Najdi forum

zelo moteče potenje!

Pozdravljeni!
Upam, da sem se obrnila na pravi naslov. Stara sem 33 let. Vedno sem se bolj potila, vendar to kar se dogaja sedaj pa me spravlja v OBUP! Potenje, ki je še zelo neprijetnega vonja (smrad). Poskušam različne deodorante in antiperspirante – pa ni nobenega uspeha. Spomladi lansko leto, sem zaradi močnega potenja v lekarni prosila za kaj učinkovitega. Predlagala mi je antiperspirant od Vishy, ki naj bi učinkoval 48 ur. Nekaj mesecev sem bila še kar zadovoljna, čeprav potenja ni odpravil, sem se pa vsaj prvi dan (24ur) manj potila kot prej. Po nekaj mesecih, proti koncu lanskega leta, pa z njim nisem bila več zadovoljna. Spet sem odšla v lekarno, kjer sem dobila od Vishy anti-transpirant (deloval naj bi 72ur). Na začetku se mi je zdel še kar v redu, vendar to veselje ni dolgo trajalo. Probala sem tudi deodorant, ki malo bolj diši, prve dni o.k,, sedaj pa, če ga uporabim se zjutraj že ko pridem v službo pojavi neprijeten vonj. Pa sem nato našla nek naravni deodorant, ki sem ga uporabljala 3 dni. (Vem, da deodoranti ne zmanjšajo potenja, ampak naj bi to naredili antiperspiranti.) Neprijetni vonj se je zmanjšal, vendar pa se je pojavilo vsak dan močnejše potenje. Tretji dan je bilo tako, da ko sem se šla obrisat (pod pazduho) in še preden sem se vrnila na delovno mesto, bi se šla lahko še enkrat obrisat. Od kod toliko potu? Pa sem danes spet poskusila od Vishy antiperspirant (48 urni), groza, spet zelo neprijetno potenje (mogoče lahko napišem kar: smrad). Ne vem več, kaj naj naredim. Poskusila sem tudi druge antiperspirante, pa se tudi pojavi neprijeten vonj, čeprav naj bi preprečili potenje za 24 ur, ga pri meni ne preprečijo, mogoče malo zmanjšajo ali pa tudi to ne in še pojavi se neprijeten vonj. Sem zelo obupana, saj mi je tudi v službi zelo nerodno. To neprijetno potenje se pojavi tudi če mi ni vroče, če nisem pod stresom (čeprav bi rekla, da sem drugače kar veliko pod stresom). Ne kadim, ne pijem alkohola, ne pijem prave kave – le občasno kapučino. Vsak dan se tuširam in vsak dan oblečem drug pulover. Večino med vikendom (ko sem doma) ne uporabljam nobenega deodoranta ali antiperspiranta.
Sem pa od oktobra do božiča imela veliko željo po sladkem, predvsem po čokoladi. Glede na to, da že v času otroštva in tudi kasneje nisem imela velike želje po sladkem, npr. sadni sok kupljen v trgovini je za mene preveč sladek in si ga redčim z vodo (prijatelji so se čudili temu, v družini pa je tudi sladkorna bolezen) me je to presenetilo. V času praznikov pa je ta velika želja minila. Ali ima to kaj veze z mojim potenjem? Ali bi mi pomagal enodnevni post (da en dan, ne bi uživala hrane ampak samo jabolčni sok)? Ali se mora moje telo očistiti strupov? Kako naj to naredim in na kakšen način, da v času čiščenja ne bo še slabše? Prosim vas, pomagajte mi z odgovorom.
Hvala.

Pozdravljena,

verjamem, da vam potenje povzroča še dodaten stres. In verjamem, da ste od zjutraj, ko se zbudite že v nekakšnem krču ob misli: “ali in koliko se bom danes potila in za sabo puščala smrad?!” In ves čas ste v večnem začaranem krogu: kako odpraviti ta pot, ta neprijeten vonj…?
Ali je tako?

Verjemite, da se da marsikaj spraviti “pod kontrolo”. Še posebej potenje.
SAMO: najprej se “ustavite” v iskanju pravega deodoranta, antiperspiranta, toaletne vodice,…. – to so samo neke vrste “kamuflaže”, ki za nekaj časa prikrijejo potenje. Ne morejo ga pa eliminirati ali narediti brez vonja.

A) zato, najprej poskusite sebi odgovoriti na vprašanja, ugotoviti kaj ste VI SPREMENILA v svojem življenju v zadnjih dveh letih:
1/ koliko časa sem že pod določenimi psihičnimi pritiski (stresi) v službi, v domačem okolju
2/ ali sem se začela kako drugače prehranjevati – sladkarije so sigurno eden od vzrokov, da se iz telesa izločajo tudi preko potenja. Ali dodajam določena prehranska dopolnila, zdravila.
3/ koliko časa na teden posvetim rekreaciji (tek, hoja, aerobika, joga,pilates,kolesarjenje,……)
4/koliko ur spim in koliko časa posvetim počitku, dobri glasbi, zabavi s prijatelji

Najprej torej ugotovite svoj tedenski in dnevni BIORITEM in koliko se je spremenil v zadnjih dveh letih.
Če ste ga precej spremenila, potem je to tudi eden od vzvodov, da se bolj potite kot ste bila navajena.

B) Drug velik razlog pa je vaš organizem, vaš hormonski mesečni cikel, ki se je lahko spremenil zaradi zgoraj naštetih stresov (vzvodov) ali pa zato, ker se VSAKO TELO z leti spreminja. Zato mi vsi delujemo in imamo celični metabolizem v različnih starostih, različnega (v obdobju, ko smo stari 15 let, je drugačen kot v obdobju, ko smo stari 35 let, ali kasneje 50let in še kasneje 70let…). To spremembo pa vsak posameznik drugače občuti, vidi. Telo metabolne produkte (strupe, nerabne snovi) izloča iz telesa po treh poteh:
-z urinom,
– z blatom, in
– s potenjem in/ali mozoljavostjo, aknavostjo
– lahko se odraža tudi v psihični spremembi (malodušje, razdražljivost, tesnoba, nespečnost ali velika utrujenost).

Zato bi vam priporočala, da se s tem ne OBREMENJUJETE VEČ tako hudo. Veliko žensk se poti prekomerno. Najprej se tega ozavejo in sprejmejo kot dejstvo. Potem ga pa poskušajo zmanjšati tako, da spremenijo

1/način prehrane:
– prvo pravilo je veliko VODE, pomirjajočih čajev, sadja in presne zelenjave, pustega mesa, ribe,rastlinskih olj, riž, oreški, suho sadje. In zelo malo živalskih maščob (mleko, mlečni izdelki, maslo, smetana, salame, zaska,…), ogljikovih hidratov ( belega sladkorja, bele moke, škroba), poživil (kava, alkohol, energetski napitki, gazirana pijača), cigaret,…
– drugo pravilo je, da jemo v majhnih količinah ( majhne količine so v bistvu takšne količine, ki jih naša kultura razume kot stradanje) in večkrat na dan. Z veliko vode.
-tretje pravilo – ne najedamo se raznoraznih prehranskih dopolnil. Biologija vsakega človeka najbolje dela takrat, ko ima veliko raznovrstnih snovi a v zelo majhnih količinah (zato tudi malo hrane a ta naj bo zelo pestra). Ko telesu (celicam) nudimo to raznovrstnost, ji omogočimo fighterstvo; da sama opravlja svoje funkcije in ne, da ji pomagamo s prevelikimi dozami (te povzročajo polenitev procesov, lahko celo preneha z nekaterimi procesi, in to vodi v napake v delovanju. Posledica so nerabni produkti, ki gredo iz telesa, lahko pa se tudi nabirajo v telesu)
– in zavedajte se, da KRUH ni ENAK KRUHU, in da JABOLKO ni enako JABOLKU, in da VITAMINI ali MINERALI niso enaki VITAMINOM in MINERALOM. VEDNO preverite kakovost izdelka (od kod, kdo, kaj, kako – verodostojnost izdelka).

2/ način rekreacije
– vsaj 2-krat tedensko intenzivno telovaditi zato, da temeljito očistimo telo strupov. In to moramo početi nekaj mesecev, da se na spremembi kaj pozna. ( S hudo fizično telovadbo povzročimo, da so mišice bolj napete;in ko so mišice napete, potisnejo limfo po telesu. Limfa je tista tekočina v telesu, ki spravlja iz celic (vseh, tudi tistih najbolj oddaljenih in odmaknjenih!!) strupene snovi. In te snovi potem odplakne ali v pot, ali v urin, ….- odvisno od tega kateri od teh organov (ledvica, koža) ima naše telo za glavnega čistilca nesnage.).
Hkrati pa vse celice (tudi najbolj oddaljene; mednje sodijo možgani in nekatere hormonske žleze, ki so med možgani) dobijo več hrane in KISIKA, saj srce, naša pumpa hitreje potiska kri.

3/ vzeti si čas za sebe zato, da se naučimo sprostiti in odmisliti vse naše trenutne težave. To je ali joga, ali nekaj 10 minut globokega sproščenega dihanja.
Ob dihanju NE MISLIMO na nič drugega kot ravno na to dihanje. Pogledamo v sebe in se spremljamo z mislimi ko vdahnemo in ko izdahnemo. Če se nikakor ne morete osredotočiti na dihanje, potem je najbolje, da si potihoma govorite: globoko vdahni! in globoko izdihni! in že spet..in že spet. In verjemite, da ne boste mogla misliti na nič drugega. (to je dobro zato, ker omogočimo, da se naši zelo vzdraženi možgani, ki so podobni kot zelo razburkano morje, umirijo. Ker mislimo samo na dihanje, se vsi ostali dražljaji umaknejo temu mirnemu signalu dihanja.In tako v nekaj 10 minutah(10 do 15min) umirimo. Možgani za vse ostale dražljaje sedaj ne potrebujejo toliko energije, da bi jih predelali, ker so mirni; in tako se tudi vi umirite, metabolizem je počasnejši in tvori manj odpadkov, s tem manj potenja…) Dobro je ob tem imeti v ozadju glasbo, ki nam je zelo všeč in nas pomirja.To se tudi ne zgodi takoj! Naučiti se morate; nekateri se zelo hitro naučijo (že po dveh, treh poskusih), drugi rabijo kar nekaj časa. A naučijo se lahko vsi, samo volja in vztrajnost je potrebna.

4/ kupujemo si oblačila iz naravnih materialov, da so zračna. To so bombaž, volna, lan, za šport tudi posebne tkanine, ki so zračne a tople. Vse umetne tkanine povzročajo samo dodatno potenje in hkrati hitro gnitje bakterij v potu in s tem hitrejše pojavljanje neprijetnega vonja.

In seveda večkrat se je potrebno umiti. Če, tudi tekom dneva, a TO NI NIČ HUDEGA! Pri nas še ni ta navada, da bi se ljudje lahko stuširali tudi po kosilu, ali pozno popoldan, kar je na zahodu že zdavnaj ustaljena praksa. Nič hudega, če nimate te možnosti. Imejte pa pri sebi toaletne robčke, lahko tudi posebne intimne robčke ali tiste, vlažilne robčke, ki jih uporabljamo za dojenčke. Mirno se lahko obrišete, a potem je dobro ponovno se namazati z deodorantom.

Osebno veliko bolj verjamem, da z uravnavanjem svojega osebnega bioritma in metabolizma, imamo lahko pod kontrolo potenje; in potem nas ne bo več presenečal, nas spravljal v nerodni položaj in nas imel ves čas v krču; ta krč pa povzroča še dodatno negotovost,nervozo in s tem potenje.

Mi smo zelo kompleksna bitja. En proces vpliva na drugega, in potem se sistem podira kot hišica iz kart. Ko jo skušamo postaviti nazaj, moramo popraviti veliko kart in ne le tisto, ki se je prva zrušila. Zato se težave največkrat ne da odpraviti samo s tabletko, ali spremembo deodoranta, ali… Največkrat lahko spremenimo le, ko se zavemo sebe in spremenimo svoje navade.

Seveda pa potrebujemo deodorant zato, da vsaj delno nevtraliziramo potenje (potimo se ves čas, še posebej takrat, ko smo napeti, nervozni, pod psihičnimi ali umskimi napori). Če si zorganiziramo tako, da se po jutranjem tuširanju namažemo z deodorantom, in potem ponovno enkrat po kosilu (seveda se moramo umiti, ali obrisati z vlažnim robčkom), verjemite, da, vkljub potenju, ne boste več imela občutka, da oddajate neprijetne vonjave. In ko vam bodo vaše osebne izkušnje pokazale, da to res drži, ne boste več negotova; in ta psihični občutek bo povzročil, da se boste manj potila. Predvsem vonj ne bo več tako izrazit(saj veste, da radi rečemo, da ljudje dišijo po strahu, zato sem vam spodaj pripela odgovor na vprašanje ali imamo ljudje lahko različne vonje, in ali ima pot, ki ga povzroči stres svoj vonj).

Poskusite, ni tako težko, kot se mogoče bere. In predvsem velja: če si res želite, potem si boste vzela čas, bila potrpežljiva in vztrajna…in zgodilo se bo, da vam to potenje ne bo več v nadlego.

Lepo bodite m

Odgovor na vprašanje ali obstajajo različni vonji, odvisno od stresa; 09.08.2010
Pozdravljena,

seveda se o vonju potu lahko ugotovi kakšne vrste stres preživljamo. Pri živalih je voh nekaj 100- ali 1000-krat bolj natančen, zato živali, recimo pes, lahko iz vašega potu ugotovi kdo ste vi, in kakšne volje ste. Temu primerno potem tudi reagira.

Enako tudi ljudje izločamo v potu, ki je iz vode, cel kup snovi:
– minerale, soli
– odpadne snovi, ki jih naše celice izločijo (to so tako hormoni, encimi, odpadni produkti hrane, ki smo jo zaužili)

In te snovi dajo vonj in intenzivnost vonja, ter seveda tudi kislost-bazičnost potu. Ali obstaja kakšen zemljevid, po katerem bi lahko zavohali vsakega in ugotovili v kakšnem stanju je, ne vem. Se bom pa pozanimala in vam posredovala informacijo. Lahko vam pa napišem tole, malo v razmislek:

Človek se od človeka razlikuje. IN NE LE PO SPOLU.

– Spol nas že deli v dve skupini, saj moški izločajo precej moških hormonov, me ženske pa ženske hormone. A če ima nek moški ali ženska več nasprotnih hormonov, potem je njegov-njen pot bolj podoben nasprotnemu spolu kot je on- ona; saj veste, da poznamo možače in poženščene moške ;
– nekateri bolj intenzivno izločajo nerabne snovi skozi kožo (pot), drugi spet se praktično ne potijo. Med obema pa imamo celo paleto različnih oblik potenja, izločanja nerabnih snovi (tudi produkte stresov); torej že spet eni oddajajo hude vonjave, drugi praktično nobene;
– odvisno je tudi od hrane;kako mastno, začinjeno, alkoholizirano, zakajeno je naše telo; pot oddaja vonje tudi po zaužiti hrani;

In SEDAJ,
če upoštevate vse 3 zgoraj naštete dejavnike, + zraven dodajte še karakter posameznika in + potem k temu priključite stres ( fizična aktivnost, jeza, bes, žalost, strah, panika, veselje, neučakanost, TREMA,…), = potem dobi vsak posameznik specifičen vonj.

VELJA pa še nekaj:
– Nekateri vonjamo zelo dobro; taki ljudje bodo zavohali vaš strah, paniko ali vašo radost, premoč.
– Drugi spet vonjamo zelo slabo, in ne zavohamo nobenega potu.

IN
Če smo zelo natančni in sistematični, potem lahko po večkratnem vohanju samega sebe in svojih bližnjih, ugotovimo kakšne vonjave je pot, ki ga je povzročil kateri od stresov na nas samih in kako ga vi zavohate pri vsakem od vaših bližnjih, ali prijateljev, znancev.

Ko bom odkrila zemljevid vonjav, vam ga bom posredovala. Do takrat pa vam želim lepe avgustovske dni z veliko rekreacije, zabav, sprostitev ,

čaw…ne vem,zakaj se oglašajo ljudje,ki nimajo tega problema,in s tem sploh ne zastopijo za kaj se gre.

New Report

Close