Najdi forum

Stranski učinki zdravil

Ali se lahko na kakršenkoli način reducira oziroma omeji stranske učinke pri posameznih antibiotikih? Ali lahko človek jemlje karkoli kot protiutež, da lažje prenese stransek učinke pri antibiotiku, saj je morda nesmiselno zamenjati antibiotik 2 dni pred prenehanjem jemanja?

Pozdravljeni,

Seveda lahko nekoliko omilimo stranske učinke antibiotikov. S pravo prehrano, veliko tekočine ( sadni čaji, pomirjevalni čaji, domače juhe, voda, voda, voda). Predvsem pa je pomembno, da ko začnemo z uživanjem zdravila, začnemo tudi s podporo našim celicam. Da jim omogočimo fighterstvo ves čas antibiotikoterapije. Za to pa celice rabijo veliko različnih snovi in elementov in ne le velike doze enega elementa (n.pr. C vitamina ali magnezija, ali…).

Mogoče samo za osvežitev kaj dogaja v organizmu in kako antibiotik-i v principu deluje-jo:

Antibiotikov je veliko vrst in so razdeljeni v skupine. Vsaka skupina antibiotikov pa ima v našem telesu (celicah) ali v telesu (celici) bakterije, ki nas je napadla, neko tarčo, ki jo napade. Cilj vseh antibiotikov pa je, da ubijejo agresorja – bakterijo. Ob tem pa sledijo različni stranski učinki, predvsem slabo je, da antibiotiki še bolj slabijo naš organizem (slabijo naš imunski sistem). IN KO PRENEHAMO z uživanjem antibiotikov, takrat je naš organizem zelo slaboten in ima “odprta vsa vrata” za ponovno bakterijsko ali virusno okužbo (to poznamo kot t.im. recidiv). Zato zdravniki vedno opozarjajo, da ,ko prenehamo z uživanjem antibiotika, moramo vsaj 3 do 5 dni (nekateri potrebujejo tudi 7 do 14 dni!) počivati, se izogibati naporom, velikim skupinam ljudi, ki so prenašalci klic (bakterijskih ali virusnih). ZATO, da se nam vzpostavi ponovno naš celični metabolizem in posledično obrambni mehanizem organizma, da se naše celice lahko ponovno branijo pred napadalci.

Ko začnemo z uživanjem antibiotikov, je največja neumnost, da pred zaključkom prekinemo terapijo. Bakterij ne moremo uničiti kar v enem dnevu. Ko nastopi okužba, se celice bakterij v telesu zelo razmnožujejo in jih je na milijarde. Antibiotik jih ne pobije vse naenkrat. Veliko jih ostaja živih in te se v prvih dneh veselo naprej razmnožujejo ( pa še v vmesnem času se nekaj teh bakterij nekoliko genetsko spreminja – mutirajo). Zato moramo nekaj dni uživati antibiotike, da uničimo skoraj vse celice agresorja. Tudi tiste dneve, ko nimamo več vročine, tipičnih težav. Zato vam ne priporočam zaključiti antibiotikoterapijo, če stranski učinki niso prehudi. To bi se moral posvetovati z zdravnikom, predvsem zato, da se vam ne bi čez nekaj dni infekcija ponovila (ravno zaradi tistih preostalih živih bakterij, ki so še v vašem telesu).

IN kot sem vam že zgoraj napisala:
Dobro je, da ves čas antibiotikoterapije nudite vašemu organizmu veliko različnih osnovnih snovi, ki jih celice rabijo, da se borijo. Da se lahko borijo, pa morajo imeti možnost:
– ves čas vzpostavljati osnovno osmoregulacijo ( večjo prevodnost celičnih dražljajev ali po domače – da se transport snovi v celici in med celicami ohranja optimalen)
– tvoriti dovolj celične energije (ATP, ki ga v času infekcije organizem troši v ogromnih količinah) in ob tem splakovati strupe iz telesa
– omogočiti, da vkljub antibiotikom, vzdržuje tiste biološke procese, ki jih antibiotiki rušijo oz. onemogočajo

Zato je dobro, da v času okužbe(bakterijske, pa tudi virusne) uživate veliko tekočine ( da pomagate izplakovati odmrle celice bakterij in njihove strupene odpadke),in predvsem sadja in zelenjave. Ker pa sadje in zelenjava ne vsebujeta več toliko raznovrstnih elementov, je dobro, da dodajate določena prehranska dopolnila.
Poskušajte izbrati takšne, ki vsebujejo veliko različnih vitaminov in mineralov zato, da podpirate to ” fighterstvo celic, da se postavijo na noge” – s tem se celice lažje zoperstavljajo stranskim učinkom antibiotikov.
A še nekaj. Danes nas opozarjajo na ne-kakovostno sadje in zelenjavo. Enako velja za prehranska dopolnila. Sintetična se razlikujejo od naravnih. Vedno so boljši t.im. koktajli elementov kot pa velike koncentracije posameznih snovi. Preberite si kaj kupujete, kdo je resnično proizvajalec (odgovor: narejeno v EU naj vas ne zavaja), in kakšne reference ima proizvajalec.Proizvajalec je eno, uvoznik, dobavitelj pa nekaj drugega.

Želim, da vam ta dva dneva hitro mineta, želim vam hitrega okrevanja, a to pomeni vsaj dva tedna do enega meseca. V tem času bo vaš organizem še vedno dovzeten za okužbe.

Lp m

New Report

Close