Najdi forum

Uživanje vitamina C

S kolegico sva se zadnjič pogovarjali o količini, ki naj bi bila priporočljiva, da jo človek zaužije dnevno vitamina C. Zgodilo se mi je že, da sem doživela “overdse” od vitamina c, čeprav sem ga zaužila v naravni obliki, torej s pomarančami. Res je, da takrat nisem šla k zdravniku, ampak sem se s kolegicami malo pogovarjala o temu, kaj se mi je dogajalo in so mi pritrdile, da je šlo najverjetneje za overdose od vitamina C. Ful bi mi pomenilo, če bi mi lahko malce razložili tole situacijo. Ali lahko človek doživi “overdose” od C vitamina v naravni obliki ali v umetni obliki preko raznih tablet?

Pozdravljena,

seveda lahko človek doživi overdose od vitamina C. In to iz pomaranč ravno tako kot iz tabletk. Pa ne le C vitamin. S čisto vsako snovjo, vitaminom, mineralom, beljakovinami, maščobnimi kislinami,…… lahko doživimo overdose.

Na embalažah so zapisane PDV ali RDA ( priporočeni dnevni vnosi) za posamezne vitamine, minerale, za nekatere snovi ( aminokisline, beljakovine, ….) sploh nimamo RDA. Če dalj časa spremljate (nekaj let) te količine, potem bi tudi opazila, da imamo nekaj časa eno dozo nekega vitamina, minerala,… kot RDA, čez nekaj let pa jo spremenimo, in potem sveto verjamemo, da je ta doza tista ta najboljša….vse dokler je že spet ne spremenimo.
Malokdo pa vam pove, da so doze za vsakega posameznika unikalne. In da so RDA le priporočene doze. To velja za navadni aspirin ( za nekoga bo ena tabletka čisto preveč, za drugega sploh ne bo učinkovita, nekomu je pa lahko celo v veliko škodo). In enako velja za vitamine, minerale, beljakovine,…..
Vsak posameznik bi moral poiskati pravo mero, dozo vitaminov, mineralov, …. …ostalih snovi – glede na svojo prirojeno hitrost metabolizma,
– glede na svoje fizične ali psihične aktivnosti,
– glede na zunanje dejavnike, ki vplivajo na to koliko katerih snovi bomo porabili, da se bomo lahko tem dejavnikom učinkovito upirali in
– glede na starost (s starostjo se potrebe spreminjajo, spreminja se tudi hitrost metabolizma, zato je presnova čisto drugačna, ko si star 15 let, in potem 30 let in kasneje 50 let ali 80 let).

Na nobeni embalaži tudi ne boste zasledila, da bi omenjali sinergičnih učinkov – to je, ko imamo več različnih mineralov, vitaminov, in vse v maximalnih (RDA) dozah.

V biologiji pa se dobro ve, da je veliko boljše za organizem, to je za naše biološke procese (ali kot mi rečemo presnovo v celicah), da uživamo manjše doze A veliko različnih mineralov, vitaminov,elektrolitov, aminokislin,…..S takim načinom doziranja vitaminov, mineralov, soli, beljakovin, maščobnih kislin,….omogočimo vsaki naši celici, da porabi v nekem trenutku ravno tisto snov, ki jo rabi v prav tistem trenutku za “obrambo ali napad” proti zunanjemu ali notranjemu dejavniku. Kadar pa dodajamo zelo visoke doze posameznih vitaminov, mineralov, soli, beljakovin, maščobnih kislin pa povzročimo, da se posamezni procesi polenijo; in ko bi morali biti aktivni, fighter-ski, odpovejo. Hkrati se prevelike doze teh snovi nekje v telesu nalagajo in z leti povzročajo vedno več hudih težav ( nabirajo na ožilju, na vezivnem tkivu, kosteh, zobovju, laseh, koži, pljučih,…..), ki vodijo v degenerativne procese možganov, živčevja, ožilja, kosti, vezivja,…..

Tako da tudi naše pojmovanje neškodljivosti C vitamina, in da ga lahko uživamo v velikih količinah, ne bo držalo. Že kar nekaj študij govori o tem, da telo ni sposobno 100% izločati odvečnih doz C vitamina; in da se tudi ta vitamin nalaga nekje v telesu.

Želim vam, da bi pri vsaki stvari ohranila zdravo mero, ki je za vaš organizem najboljša in najučinkovitejša. Pa čeprav je ta mera lahko za kakšno od vaših kolegic dobra ali pa slaba. Vi samo prisluhnite svojemu telesu in ga slišite.

lp m

New Report

Close