajo v sebi to lastnost fighterstva! A fighterstvo je možno le takrat, ko imajo pravo celično hrano, vse tiste elemente, da lahko napadajo, se branijo in se popravljajo. In ne le velike količine enega ali nekaj elementov. Tudi celice so bolj vitalne, živahne takrat, ko delajo same (tako kot naše telo v celoti, če ga pravilno razgibavamo in nismo leni), in ne takrat, ko jim dajemo potuho z enim elementom.

Zato tudi danes vedno bolj opozarjajo ljudi, naj uživamo zelo raznoliko hrano a v majhnih količinah!
Hkrati pa opozarjajo, da je sadje, zelenjava, meso, voda – osiromašena in onesnažena!
Celica pa rabi paleto prvinskih elementov za svojo zmožnost boriti se in živeti.

– Danes tudi vemo, da imamo v vseh organih matične celice vse svoje življenje, ki imajo to zmožnost, da obnavljajo pokvarjene celice nekega tkiva.
Mlajši ko smo, več jih je in hitreje se dogaja ta regeneracija in revitalizacija. Obnavljanje celic. Starejšim se ti procesi tudi dogajajo vse življenje, a počasneje! /Zato je potrebna volja, vztrajnost in disciplina, pa se lahko zgodijo izboljšanja , tisti čudeži v medicini./

– Zavedati se tudi moramo, da se eni organi (njihove celice) hitreje v celoti obnovijo, drugi počasneje
(v koži se obnovijo v cca 1 mesecu. Tako je koža lepša, vitalnejša po cca 2. do 3. mesecih – dobro je, da se koža obnovi vsaj dva do trikrat, da se res predhodne napake popravijo). Možganske celice in žleze potrebujejo mesece do enega leta. Zato so tudi procesi rehabilitacije tako dolgi ( nekaj let).

TAKO, to je osnova. Če se je zavedate in jo sprejmete, potem boste lahko naredila “čudež” (to se vam lahko zgodi v nekaj letih). Z vztrajnostjo in disciplino se vam lahko zgodi, da se vam menstrualni cikel povrne. Če pa je genetsko tako pogojeno, da se je pri vas pospešil menopavzalni proces, ga najbrž ne boste mogla povrniti.

NE POZABITE:
A/ Vaše telo je zelo kompleksno in da ga samo en element ne more rešiti!

B/ S pravilno prehrano in pravimi dodatki prehranskih dopolnil, zdravo rekreacijo in SPANJEM pa lahko upočasnite/celo ustavite ta del staranja vašega organizma.

Osebno bi vam priporočila Cellfood, ki je naravni biološki koktajl, ki omogoča to fighterstvo celic – omogoča, da celice tekom dneva čim večkrat dosežejo homeostazo;ta pa omogoča optimalno delovanje celic. Lahko ga uživate skupaj s t.im. živo vodo, saj je Cellfood koloidna raztopina in se ga uživa skupaj z dobro vodo. Živa voda pa je ena od oblik vode, ki je za naš organizem učinkovita (omogoča optimizacijo prevodnosti celične plazme, telesnih tekočin, ki so tako iz vode in koloidnih delcev) Če vas zanima več o Cellfoodu (koloidna raztopina snovi, ki so v majhnih ppm količinah – mineralov in oligomineralov, 17 aminokislin in 34 encimov, skupaj z biološko dobrim kisikom), lahko pokličete na 031 278 381 ali pogledate na http://www.cellfood.si.

Spodaj je še obljubljeni članek*.

Verjamem, da ste zelo motivirana, da si želite pomagati. Verjamem, da ste tudi borka po naravi, pozitivistka. IN taki ljudje so sposobni marsikaj popraviti in izboljšati v svojem telesu. Poskusite in pokažite sebi in okolici kaj se da narediti. A bodite potrpežljiva. Eno, dve leti ne pomeni nič v biološki uri telesa. Ste še zelo mlada, v zelo aktivni dobi življenja, ki vam daje to veliko prednost, da lahko marsikaj naredite s svojim telesom.
Le pogumno,
lp m

*Vsakodnevni STRESI so največji krivec za kronično pomanjkanje energije in nastajanje odvečnih prostih radikalov!
Stres
Tista znana bolečina v želodcu, plitko dihanje, tesnoba v prsih, panika in nesposobnost spregovoriti prave besede. STRAH in negotovost!

Moderno življenje nam je prineslo nove izzive in tako nove oblike stresov:

• že 10 minut gledanja večernih novic, ki nas obveščajo o dnevnih požarih, poplavah, potresih, onesnaženosti okolja, političnih in gospodarskih krizah, težavah sosedov, znancev, nam dviguje raven stresa,
• vsakodnevne službene obveznosti – pravočasnega odgovarjanja na pošto, e-pošto, telefoniranja, sestankovanja, priprave na predstavitve, pomembne dogodke, ki morajo biti izpeljani v tako kratkih časovnih terminih,
• izpitni roki, šolske obveznosti, tekmovanja za položaj med vrstniki, kolegi,
• vsakodnevne skrbi ob bolanih otrocih, starših, nas samih, kako najti najhitrejšo in najučinkovitejšo pot do rešitve.

Kako se telo odzove na stres
1/ Enostavno povedano telo se “postavi” v višjo prestavo. Tako kot avto, potrebuje več energije za hitrost, refleksnost, koncentracijo, poskočnost, da se ščiti , ali da “teče” kakor hitro zmore.

Ko se to zgodi, hipotalamus, majcena žleza v možganih pošlje ALARM skozi možganske živčne celice v vse organe tvojega telesa!

2/ Kombinacija živčnih in hormonskih signalov povzroči, da se v nadledvični žlezi sprosti cel niz hormonov, od katerih dobro poznamo adrenalin in kortizol.

• Adrenalin dvigne srčni utrip, poveča cirkulacijo krvi in s tem omogoči boljši pretok krvi (“prenašalka goriva”).
• Kortizol najpomembnejši stresni hormon, poveča količino sladkorja(glukoze) v krvi in posledično v možganih.Omogoča dostopnost niza snovi za obnovo celic in tkiv (ob stresu nastajajo celične poškodbe in s tem poškodbe tkiv). Kortizol tudi dvigne imunski sistem, pri tem zmanjša delovanje “manj potrebnih” organov, kot so prebavila, razmnoževalni organ in proces rasti.
• Sistemski alarm tudi komunicira z deli možganov, ki kontrolirajo naše gibanje, motivacijo in STRAH.

Naše telo se obnaša VEDNO zelo racionalno. Ob pomanjkanju energije racionalno izloči vse tiste funkcije, ki v tistem trenutku niso življenjsko pomembne.

Kratkotrajni in dolgotrajni stresi!
Takoj po stresu se zmanjša količina stresnih hormonov in omogoči, da se telo vrne v svoje normalno stanje delovanja. Srčni utrip se upočasni, ne dihamo več plitko, ni nas več strah, nismo paralizirani.
Kratkotrajna obramba telesa pred stresi je v tistem trenutku dobro došla.
Če si pa stresi sledijo eden za drugim, če so dolgotrajni, potem so takšni obrambni mehanizmi za naše telo in duha zelo škodljivi!
Dolgotrana aktivacija celega niza stresnih hormonov in živčevja potrebuje ogromne količine energije in ob tem nastaja veliko število prostih radikalov. Usklajeno delovanje vseh naših organov je ogroženo, prihaja do rušenja vitalnih metabolnih procesov.

Osnovna shema odzivanja telesa na dolgotrajni stres in posledice:

Organ Potek Posledica

Prebavila

Stresni hormoni upočasnijo sproščanje želodčne kisline in praznijo želodec in čreva.
Driska, bolečine v želodcu!

Povišanje apetita in stalni občutek lakote

Koža in dihala
Stresni hormoni povzročijo plitko dihanje, zmanjšano ali povečano količino krvi v kapilarnem sistemu (poznamo izraza: “bled-a kot zid “ali kri mu/ji je butnila v lica”).
Rdečice, srbečice, psoriaza, lupus, ekcemi, akne, prekomerno odpadanje las.

Kronične težave z dihanjem,
bronhitis, astmatični napadi

Imunski sistem

V stresni situaciji ima izločanje kortizola vedno prednost pred ostalimi imunskimi reakcijami!

To “preklapljanje” prednosti med hormonskim in imunskim sistemom ima velikokrat odločilno vlogo, da se nam imunski sistem začne nižati in tako postanemo manj odporni na infekcije, bolezni. Pri dolgotrajnem, nekajletnem stresnem dejavniku pa se kronično manjša odpornost velikokrat spremeni v eno od autoimunskih bolezni. Tako v obdobju stresa naše telo s svojim imunskim sistemom napade lastne celice našega telesa.

Danes nabolj pogoste oblike nastalih okvar imunskega sistema zaradi stresnega dejavnika so na koži, okostju, živčevju.

Večja podvrženost okužbam, alergije, lupus, psoriaza, prekomerno odpadanje las, revmatoidna obolenja, multipla skleroza, t.im.polinevropatije, polimiopatije.

Živčni sistem

Stranski produkti kortizola povzročajo utrujenost, zaspanost in s tem občutek depresivnosti.

Kronična depresivnost, zlovoljnost, anksioznost, občutek nemoči.
Težave s spanjem, izguba želje po seksu, apetitu!

Študije so pokazale, da stresni hormoni vplivajo na strukturo in delovanje možganskih živčnih celic, ki so ključne za delovanje spomina.

Lahko vodi tudi v hujše osebnostne težave!

Krvožilni sistem
Kortizol povzroči povišanje srčnega utripa, krvnega pretoka in s tem povišanje pretoka krvnih lipidov (holesteroli in trigliceridi).

Srčne okvare in kapi!

Kortizol vpliva tudi na akumulacijo trebušnih maščob, ki nekaterim ljudem da obliko “jabolka”.Ljudje z obliko “jabolka-trebuha” so podvrženi višji nevarnosti boleznim srca, diabetesa kot ljudje z obliko “hruška-trebuha”, kjer se maščobje nabira predvsem v predelu stegen in zadnjice.

Upravljajmo stres!
• S stresi živimo ves čas!
• Ne pozabimo na naše dedne zasnove, poglejmo kakšni so bili naši starši, stari starši!
• Naučimo se razbrati kakšne strese doživljamo, kako vplivajo na naše telo in počutje in ali jih znamo kontrolirati!
Ob stresu : naučimo se pravilno dihati (globoko zajeti sapo in mirno dihati). Vaje večkrat ponavljajmo skupaj s telesu primerno fizično rekreacijo (hoja, tek, kolo,plavanje,….), tako telo “naučimo”,da kasneje “zna samo” regulirati stres (tako imenovani Pavlov refleks).
• Pravilno se prehranjujmo: ne štejmo kalorij temveč katere snovi smo pojedli!
• Vzpostavimo bioritem hranjenja!

Vir Klinika Mayo, September 2006

New Report

Close